Adalbertowo po raz 30.

Skomentuj (3)

zobacz więcej (20)

Ponad 300 uczestników wyruszyło w sobotę na trasy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. 30. Rajd Adalbertowy za nami.

Od 30 lat wśród młodzieży popularyzują turystykę pieszą po terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, który w tym roku obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Pokazują jego unikatowość, jego piękno. Zachęcają do aktywności na łonie przyrody.

W tym roku z tej zachęty skorzystało ponad 300 młodych turystów, którzy wyruszyli na kilkanaście tras pieszych i rowerowych. Wśród uczestników pochodzących głównie z bliższej i dalszej okolicy od kilku lat jest także młodzież z Ukrainy, do której w tym roku dołączyli również studenci z Białorusi.

Rajd rozpoczął się od wspomnienia wieloletniego współorganizatora imprezy zmarłego rok temu przewodnika turystycznego Ryszarda Balabucha. Minutą ciszy uczczono również pamięć ofiar Katynia.

30. edycja imprezy była także okazją do refleksji o jej początkach.

- Inicjatorem rajdu był w trudnych czasach stanu wojennego, w czasach pierwszej Solidarności nauczyciel fizyki pan Wojciech Piądłowski - stąd nazwa rajdu: Adalbertowy czyli Wojciechowy - mówi Andrzej Pawłowski komandor rajdu. - Turystyka zawsze była namiastką wolności, bo uprawia się ją w wolnym czasie i to są nasze wolne wybory. Ta namiastka wolności była tu pożytkowana w takiej formie, że grupa przyjaciół związana z pierwszą Solidarnością w okresie lat 80. rozpoczynała te wędrówki i dziś udaje się nam to podtrzymywać.

Rajd jest także swoistą inauguracją sezonu turystycznego.

- To możliwość przejścia szlaków, sprawdzenia oznakowania - mówi komandor Pawłowski - ale też możliwość zaszczepienia w młodych ludziach pasji do wędrówki. Wiele jest takich osób, które z nami zaczynały swoją przygodę z turystyką, a teraz są w kadrze PTTK.


Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Mamcia
  Oczywiście ten fałszywy uśmiech mnie jako rodzica codziennie wita w szkole, niedobrze mi się robi.
  • Uczennica
   Iwona daj żyć
 • tuptak
  Pierwszy plan najlepszy! Brawom Wszystko na pokaz a prawda jest jedna i nie da sie jej ukryc. Tak samo jak prawdziwej twarzy nawet jak sie przy kims chce ogrzac w blasku fleszy na Rajdzie Adalbertowym. Kazdy wie kto co robi z serca a kto na pokaz.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę