Zmiany u Koszczyca

Skomentuj (14)

W Kazimierzu Dolnym powstanie II Liceum Ogólnokształcące, które wejdzie w skład Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza nad Wisłą. Decyzja zapadła na ostatniej sesji Rady Powiatu Puławskiego, która odbyła się 19 lutego.

W związku z tym szkoła nad Wisłą będzie prowadziła nabór na rok szkolny 2004 / 2005 do dwóch klas Liceum Ogólnokształcącego:
- klasy z rozszerzoną edukacją artystyczną w ramach przedmiotów: wiedza o kulturze i informatyka z grafiką,
- klasy językowej z nauką języka angielskiego i niemieckiego w stopniu rozszerzonym.

Dodatkowo w ramach istniejącego już trzyletniego Liceum Profilowanego powstanie nowa klasa o profilu rzemiosło artystyczne i użytkowe w metalu.

Obie szkoły artystyczne, jako jedyne tego typu w województwie lubelskim, objęte zostaną patronatem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
- Od trzech lat działa w Kazimierzu Dolnym Kolegium Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - mówi profesor sztuk plastycznych UMCS w Lublinie Grzegorz Dobiesław Mazurek - Powstanie tego Kolegium było możliwe dzięki życzliwości Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Mamy ten sam adres. W tej chwili ta współpraca rozwija się coraz lepiej. Jest podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Artystycznym, a Zespołem Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Przygotowana jest umowa patronacka, która mówi o tym, że nowo powstałe liceum o rozszerzonym profilu artystycznym będzie objęte patronatem uniwersytetu, tak że absolwenci tego liceum będą mieli możliwość kontynuacji nauki na Wydziale Artystycznym, bądź w Kolegium, tutaj na miejscu w Kazimierzu. Jednocześnie uczniowie tego liceum będą mieli możliwość korzystania z naszych pracowni i kształcić się pod okiem fachowców, wykładowców Uniwersytetu.

To nie koniec zmian w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Od września szkoła kształcić będzie także przyszłych techników hotelarstwa w dwuletniej szkole policealnej, utworzonej - jak mówi dyrektor Zespołu Szkół Teodor Józefacki - aby wyjść naprzeciw coraz bardziej rozwijającemu się ruchowi turystycznemu w Kazimierzu i okolicach, który zapewne zwiększy się po powstaniu Kazimierskiego Parku Dziedzictwa Kulturowego. Ponieważ tereny nasze to tereny rolnicze z rozwijającym się przetwórstwem owocowo-warzywnym szkoła będzie kształcić absolwentów szkół średnich, a także absolwentów gimnazjów w zawodzie: technik mechanik o specjalności: urządzenia chłodnicze. Mam nadzieję, iż w przyszłości absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie w licznych w okolicy chłodniach i zakładach przetwórczych.
Dla absolwentów ZSZ powstaje Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące, kończące się złożeniem egzaminu maturalnego.

Utrzymane zostają dotychczasowe kierunki kształcenia: klasy wielozawodowe w ramach zasadniczej szkoły zawodowej oraz klasa usługowo - gospodarcza w ramach Liceum Profilowanego, absolwenci tej klasy mogą kontynuować naukę w szkole policealnej (technik hotelarstwa) lub kształcić się dalej w zawodach, takich jak: technik handlowiec, technik obsługi turystycznej, technik usług pocztowych i telekomunikacyjnych, technik organizacji usług gastronomicznych, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik usług fryzjerskich, technik usług kosmetycznych, technik księgarstwa.

Wszystkich zainteresowanych ofertą szkoła zaprasza w kwietniu do uczestnictwa w rajdzie gwiaździstym "Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca", w ramach którego będzie można przemierzyć szlaki turystyczne po okolicach Kazimierza Dolnego oraz z bliska zapoznać się z warunkami, jakie oferuje szkoła.

Skomentuj


Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę