Zmarł Stanisław Leszczyński

Zmarł Stanisław Leszczyński założyciel, dyrektor-senior, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego UMCS, który wielokrotnie koncertował ze swoim zespołem w Kazimierzu. Pogrzeb odbędzie się w sobotę w Lublinie.

W środę 15 marca nad ranem w wieku 90 lat zmarł w Lublinie Stanisław Leszczyński, założyciel i wieloletni dyrektor Zespołu Tańca Ludowego UMCS.

- Stanisława Leszczyńskiego poznałem dość dawno, około 30 lat temu – wspomina Andrzej Szczypa były burmistrz Kazimierza Dolnego. – Przyjeżdżał do Miasteczka na Festiwale Kapel i Śpiewaków Ludowych, poza tym kilka razy był na zaproszenie miasta z koncertem Zespołu Tańca Ludowego UMCS, którym kierował. Koncerty te cieszyły się zawsze powodzeniem wśród mieszkańców i turystów. Stanisław Leszczyński bardzo się interesował Kazimierzem i uczestniczył w spotkaniach związanych z działalnością kulturotwórczą regionu. Był to ciepły, serdeczny, życzliwy człowiek.

Stanisław Leszczyński za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej kultury i osiągnięcia w działalności artystycznej i społecznej został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2003 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był też uhonorowany Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych oraz Złotym i Srebrnym Medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 marca w Lublinie. Msza żałobna odbędzie w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 12.00, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka o godzinie 14.00.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj sięZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2017/2018? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę