Nad Wisłą bezpieczniej

Skomentuj (7)

zobacz więcej (9)

Nad Wisłą pojawiły się dwie karetki pogotowia ratunkowego, chwilę później motorówka WOPR-u wypłynęła na rzekę. Kogoś wyciągnięto z wody. Komuś udzielano pierwszej pomocy. Kogoś reanimowano w polowym szpitalu zaimprowizowanym na terenie kazimierskiej bazy WOPR. Na szczęście to były tylko ćwiczenia.

To była pierwsza tego typu akcja przeprowadzona na terenie kazimierskiej bazy WOPR-u przy współpracy ze służbami medycznymi, w skład których – obok ratowników z puławskiego szpitala – wchodzili także słuchacze Medycznego Studium Zawodowego w Puławach – przyszli ratownicy medyczni.

Zainscenizowano akcję ratunkową na rzece, podczas której kazimierscy WOPR - owcy ćwiczyli podpłynięcie łodzią do tonącego, wydobycie go z wody, reanimację podczas silnej fali i przy gwałtownych manewrach. Po powrocie do bazy przekazano poszkodowanego zespołowi karetki ratunkowej, który wykonał rutynowe czynności przy zatrzymanej akcji serca u ofiary wypadku i przekazał pacjenta zespołowi szpitala polowego, gdzie udzielono jej pomocy specjalistycznej w sytuacji, gdy doszło do migotania komór. Ćwiczenia przeprowadzono z użyciem specjalnego manekina, co pozwoliło kontrolować na bieżąco wyniki akcji ratunkowej.

Chociaż Wisła już dawno przestała pełnić rolę miejskiego kąpieliska, wciąż przyciąga spacerowiczów, a czasem plażowiczów i amatorów kąpieli. Takie ćwiczenia pozwolą czuć się nad rzeką bezpieczniej.

 

Fot. Z archiwum WOPR w Kazimierzu Dolnym

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • gość
  dobrze posiadać tego typu wiedzę
 • Donat
  i oby na ćwiczeniach pozostało
  pozdROWERKI...
 • hanna
  Dobrze że coś takiego się odbywa.
 • ania
  ale fajne chłopaki
 • maniek (gość)
  Bezpieczniej ? To sternicy na łajbach już nie chlają . Jak przytopią łajbę a na niej z 30-ci osób to pogotowie WOPR musi zapałki ciągnąć kogo najpierw renimować albo modlitwy do Manitu wznosić żeby Wisła wyparowała.
 • Tadek prawdziwy (gość)
  O co Ci przyjacielu chodzi? Sprecyzuj. Co ta policja miała robić? Łapać ratowników, motorówkę, tego biednego manekina? A może celem ułatwienia akcji wode z Wisły spuścić? Ja wiem, że mieszkańcy mają wielkie zastrzeżenia do skuteczności pracy policji w Kazimierzu, ale obarczanie ich odpowiedzialnością za sraczkę i koklusz to już gruba przesada.
 • baczny obserwator (gość)
  A gdzie była wtedy nasza ŚMIESZNA policja??? Pytam,gdzie i po co ich utrzymywać w Kazimierzu???

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę