750 km w siodełku roweru w 24 h

Skomentuj (1)

Dziś w sobotę 4 lipca o godz. 11.45 spod Urzędu Miasta w Puławach startuje maraton rowerowy „750km w 24 godziny”. To już VI edycja tej imprezy, która w tym roku promuje utworzenie trasy rowerowej wzdłuż Wisły.

Jest szansa, że przez całą Polskę wzdłuż Wisły poprowadzi całkowicie wyłączona z ruchu pojazdów zmotoryzowanych trasa rowerowa. Ma się ona ciągnąć na dystansie ponad tysiąca kilometrów. Jej schemat oparto na „filozofii rybiego kręgosłupa i ości” – od trasy głównej – kręgosłupa – rozchodzić się będą oznakowane trasy regionalne i lokalne, czyli tzw. ości, które prowadzić będą do ciekawych miejsc i atrakcji w okolicy. Pozwoli to poznać Polskę wzdłuż rzeki Wisły od Wisły do Gdańska. Lubelska część trasy zacznie się w Annopolu – skończy w okolicach Dęblina. Nie ominie ona oczywiście Kazimierza. Nic więc dziwnego, że w propagowanie idei Wiślanej Trasy Rowerowej zaangażowała się miejscowa społeczność: Towarzystwo Rowerowa w Nałęczowie, Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów” i Bochotnickie Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Lokalnego, którego prezes razem z 14 innymi cyklistami z całej Polski wyrusza dziś na trasę maratonu.

Przed nimi trasa 750 km, na które złoży się 8 pętli po 80 km każda. Maratończycy kilkakrotnie więc mijać będą większe i całkiem małe miejscowości na lewym brzegu Wisły takie jak Gniewoszów, Chechły, Łagów, Zwoleń, Wilczowolę, Policznę, Bogucic, Kozienice czy Brzeźnice. W drodze powrotnej z Gniewoszowa skierują się na Puławy, Końskowolę, Celejów i Nałęczów, gdzie w tym roku przed Domu Kultury przy al. Lipowej zaplanowano metę. Z powodu remontów dróg maratończycy ominą gminę Kazimierz, chociaż – jak deklaruje organizator maratonu Rafał Suszek – promować będą również Kazimierz – poprzez Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów”, do której gmina Kazimierz także należy.

 

Na mecie puchary maratończykom wręczać będzie jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy - Zenon Jaskuła. Ma on na swoim koncie Wsród znakomitych sukcesów tytuł Wicemistrza Olimpijskiego i Wicemistrza Świata oraz najlepszy wynik Polaka w Tour De France - trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

 

Organizatorzy liczą na wsparcie ze strony kibiców, których zapraszają zarówno na miejsce oficjalnego startu pod Urząd Miasta w Puławach (4 lipca godz. 11.45), na metę w Nałęczowie 5 lipca o godzinie 12.00 – oraz na trasę maratonu. Przed nimi 24 godziny i 750 km – doping naprawdę jest bardzo potrzebny.

W tym roku będzie można na bieżąco śledzić zmagania maratończyków na trasie - relacje na żywo prosto z wozu technicznego będą tutaj.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę