Zmarł Krzysztof Penderecki

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w niedzielę 29 marca jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Krzysztof Penderecki (1933-2020). Miał 86 lat.
W niedzielę rano zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Sławę przyniosły mu awangardowe z lat 60., takie jak Tren Ofiarom Hiroszimy czy Pasja według św. Łukasza, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są także Polskie Requiem oraz III Symfonia.
Był także autorem muzyki filmowej. Jego utwory znalazły się w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.
Za swą pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy.
Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.
Był m.in. członkiem Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które organizowało Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Jego 23. edycja miała miejsce także w Kazimierzu Dolnym osobiście zapowiedziana przez kompozytora. Tegoroczna edycja festiwalu planowana na marzec w związku z epidemią koronawirusa została przełożona na jesień. Na stronie festiwalu podana została data 4-13 września.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę