Andrzej Szczypa - podsumowanie kadencji

Skomentuj (57)
Andrzej Szczpa - obecny burmistrz Kazimierza Dolnego - ubiega się o nastepną kadencję, zgłoszony przez zgłoszony Komitet Wyborczy  Polskiego Stronnictwa Ludowego jako jego członek. Poniżej przedstawiamy podsumowanie obecnej kadencji sprawowania urzędu burmistrza i plany na przyszłość.

Andrzej Sylwester Szczypa -  lat 58, zamieszkały w Puławach, wykształcenie  ekonomiczne.Zatrudniony w Urzędzie Miasta Kazimierz Dolny od 1972 roku, pełnił funkcje Kierownika USC 1972 - 1974, Sekretarza Biura 1974 - 1977, Naczelnika Miasta i Gminy 1977 - 1990, Zastępcy Burmistrza 1990 - 1991, a od roku 1994 – Burmistrza Kazimierza Dolnego. W administracji państwowej i samorządowej przepracował łącznie 30 lat, w tym – na stanowisku Burmistrza Kazimierza Dolnego – 12 lat. W latach 1998 - 2002 Radny Rady Powiatu w Puławach. Od 1994 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kazimierzu Dolnym. Prezes Fundacji "Fundusz Lokalny Rozwoju Ziemi Kazimierskiej"

Podsumowując swoją kończącą się kadencję,

burmistrz Szczypa podkreśla, że w ciągu ostatnich 4 lat udało się w gminie zrealizować 35 poważnych zadań na kwotę blisko 28 mln zł (przy budżecie średnio 13 mln zł), z czego 8 mln to środki gminne, a reszta została pozyskana z innych źródeł, w tym unijnych. Wśród tych inwestycji najważniejsze to: budowa wału na długości Kazimierza i rozpoczęcie budowy wałów w dolinie parchacko - bochotnickiej, co chroni miasto przed powodzią w okresie podwyższonego stanu Wisły i dodatkowo pełni funkcję pasażu spacerowego na całej swojej długości, oraz przeprowadzane w ramach porządkowania miasta remonty ulic – Senatorskiej, Lubelskiej, które całkowicie zmodernizowano i rewitalizowano, i partycypowanie w kosztach remontu fragmentu drogi powiatowej – ulicy Witkiewicza. Zmodernizowano także Chałajowy Dół. Podobne remonty dróg prowadzone były na terenie gminy – w tym roku oddano do użytku nowe odcinki – z nawierzchnią asfaltową w Bochotnicy – ul. Zamłynie i z nawierzchnią z kostki brukowej – Podzamcze, poza tym wykonano nowe drogi w Rzeczycy, Dąbrówce, na trasie Parchatka – Zbędowice i wiele remontów dróg gminnych, gdzie wyłożono po 10 – 20 tys. zł na każdą tego typu inwestycję.

Oprócz tego burmistrz przypomina o remontach budynków na terenie samego Kazimierza – Kamienicy pod świętym Mikołajem, budynku szkoły, gdzie dotąd przeprowadzono tylko prace zabezpieczające przy zachodnim skrzydle, a pełny remont budynku zaplanowano na czas następnej kadencji. W szkołach na terenie gminy – w Bochotnicy i Rzeczycy uruchomiono nowe kotłownie – w Bochotnicy na gaz, w Rzeczycy – na olej opałowy. W najbliższych planach jest powstanie kotłowni w budynku rotacyjnym przy ulicy Kwaskowa Góra.

- Z poprzedniej kadencji zrealizowałem program w prawie 90 %. I tylko ja najlepiej wiem, ile mnie to kosztowało – wyjazdów do władz centralnych, urzędów wojewódzkich itd. Bez tych kontaktów, bez doświadczenia nie udałoby mi się tego zrobić.

Nie jestem od obiecywania, tylko od roboty

- mówi o sobie burmistrz Szczypa. – Nie obiecywałem podczas poprzedniej kampanii i teraz też nie będę. I pokazuje listę zadań na następną kadencję władz samorządowych, do których jest już gotowa dokumentacja. Do realizacji zaplanowano średnio po 4 inwestycje na każdą miejscowość, w samym Kazimierzu - 18. Są w śród nich remonty dróg, oświetlenia przy nich, budowy kanalizacji i remonty budynków – w tym szkoły w Kazimierzu i w Bochotnicy (gdzie ma powstać sala gimnastyczna). I budowa centrum rekreacyjno-szkoleniowego w Kazimierzu za ok. 20 mln. Będą tu 3 baseny pełnowymiarowe, ścianka wspinaczkowa, rura do zjeżdżania. Druga sala będzie miała charakter wielofunkcyjny – posłuży do uprawiania sportów i jako sala kinowa, i jako sala konferencyjna na 1000 osób. Kazimierz do tej pory tego nie ma.

- Będzie to uatrakcyjnienie oferty turystycznej Kazimierza, bo jak wiadomo - dzisiaj w Wiśle się kąpać nie można – dodaje burmistrz.

Co do samego wyglądu zaprojektowanych budynków – burmistrz podkreśla – że projekt na ich realizację został wybrany spośród 60 innych zgłoszonych do konkursu, w komisji którego zasiadali fachowcy - między innymi przedstawiciele zarządu SARP-u i konserwator zabytków. Wygrał więc najlepszy.

Za pośrednictwem prasy miasto obecnie poszukuje inwestora, który chciałby to zadanie wykonać. Planowane jest wydzierżawienie terenu inwestorowi pod budowę, z czasem także umożliwienie zakupu tej działki, na którym wybudowane zostanie centrum rekreacyjno - sportowe.

- Nie chciałabym traktować swojej pracy jako dojścia do fotela, bo to nie jest istotne. Praca w samorządzie kazimierskim jest pracą bardzo skomplikowaną i tak zapowiada się podczas następnej kadencji, czemu sprzyja niestabilność polskiego rządu. Ale ja mam duże doświadczenie w pracy na tym stanowisku. Nie chciałbym obiecywać - jestem realistą, wiem, co jest możliwe do wzięcia z gminnego budżetu, a co można otrzymać ze środków unijnych. Najgorsze, że obecnie jest wielką niewiadomą, kiedy te środki będą uruchamiane – co też jasno trzeba ludziom mówić, bo o to pytają jako wyborcy. Działamy w rządzie, aby przyspieszyć procedury otrzymywania tych środków.

- Czy będę burmistrzem, czy nie – będę chciał zabiegać o środki dla Kazimierza

poprzez niedawno utworzoną przeze mnie Fundację  w Kazimierzu „Fundusz Lokalny Rozwoju Ziemi Kazimierskiej”. Jej celem nadrzędnym jest działalność na rzecz awansu cywilizacyjnego i poprawy jakości życia społeczności Kazimierza i okolic. Przy zebranej kwocie ok. 5 mln zł można by realizować inwestycje o wartości do 30 mln zł. Prowadzimy rozmowy z różnymi instytucjami, które chciałyby wesprzeć działalność naszej fundacji, która musi współpracować ściśle z miastem. Chcielibyśmy sprawić, by sezon w Kazimierzu trwał dłużej. Powrócimy do tematu wykorzystania kamieniołomów – może tam udałoby się wykorzystać pomysł na budowę kompleksu basenowego z wodami termalnymi?

Skomentuj


Dodane komentarze (57)

 • Kamil Ruciński
  Temat został zamknięty, ponieważ komentarze stały się elementem walki politycznej.

  Zadaniem Redakcji nie jest odbieranie telefonów z pretensjami od poszczególnych komitetów wyborczych i tłumaczenie się za wpisy Internautów, tylko dbanie o zawartość merytoryczną serwisu.

  Przypominam również, iż portal jest prywatną stroną internetową, a warunkiem do udziału w dyskusjach jest akceptacja regulaminu.
 • wyborca (gość)
  Wyjadaczus
  Nikt bardziej od Ciebie P. Szczypie chyba nie zaszkodził
 • Wyjadaczus124 (gość)
  nick-Wyborco! Jeśli chcesz "pomóc" panu Szczypie nie kompromituj się takimi postami!Szkodzisz jemu i to zdecydowanie
 • wyborca (gość)
  Doceniam to co zrobił dla Kazimierza Burmistrz Andrzej Szczypa. Przez ostatnie lata w Miasteczku i Gminie wiele zrobiona. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć.
  Bardzo łatwo krytykować, zwłaszcza gdy samemu się nic nie zrobiło, albo dbalo się wyłacznie o swoje interesy. Wielu z Was widzi tylko 'czubek wlasnego nosa", a na Kazimierz trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy.
  Jakoś nie widać aby Burmistrz 'dorobil' się na swoim urzędowaniu. Do niedawna jeżdził zdezolowanym maluchem. Za to całymi dniami, nawet w niedziele i święta widać Go w Kazimierzu.
  Jesteście niesprawiedliwi.
  Panie Burmistrzu niech Pan się trzyma - wytrwałości życzę. Ludzie już tacy sa, rzadko potrafią docenic to co dobre, natomiast czyhaja tylo na to, by komuś się nie udalo.
  Będę znów na Pana głosować!!!
  Pozdrawiam:)
 • LUB (gość)
  W DRUGIEJ TURZE WYGRA PAN SZCZYPA - JESTEM PEWNY A WY PISMAKI ZMIENCIE LEKARZY, ZACZNIJCIE ODWIEDZAĆ PSYCHIATRÓW
 • es (gość)
  Gratuluję panu Duni. Czy w tej sytuacji będzie druga tura?Jeśli tak to zyczę wygranej.
 • ozi (gość)

  Najnowsze dane z wyborów:
  1. Grzegorz Janusz Dunia uzyskał 49,42% ważnych głosów
  2. Andrzej Sylwester Szczypa - 31, 76%
  3. Andrzej Kozłowski 11, 23%
  4. Zbigniew Józef Wacławski 7,6%
  Do Rady Miejskiej najwięcej głosów otrzymał Piotr Ruciński , w następnej kolejności Leszek Furtas, Stanisław Wicik , Teodor Józefacki i Marcin Świderski.
  Weszli rownież: Opoka Mirosław, Kuś Stanisław, Prochniak Bożena, Kozak Henryk, Smolak Jerzy, Celinski Jan, Guz Piotr, Kruk Waldemar, Kuta Kazimierz, Czarnecki Franciszek.

 • rual (gość)
  Wyjadaczuś a moze Ciebie wsadzimy a najpierw popiszemy z Panem Kowalskim troche bzdur na twój temat potem opublikujemy w jakiejs tandetnej gazecie?
  A jeszcze troche bzdur rozgłosimy w mieście i gminie i luz Białołęka czeka na Ciebie.
 • lala (gość)
  anonim, czytam i jestem Toba przerażony! Starasz sie ironizować "a może ktoś nie był w bibliotece".... tralalala. Opamiętaj się, bo wstyd, napisz coś, co chociaż widziałeś na oczy
 • lala (gość)
  anonim, czytam i jestem Toba przerażony! Starasz sie ironizować "a może ktoś nie był w bibliotece".... tralalala. Opamiętaj się, bo wstyd, napisz coś, co chociaż widziałeś na oczy
 • sic! (gość)
  tak jest , wyjadaczus ma rację, a poza tym w bibliotece nie ma nawet ksero
 • sołtys (gość)
  Wyjadaczus masz w 100 procentach racje.
 • Anonim (gość)
  Ależ skąd? Ja nie jestem od wsadzania.
  Ale czsami warto się zastanowić nad tym co piszesz! Zwłaszca jeśli nie przedstawiasz żadnych argumentów.
 • Wyjadaczus124 (gość)
  Wiesz, cała "ekipa" nad tym pracowała i nic .A ty byś chciał?
 • Anonim (gość)
  Wyjadaczus124 uważaj żeby ciebie nie wsadzili

 • ała (gość)
  Coś mi się widzi, że żadna z tych danych nie jest poprawna. W BIP nie znajdujemy prostej odpowiedzi na poziom zadłużenia, ale są dokładne dane budżetowe. Ciekawa jest rubryka: sposób pokrycia deficytu w 2006r (tak tak, kolejny rok z większymi wydatkami niż dochodami;) Polecam lekturę;)
 • Anonim (gość)
  39,5%
 • mieszkaniec (gość)
  obecne zadłużenie wynośi 30 %, a maksymalne ustawowo - 65 %
 • xxxx (gość)
  osrodrk zdrowia był własnością ZOZ Puławy, to niby dlaczego misto miałoby finansowac obcy obiekt. zastanów się chłopie co mówisz.
 • Esa (gość)
  Przecież tam są schody!! Podjazdy dla niepełnosprawnych w Kazimierzu można wyliczyć na palcach jednej ręki!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę