4 czerwca skończył się w Polsce komunizm

zobacz więcej (32)

W 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Gminnym Zespole Szkół otwarto wystawę pamiątek związanych z wyborami 4 czerwca 1989 r.

Wybory czerwcowe to były pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Komuniści zostawili sobie prawo do obsadzenia co najmniej 65 % miejsc w sejmie. Pozostałe miejsca w sejmie oraz wszystkie miejsca w senacie miały zostać przyznane w zależności od wyników powszechnego głosowania. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem z bloku wschodniego, w którym opozycja zyskała realny wpływ na sprawowanie władzy.

- Proszę Państwa 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm – powiedziała wtedy uroczyście w Dzienniku Telewizyjnym Joanna Szczepkowska.

Tamte wydarzenia, bez których nie byłoby demokracji w Polsce, upamiętnia wystawa w Gminnym Zespole Szkół „Wybory 1989 - Festiwal Wolności” zorganizowana przez nauczyciela historii i radnego Rady Powiatu Puławskiego Marcina Pisuli. Większość prezentowanych pamiątek pochodzi ze zbiorów własnych organizatora wystawy.

- Wiele cennych eksponatów w tym oryginalnych dokumentów przekazał Pan Jan Dzikoń, były dyrektor naszego Gimnazjum a w 1989 r. szef Komitetu Obywatelskiego w Kazimierzu Dolnym. Materiały przekazali także Państwo Ewa i Roman Wolny, Pan Paweł Nakonieczny, Pan Wojciech Kuba i Pan Hieronim Marciniak, dziadek naszego ucznia Huberta.

Wystawę można zwiedzać do końca roku szkolnego po uzgodnieniu telefonicznym 691 866 678. Obok jest wciąż dostępna wystawa dawnego sprzętu RTV.

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2020! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2020. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę