Zmarł Krzysztof Kolberger

Skomentuj (4)

Krzysztof Kolberger znany aktor i reżyser teatralny zmarł dziś 7 stycznia w Warszawie. Miał 60 lat. W Kazimierzu bywał ostatnio często, prezentując programy poetyckie w ramach Letnich Wieczorów Muzycznych.

Krzysztof Kolberger urodził się w 1950 r. w Gdańsku. Warszawską PWST ukończył w 1972 r. W filmie zadebiutował rok później w „Wielkiej miłości Balzaka”. Widzowie pamiętają go m.in. z takich obrazów jak, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Kuchnia polska”, „Pan Tadeusz”, „Sfora”, „Katyń” czy „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W sumie wystąpił w ponad 70 filmach. Występował na scenach wielu teatrów polskich, m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie czy Współczesnym. Wielokrotnie nagradzany za działalność artystyczną (m.in. w 2008 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis") i działalność na rzecz demokracji (m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 2007).

Praca zawodowa przywiodła go również do Kazimierza nad Wisłą. W 1993 r. uczestniczył tu w zdjęciach do filmu Andrzeja Barańskiego „Dwa księżyce”, gdzie grał rolę Jerzego. W 2005 r. zaprezentował kazimierskiej publiczności w Farze „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II., a trzy lata później spektakl poetycki „Słowo Herberta”. Ostatnio wystąpił w Farze w 2009 r. z poezją Słowackiego.

- Byliśmy przyjaciółmi – mówi dyrektor artystyczny Letnich Wieczorów Muzycznych odbywających się co roku w kazimierskiej Farze Robert Grudzień. – Od 2002 r. jeździliśmy systematycznie w trasy koncertowe po Polsce. W sumie daliśmy około 200 koncertów. W 2005 r. – roku 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II – zagraliśmy z Krzysztofem 33 koncerty – to bardzo dużo. Wtedy okazało się, że Krzysztof musi poddać się operacji. Rzadko się jednak zdarzało, że odwoływał koncerty. 15 – 20 minut przed występem Krzysztof zmieniał się bardzo – skądś nabierał sił i wychodził przed publiczność. Potrafił czytać poezję tak, że ta sztuka dla ludzi stawała się bliska. Kiedy zaczynał mówić, ludzie milkli i zaczynali słuchać, a po koncertach przychodzili za kulisy z podziękowaniami. Wielka charyzma.


Krzysztof Kolberger od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową, co zmieniło jego podejście do życia i do wykonywanego zawodu. Mówi o tym opublikowana w 2007 roku książka-wywiad pt.: „Przypadek nie-przypadek. Rozmowa między wierszami księdza Jana Twardowskiego”, którą prezentował także w Kazimierzu podczas Letnich wieczorów Muzycznych w 2008 r.


Artysta zmarł 7 stycznia 2011 w Warszawie.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • człowiek z tąd
  Redakcji Portalu kazimierzdolny.pl,dziękuje za informacje o śp. Krzysztofie Kolbergerze,mimo,że w Kazimierzu aktor gościł wielokrotnie, 'nie zasłużył' (jak widać) na wzmiankę na innych... kazimierskich portalach,jeszcze raz dziękuję za pamięć.
 • Kazimierz
  Uwielbiany był przeze mnie,ale niestety już go z nami nie będzie,na Letnich Wieczorach w Farze.
  [*] Spoczywaj w Pokoju. :( ;(
 • małgosia
  Byłam na koncercie słowo Herberta w farze. Kupiłam wtedy książkę przypadek nie przypadek. Została piękna dedykacja i wspomnienia. Szkoda, smutno,że to już. Pasował tu skromny, wytworny i pełen godności człowiek.
 • kazimierzanka
  Odszedł wielki aktor...
  Twój wspaniały głos nadal brzmi:
  " W mojej ojczyźnie, do której nie wrócę,
  Jest takie leśne jezioro ogromne,
  Chmury szerokie, rozdarte, cudowne
  Pamiętam, kiedy wzrok za siebie rzucę."
  ..........
  Pamiętam, pamiętacie?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę