25 lat Unii Miasteczek Polskich

Skomentuj (3)

zobacz więcej (6)

Unia Miasteczek Polskich, idea powstania której narodziła się właśnie w Kazimierzu Dolnym, świętuje swoje 25 – lecie.

Świętująca swój jubileusz Unia Miasteczek Polskich, skupiająca około 130 małych miast z całej Polski, powstała w roku 1991 z inicjatywy burmistrza Kazimierza I kadencji, czyli w latach 1990 – 94, Wiesława Giermasińskiego.

- Ja to wymyśliłem, a miałem wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierali w tej myśli. Byli to prof. Geremek, prof. Kulesza, prof. Regulski, sędzia Stępień. To oni mnie namawiali do tego, by stworzyć organizację małych miast, która by reprezentowała nasze środowiska w sejmie i w rządzie – mówił Wiesław Giermsiński podczas spotkania jubileuszowego w Kazimierzu 20 października.

Spotkanie jubileuszu 25 – lecia odbyło się tuż przed okrągłą rocznicą pierwszego spotkania Komitetu Założycielskiego 9-10 listopada 1990r., którego działania doprowadziły do powstania w roku następnym Unii Miasteczek Polskich.

- Już w chwili powstania UMP - miała być platformą poszukiwania praktycznych i sprawdzonych rozwiązań polskich problemów w standardach europejskich z złożeniem wyrażonym w deklaracji programowej Unii Miasteczek Polskich z kwietnia 1991r., że „państwo jest bogate bogactwem swoich gmin, a te bogactwem swych obywateli” – mówił podczas jubileuszu zastępca burmistrza gminy Chojna Wojciech Długoborski obecny prezes Unii Miasteczek Polskich. – Obecnie – zadaniem Unii Miasteczek Polskich jest wypracowanie stanowisk w sprawach będących przedmiotem wspólnej troski małych miast i gmin polskich, wspieranie idei samorządności lokalnej oraz rozwoju wspólnot lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego. Istotą jej działalności oraz najważniejszym celem jest reprezentowanie interesów małych miast i gmin oraz promowanie takich rozwiązań ustrojowych i prawnych, które będą korzystne z punktu widzenia tej kategorii samorządów lokalnych i ich społeczności.

Dla Kazimierza członkostwo w Unii Miasteczek Polskich oznacza możliwość wymiany doświadczeń, korzystania z doświadczeń innych samorządów. Jednym z nich, które będzie wdrażane w naszej gminie przy okazji realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, jest partycypacja społeczna – podejmowanie działań perspektywicznych w konsultacji ze społeczeństwem.

- Nas czeka wiele rozmów i spotkań związanych z tworzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji. Nie wszyscy tę sprawę dobrze rozumieją. W listopadzie odbędą się konsultacje społeczne. Chciałbym, by nasze społeczeństwo się zaangażowało i chciało wziąć aktywny udział w tych spotkaniach – mówił burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

Uroczystości 25 –lecia uświetnił swoją obecnością przedstawiciel rządu Adam Hamryszczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Marek S.
  Szkoda, że organizatorzy nie starali się dotrzeć do wszystkich uczestników wydarzeń sprzed 25 lat., np. piszącego te słowa, który jako dziennikarz wspomagał tworzenie UMP z ramienia dziennikarskiej spółdzielni "Uniapress". Do dziś wspominam zaimprowizowany recital śp. Macieja Zembatego, który wówczas reprezentował warszawskie "miasteczko" Zacisze..
 • garson
  Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju "uświetnił" uroczystości ?!
  Po prostu trzeci garnitur z rządu przyjeżdża na spotkanie.
  To daje do myślenia jak obecny rząd postrzega samorząd terytorialny.
  Pewnie przywiózł tez pozdrowienia od minister Zalewskiej i obietnicę dalszego przerzucania kosztów reformy oświaty na samorządy.
 • pijany znad Grodarza
  Było to spotkanie zamknięte ? Może i otwarte, ale kto o nim mógl wiedzieć.?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę