Andrzej Szczypa - podsumowanie kadencji

Skomentuj (57)
Andrzej Szczpa - obecny burmistrz Kazimierza Dolnego - ubiega się o nastepną kadencję, zgłoszony przez zgłoszony Komitet Wyborczy  Polskiego Stronnictwa Ludowego jako jego członek. Poniżej przedstawiamy podsumowanie obecnej kadencji sprawowania urzędu burmistrza i plany na przyszłość.

Andrzej Sylwester Szczypa -  lat 58, zamieszkały w Puławach, wykształcenie  ekonomiczne.Zatrudniony w Urzędzie Miasta Kazimierz Dolny od 1972 roku, pełnił funkcje Kierownika USC 1972 - 1974, Sekretarza Biura 1974 - 1977, Naczelnika Miasta i Gminy 1977 - 1990, Zastępcy Burmistrza 1990 - 1991, a od roku 1994 – Burmistrza Kazimierza Dolnego. W administracji państwowej i samorządowej przepracował łącznie 30 lat, w tym – na stanowisku Burmistrza Kazimierza Dolnego – 12 lat. W latach 1998 - 2002 Radny Rady Powiatu w Puławach. Od 1994 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kazimierzu Dolnym. Prezes Fundacji "Fundusz Lokalny Rozwoju Ziemi Kazimierskiej"

Podsumowując swoją kończącą się kadencję,

burmistrz Szczypa podkreśla, że w ciągu ostatnich 4 lat udało się w gminie zrealizować 35 poważnych zadań na kwotę blisko 28 mln zł (przy budżecie średnio 13 mln zł), z czego 8 mln to środki gminne, a reszta została pozyskana z innych źródeł, w tym unijnych. Wśród tych inwestycji najważniejsze to: budowa wału na długości Kazimierza i rozpoczęcie budowy wałów w dolinie parchacko - bochotnickiej, co chroni miasto przed powodzią w okresie podwyższonego stanu Wisły i dodatkowo pełni funkcję pasażu spacerowego na całej swojej długości, oraz przeprowadzane w ramach porządkowania miasta remonty ulic – Senatorskiej, Lubelskiej, które całkowicie zmodernizowano i rewitalizowano, i partycypowanie w kosztach remontu fragmentu drogi powiatowej – ulicy Witkiewicza. Zmodernizowano także Chałajowy Dół. Podobne remonty dróg prowadzone były na terenie gminy – w tym roku oddano do użytku nowe odcinki – z nawierzchnią asfaltową w Bochotnicy – ul. Zamłynie i z nawierzchnią z kostki brukowej – Podzamcze, poza tym wykonano nowe drogi w Rzeczycy, Dąbrówce, na trasie Parchatka – Zbędowice i wiele remontów dróg gminnych, gdzie wyłożono po 10 – 20 tys. zł na każdą tego typu inwestycję.

Oprócz tego burmistrz przypomina o remontach budynków na terenie samego Kazimierza – Kamienicy pod świętym Mikołajem, budynku szkoły, gdzie dotąd przeprowadzono tylko prace zabezpieczające przy zachodnim skrzydle, a pełny remont budynku zaplanowano na czas następnej kadencji. W szkołach na terenie gminy – w Bochotnicy i Rzeczycy uruchomiono nowe kotłownie – w Bochotnicy na gaz, w Rzeczycy – na olej opałowy. W najbliższych planach jest powstanie kotłowni w budynku rotacyjnym przy ulicy Kwaskowa Góra.

- Z poprzedniej kadencji zrealizowałem program w prawie 90 %. I tylko ja najlepiej wiem, ile mnie to kosztowało – wyjazdów do władz centralnych, urzędów wojewódzkich itd. Bez tych kontaktów, bez doświadczenia nie udałoby mi się tego zrobić.

Nie jestem od obiecywania, tylko od roboty

- mówi o sobie burmistrz Szczypa. – Nie obiecywałem podczas poprzedniej kampanii i teraz też nie będę. I pokazuje listę zadań na następną kadencję władz samorządowych, do których jest już gotowa dokumentacja. Do realizacji zaplanowano średnio po 4 inwestycje na każdą miejscowość, w samym Kazimierzu - 18. Są w śród nich remonty dróg, oświetlenia przy nich, budowy kanalizacji i remonty budynków – w tym szkoły w Kazimierzu i w Bochotnicy (gdzie ma powstać sala gimnastyczna). I budowa centrum rekreacyjno-szkoleniowego w Kazimierzu za ok. 20 mln. Będą tu 3 baseny pełnowymiarowe, ścianka wspinaczkowa, rura do zjeżdżania. Druga sala będzie miała charakter wielofunkcyjny – posłuży do uprawiania sportów i jako sala kinowa, i jako sala konferencyjna na 1000 osób. Kazimierz do tej pory tego nie ma.

- Będzie to uatrakcyjnienie oferty turystycznej Kazimierza, bo jak wiadomo - dzisiaj w Wiśle się kąpać nie można – dodaje burmistrz.

Co do samego wyglądu zaprojektowanych budynków – burmistrz podkreśla – że projekt na ich realizację został wybrany spośród 60 innych zgłoszonych do konkursu, w komisji którego zasiadali fachowcy - między innymi przedstawiciele zarządu SARP-u i konserwator zabytków. Wygrał więc najlepszy.

Za pośrednictwem prasy miasto obecnie poszukuje inwestora, który chciałby to zadanie wykonać. Planowane jest wydzierżawienie terenu inwestorowi pod budowę, z czasem także umożliwienie zakupu tej działki, na którym wybudowane zostanie centrum rekreacyjno - sportowe.

- Nie chciałabym traktować swojej pracy jako dojścia do fotela, bo to nie jest istotne. Praca w samorządzie kazimierskim jest pracą bardzo skomplikowaną i tak zapowiada się podczas następnej kadencji, czemu sprzyja niestabilność polskiego rządu. Ale ja mam duże doświadczenie w pracy na tym stanowisku. Nie chciałbym obiecywać - jestem realistą, wiem, co jest możliwe do wzięcia z gminnego budżetu, a co można otrzymać ze środków unijnych. Najgorsze, że obecnie jest wielką niewiadomą, kiedy te środki będą uruchamiane – co też jasno trzeba ludziom mówić, bo o to pytają jako wyborcy. Działamy w rządzie, aby przyspieszyć procedury otrzymywania tych środków.

- Czy będę burmistrzem, czy nie – będę chciał zabiegać o środki dla Kazimierza

poprzez niedawno utworzoną przeze mnie Fundację  w Kazimierzu „Fundusz Lokalny Rozwoju Ziemi Kazimierskiej”. Jej celem nadrzędnym jest działalność na rzecz awansu cywilizacyjnego i poprawy jakości życia społeczności Kazimierza i okolic. Przy zebranej kwocie ok. 5 mln zł można by realizować inwestycje o wartości do 30 mln zł. Prowadzimy rozmowy z różnymi instytucjami, które chciałyby wesprzeć działalność naszej fundacji, która musi współpracować ściśle z miastem. Chcielibyśmy sprawić, by sezon w Kazimierzu trwał dłużej. Powrócimy do tematu wykorzystania kamieniołomów – może tam udałoby się wykorzystać pomysł na budowę kompleksu basenowego z wodami termalnymi?

Skomentuj


Dodane komentarze (57)

 • Kamil Ruciński
  Temat został zamknięty, ponieważ komentarze stały się elementem walki politycznej.

  Zadaniem Redakcji nie jest odbieranie telefonów z pretensjami od poszczególnych komitetów wyborczych i tłumaczenie się za wpisy Internautów, tylko dbanie o zawartość merytoryczną serwisu.

  Przypominam również, iż portal jest prywatną stroną internetową, a warunkiem do udziału w dyskusjach jest akceptacja regulaminu.
 • wyborca (gość)
  Wyjadaczus
  Nikt bardziej od Ciebie P. Szczypie chyba nie zaszkodził
 • Wyjadaczus124 (gość)
  nick-Wyborco! Jeśli chcesz "pomóc" panu Szczypie nie kompromituj się takimi postami!Szkodzisz jemu i to zdecydowanie
 • wyborca (gość)
  Doceniam to co zrobił dla Kazimierza Burmistrz Andrzej Szczypa. Przez ostatnie lata w Miasteczku i Gminie wiele zrobiona. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć.
  Bardzo łatwo krytykować, zwłaszcza gdy samemu się nic nie zrobiło, albo dbalo się wyłacznie o swoje interesy. Wielu z Was widzi tylko 'czubek wlasnego nosa", a na Kazimierz trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy.
  Jakoś nie widać aby Burmistrz 'dorobil' się na swoim urzędowaniu. Do niedawna jeżdził zdezolowanym maluchem. Za to całymi dniami, nawet w niedziele i święta widać Go w Kazimierzu.
  Jesteście niesprawiedliwi.
  Panie Burmistrzu niech Pan się trzyma - wytrwałości życzę. Ludzie już tacy sa, rzadko potrafią docenic to co dobre, natomiast czyhaja tylo na to, by komuś się nie udalo.
  Będę znów na Pana głosować!!!
  Pozdrawiam:)
 • LUB (gość)
  W DRUGIEJ TURZE WYGRA PAN SZCZYPA - JESTEM PEWNY A WY PISMAKI ZMIENCIE LEKARZY, ZACZNIJCIE ODWIEDZAĆ PSYCHIATRÓW
 • es (gość)
  Gratuluję panu Duni. Czy w tej sytuacji będzie druga tura?Jeśli tak to zyczę wygranej.
 • ozi (gość)

  Najnowsze dane z wyborów:
  1. Grzegorz Janusz Dunia uzyskał 49,42% ważnych głosów
  2. Andrzej Sylwester Szczypa - 31, 76%
  3. Andrzej Kozłowski 11, 23%
  4. Zbigniew Józef Wacławski 7,6%
  Do Rady Miejskiej najwięcej głosów otrzymał Piotr Ruciński , w następnej kolejności Leszek Furtas, Stanisław Wicik , Teodor Józefacki i Marcin Świderski.
  Weszli rownież: Opoka Mirosław, Kuś Stanisław, Prochniak Bożena, Kozak Henryk, Smolak Jerzy, Celinski Jan, Guz Piotr, Kruk Waldemar, Kuta Kazimierz, Czarnecki Franciszek.

 • rual (gość)
  Wyjadaczuś a moze Ciebie wsadzimy a najpierw popiszemy z Panem Kowalskim troche bzdur na twój temat potem opublikujemy w jakiejs tandetnej gazecie?
  A jeszcze troche bzdur rozgłosimy w mieście i gminie i luz Białołęka czeka na Ciebie.
 • lala (gość)
  anonim, czytam i jestem Toba przerażony! Starasz sie ironizować "a może ktoś nie był w bibliotece".... tralalala. Opamiętaj się, bo wstyd, napisz coś, co chociaż widziałeś na oczy
 • lala (gość)
  anonim, czytam i jestem Toba przerażony! Starasz sie ironizować "a może ktoś nie był w bibliotece".... tralalala. Opamiętaj się, bo wstyd, napisz coś, co chociaż widziałeś na oczy
 • sic! (gość)
  tak jest , wyjadaczus ma rację, a poza tym w bibliotece nie ma nawet ksero
 • sołtys (gość)
  Wyjadaczus masz w 100 procentach racje.
 • Anonim (gość)
  Ależ skąd? Ja nie jestem od wsadzania.
  Ale czsami warto się zastanowić nad tym co piszesz! Zwłaszca jeśli nie przedstawiasz żadnych argumentów.
 • Wyjadaczus124 (gość)
  Wiesz, cała "ekipa" nad tym pracowała i nic .A ty byś chciał?
 • Anonim (gość)
  Wyjadaczus124 uważaj żeby ciebie nie wsadzili

 • ała (gość)
  Coś mi się widzi, że żadna z tych danych nie jest poprawna. W BIP nie znajdujemy prostej odpowiedzi na poziom zadłużenia, ale są dokładne dane budżetowe. Ciekawa jest rubryka: sposób pokrycia deficytu w 2006r (tak tak, kolejny rok z większymi wydatkami niż dochodami;) Polecam lekturę;)
 • Anonim (gość)
  39,5%
 • mieszkaniec (gość)
  obecne zadłużenie wynośi 30 %, a maksymalne ustawowo - 65 %
 • xxxx (gość)
  osrodrk zdrowia był własnością ZOZ Puławy, to niby dlaczego misto miałoby finansowac obcy obiekt. zastanów się chłopie co mówisz.
 • Esa (gość)
  Przecież tam są schody!! Podjazdy dla niepełnosprawnych w Kazimierzu można wyliczyć na palcach jednej ręki!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę