Adalbertowo po raz 30.

Skomentuj (3)

zobacz więcej (20)

Ponad 300 uczestników wyruszyło w sobotę na trasy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. 30. Rajd Adalbertowy za nami.

Od 30 lat wśród młodzieży popularyzują turystykę pieszą po terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, który w tym roku obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Pokazują jego unikatowość, jego piękno. Zachęcają do aktywności na łonie przyrody.

W tym roku z tej zachęty skorzystało ponad 300 młodych turystów, którzy wyruszyli na kilkanaście tras pieszych i rowerowych. Wśród uczestników pochodzących głównie z bliższej i dalszej okolicy od kilku lat jest także młodzież z Ukrainy, do której w tym roku dołączyli również studenci z Białorusi.

Rajd rozpoczął się od wspomnienia wieloletniego współorganizatora imprezy zmarłego rok temu przewodnika turystycznego Ryszarda Balabucha. Minutą ciszy uczczono również pamięć ofiar Katynia.

30. edycja imprezy była także okazją do refleksji o jej początkach.

- Inicjatorem rajdu był w trudnych czasach stanu wojennego, w czasach pierwszej Solidarności nauczyciel fizyki pan Wojciech Piądłowski - stąd nazwa rajdu: Adalbertowy czyli Wojciechowy - mówi Andrzej Pawłowski komandor rajdu. - Turystyka zawsze była namiastką wolności, bo uprawia się ją w wolnym czasie i to są nasze wolne wybory. Ta namiastka wolności była tu pożytkowana w takiej formie, że grupa przyjaciół związana z pierwszą Solidarnością w okresie lat 80. rozpoczynała te wędrówki i dziś udaje się nam to podtrzymywać.

Rajd jest także swoistą inauguracją sezonu turystycznego.

- To możliwość przejścia szlaków, sprawdzenia oznakowania - mówi komandor Pawłowski - ale też możliwość zaszczepienia w młodych ludziach pasji do wędrówki. Wiele jest takich osób, które z nami zaczynały swoją przygodę z turystyką, a teraz są w kadrze PTTK.


Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Mamcia
  Oczywiście ten fałszywy uśmiech mnie jako rodzica codziennie wita w szkole, niedobrze mi się robi.
  • Uczennica
   Iwona daj żyć
 • tuptak
  Pierwszy plan najlepszy! Brawom Wszystko na pokaz a prawda jest jedna i nie da sie jej ukryc. Tak samo jak prawdziwej twarzy nawet jak sie przy kims chce ogrzac w blasku fleszy na Rajdzie Adalbertowym. Kazdy wie kto co robi z serca a kto na pokaz.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę