25 lat Unii Miasteczek Polskich

Skomentuj (3)

zobacz więcej (6)

Unia Miasteczek Polskich, idea powstania której narodziła się właśnie w Kazimierzu Dolnym, świętuje swoje 25 – lecie.

Świętująca swój jubileusz Unia Miasteczek Polskich, skupiająca około 130 małych miast z całej Polski, powstała w roku 1991 z inicjatywy burmistrza Kazimierza I kadencji, czyli w latach 1990 – 94, Wiesława Giermasińskiego.

- Ja to wymyśliłem, a miałem wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierali w tej myśli. Byli to prof. Geremek, prof. Kulesza, prof. Regulski, sędzia Stępień. To oni mnie namawiali do tego, by stworzyć organizację małych miast, która by reprezentowała nasze środowiska w sejmie i w rządzie – mówił Wiesław Giermsiński podczas spotkania jubileuszowego w Kazimierzu 20 października.

Spotkanie jubileuszu 25 – lecia odbyło się tuż przed okrągłą rocznicą pierwszego spotkania Komitetu Założycielskiego 9-10 listopada 1990r., którego działania doprowadziły do powstania w roku następnym Unii Miasteczek Polskich.

- Już w chwili powstania UMP - miała być platformą poszukiwania praktycznych i sprawdzonych rozwiązań polskich problemów w standardach europejskich z złożeniem wyrażonym w deklaracji programowej Unii Miasteczek Polskich z kwietnia 1991r., że „państwo jest bogate bogactwem swoich gmin, a te bogactwem swych obywateli” – mówił podczas jubileuszu zastępca burmistrza gminy Chojna Wojciech Długoborski obecny prezes Unii Miasteczek Polskich. – Obecnie – zadaniem Unii Miasteczek Polskich jest wypracowanie stanowisk w sprawach będących przedmiotem wspólnej troski małych miast i gmin polskich, wspieranie idei samorządności lokalnej oraz rozwoju wspólnot lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego. Istotą jej działalności oraz najważniejszym celem jest reprezentowanie interesów małych miast i gmin oraz promowanie takich rozwiązań ustrojowych i prawnych, które będą korzystne z punktu widzenia tej kategorii samorządów lokalnych i ich społeczności.

Dla Kazimierza członkostwo w Unii Miasteczek Polskich oznacza możliwość wymiany doświadczeń, korzystania z doświadczeń innych samorządów. Jednym z nich, które będzie wdrażane w naszej gminie przy okazji realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, jest partycypacja społeczna – podejmowanie działań perspektywicznych w konsultacji ze społeczeństwem.

- Nas czeka wiele rozmów i spotkań związanych z tworzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji. Nie wszyscy tę sprawę dobrze rozumieją. W listopadzie odbędą się konsultacje społeczne. Chciałbym, by nasze społeczeństwo się zaangażowało i chciało wziąć aktywny udział w tych spotkaniach – mówił burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

Uroczystości 25 –lecia uświetnił swoją obecnością przedstawiciel rządu Adam Hamryszczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Marek S.
  Szkoda, że organizatorzy nie starali się dotrzeć do wszystkich uczestników wydarzeń sprzed 25 lat., np. piszącego te słowa, który jako dziennikarz wspomagał tworzenie UMP z ramienia dziennikarskiej spółdzielni "Uniapress". Do dziś wspominam zaimprowizowany recital śp. Macieja Zembatego, który wówczas reprezentował warszawskie "miasteczko" Zacisze..
 • garson
  Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju "uświetnił" uroczystości ?!
  Po prostu trzeci garnitur z rządu przyjeżdża na spotkanie.
  To daje do myślenia jak obecny rząd postrzega samorząd terytorialny.
  Pewnie przywiózł tez pozdrowienia od minister Zalewskiej i obietnicę dalszego przerzucania kosztów reformy oświaty na samorządy.
 • pijany znad Grodarza
  Było to spotkanie zamknięte ? Może i otwarte, ale kto o nim mógl wiedzieć.?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę