Zmiany u Koszczyca

Skomentuj (14)

W Kazimierzu Dolnym powstanie II Liceum Ogólnokształcące, które wejdzie w skład Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza nad Wisłą. Decyzja zapadła na ostatniej sesji Rady Powiatu Puławskiego, która odbyła się 19 lutego.

W związku z tym szkoła nad Wisłą będzie prowadziła nabór na rok szkolny 2004 / 2005 do dwóch klas Liceum Ogólnokształcącego:
- klasy z rozszerzoną edukacją artystyczną w ramach przedmiotów: wiedza o kulturze i informatyka z grafiką,
- klasy językowej z nauką języka angielskiego i niemieckiego w stopniu rozszerzonym.

Dodatkowo w ramach istniejącego już trzyletniego Liceum Profilowanego powstanie nowa klasa o profilu rzemiosło artystyczne i użytkowe w metalu.

Obie szkoły artystyczne, jako jedyne tego typu w województwie lubelskim, objęte zostaną patronatem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
- Od trzech lat działa w Kazimierzu Dolnym Kolegium Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - mówi profesor sztuk plastycznych UMCS w Lublinie Grzegorz Dobiesław Mazurek - Powstanie tego Kolegium było możliwe dzięki życzliwości Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Mamy ten sam adres. W tej chwili ta współpraca rozwija się coraz lepiej. Jest podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Artystycznym, a Zespołem Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Przygotowana jest umowa patronacka, która mówi o tym, że nowo powstałe liceum o rozszerzonym profilu artystycznym będzie objęte patronatem uniwersytetu, tak że absolwenci tego liceum będą mieli możliwość kontynuacji nauki na Wydziale Artystycznym, bądź w Kolegium, tutaj na miejscu w Kazimierzu. Jednocześnie uczniowie tego liceum będą mieli możliwość korzystania z naszych pracowni i kształcić się pod okiem fachowców, wykładowców Uniwersytetu.

To nie koniec zmian w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Od września szkoła kształcić będzie także przyszłych techników hotelarstwa w dwuletniej szkole policealnej, utworzonej - jak mówi dyrektor Zespołu Szkół Teodor Józefacki - aby wyjść naprzeciw coraz bardziej rozwijającemu się ruchowi turystycznemu w Kazimierzu i okolicach, który zapewne zwiększy się po powstaniu Kazimierskiego Parku Dziedzictwa Kulturowego. Ponieważ tereny nasze to tereny rolnicze z rozwijającym się przetwórstwem owocowo-warzywnym szkoła będzie kształcić absolwentów szkół średnich, a także absolwentów gimnazjów w zawodzie: technik mechanik o specjalności: urządzenia chłodnicze. Mam nadzieję, iż w przyszłości absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie w licznych w okolicy chłodniach i zakładach przetwórczych.
Dla absolwentów ZSZ powstaje Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące, kończące się złożeniem egzaminu maturalnego.

Utrzymane zostają dotychczasowe kierunki kształcenia: klasy wielozawodowe w ramach zasadniczej szkoły zawodowej oraz klasa usługowo - gospodarcza w ramach Liceum Profilowanego, absolwenci tej klasy mogą kontynuować naukę w szkole policealnej (technik hotelarstwa) lub kształcić się dalej w zawodach, takich jak: technik handlowiec, technik obsługi turystycznej, technik usług pocztowych i telekomunikacyjnych, technik organizacji usług gastronomicznych, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik usług fryzjerskich, technik usług kosmetycznych, technik księgarstwa.

Wszystkich zainteresowanych ofertą szkoła zaprasza w kwietniu do uczestnictwa w rajdzie gwiaździstym "Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca", w ramach którego będzie można przemierzyć szlaki turystyczne po okolicach Kazimierza Dolnego oraz z bliska zapoznać się z warunkami, jakie oferuje szkoła.

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • czerniawka
  Racja Krzyczku,z EDUKACJĄ nie najlepiej u nas,dlatego każda zmiana może oznaczać POSTĘP w tej dziedzinie.Zmiany z reguły są motorem rozwoju,czego wszystkim życzę.Zwłaszcza Gallowi.
 • krzyczek
  Zwróćcie uwagę również na to że ta sytuacja wnosi coś naprawdę nowego w naszych lokalnych warunkach, nową jakość. Wejście we współpracę nad rozwojem publicznego kształcenia średniego (nieodpłatnego)tak renomowanej uczelni jak UMCS niosącego odpowiedni poziom tego kształcenia, daje możliwość kontynuacji nauki przez uzdolnione dzieci z naszego terenu (a takie na pewno są) na poziomie wyższym w naszym miasteczku lub w siedzibie uniwersytetu w Lublinie.
  Inne podjęte działania kadry kierowniczej szkoły i grona pedagogicznego nie są niczym innym jak tylko dobrze pojętą strategią rynkową, która oby przyniosła korzyści dla wszystkich stron, od których z kolei również bardzo dużo zależy, w tym i wspomnianej społeczności uczniowskiej.
 • Sympatyk ZS Kazimierz
  Pamiętaj Anonimie! nic nie musisz, nikt takiego ucznia nie potrzebuje!,aTy nic tylko dalej psujesz powietrze w naprawdę fajnej szkole!!! Twoja opinia świadczy o Tobie.
 • Karol
  Gallu!
  Skoro "poprostu" "zaczołeś" "przecierz" musisz ją skończyć. Najlepiej w terminie czego Ci z całego serca życzę. Poziom szkoły tworzą między innymi uczniowie.
 • Anna Ewa Soria
  Po pierwsze: kadra do przedmiotów artystycznych w LO to pracownicy naukowi z UMCS -u, po drugie szkoła rozwija się w tym samym kierunku - profil usługowo - gospodarczy i mechaniczny to nie jest żadna nowość - istnieje już od wielu lat - i tu kadra jest dobrze przygotowana.
 • Wincenty Kadłubek
  Mnie by było szkoda marnować czasu na uczenie się w szkole, której nie akceptuję.
 • gall anonim
  nie podszywam sie pod ucznia- ja nim jestem(klasa o profilu mechanicznym). niestety zaczołem sie tu kształcic więc musze to skończyć. jestem świadom opinii o szkole Witkiewicza.
 • Esa
  Gallu! Jakoś negatywna opinia o szkole Witkiewicza nie przeszkadza Ci do niej uczęszczać. Więc może to nie jest taka zła szkoła?
 • Kadłubek, Wincenty
  Gallu Anonimie, czy ty aby nie podszywasz się pod ucznia szkoły Koszczyca? Pachnie mi tu wrogą propagandą...
 • gall anonim
  Ja osobiście nie polecam nikomu żadnej z tych szkół! Jestem uczniem szkoły im.Jana Koszczyca Witkiewicza i myśle że to co planuja stworzyć poprostu nie wyjdzie. Zastanawia mnie jeszcze to że chcą utworzyć nowe liceum, a przecierz niedawno zlikwidowano tyle profili!!! Chcę dodać że kadra nie jest najlebsza! Mi ta sprawa daje duzo do myślenia, tu muszą być jakieś MACHLOJE,UKŁADY.
 • zainteresowana pracą
  Macie skompletowaną kadrę do przedmiotów artystycznych ?
 • Jarek
  No jakąś tam konkurencją to zawsze będzie, ale konkurencja oznacza też prawo wyboru. Bardzo się ciesze z tej inicjatywy myślę że konkurencja wyjdzie na dobre obydwu Liceom. Najbardziej mnie cieszy to rzemiosło artystyczne w metalu - duch Witkiewicza w tej szkole pozostanie. A może z czasem będzie tu więcej rzemiosł!!!
 • Esa
  II Liceum ma profil tylko podobny do już istniejącego. Podobieństwo polega tylko na rozszerzeniu przedmiotu informatyka w stronę grafiki komputerowej, poza tym rozszerzone będzie nauczanie wiedzy o kulturze. Prowadzone będą także przez nauczycieli akademickich zajęcia pozalekcyjne (rysunek, grafika, malarstwo, a tego I Liceum nie oferuje młodzieży. Ma być to szkoła artystyczna pod patronatem Wydziału Artystycznego UMCS, który już rozgościł się w Kazimierzu nad Wisłą. Nie stanowi więc tzw. nieuczciwej konkurencji dla szkoły już istniejącej.
 • ktoś
  Po co to ? Taka szkoła już istnieje.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę