Zatopiony w Kazimierzu

Leszek Długosz to aktor, literat, kompozytor, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów, od lat związany z krakowskim kabaretem „Piwnica pod Baranami”, a od niedawna także Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierz Dolny.
Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 roku w Zaklikowie na Podkarpaciu. Studiował na wydziale aktorskim PWST i na polonistyce na UJ w Krakowie. Laureat II Konkursu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Początkowo występował w Teatrzyku Piosenki UJ „Hefajstos”, a od 1964 roku w Piwnicy pod Baranami, stając się jedną z bardziej znaczących i twórczych osobowości tego kabaretu.

Współpracuje z prasą, jest autorem wielu programów poetycko – muzycznych prezentowanych w radiu i telewizji. Wystąpił jako aktor w kilku filmach. Jest stypendystą Rządu Francuskiego, laureatem nagrody Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie piosenki poetyckiej.

Występował w większości krajów europejskich a także w Kanadzie i USA. Ważniejsze tomiki poetyckie – „Lekcje rytmiki” (debiut 1973), „Lekkie popołudnie”, „Gościnne pokoje Muzyki”, „Z tego co jest”, „Po głosach po śladach”, „Piwnica idzie do góry” oraz poświęcony Kazimierzowi – „Na Rynku usiąść w Kazimierzu…”

Tomik „Na Rynku usiąść w Kazimierzu…” został wydany w Lublinie w 2004 roku. Wydany niezwykle pięknie, gdyż oprócz tekstów zawiera również reprodukcje prac, najwybitniejszego obecnie malarza kazimierskiego Jerzego Gnatowskiego.

Długosz w swoich wierszach o Kazimierzu ukazuje spokojną, słoneczną urodę miasteczka, jego jasną renesansową architekturę… Opisuje Kazimierz niby mały Eden, do którego każdy czytelnik ma wstęp.
Krytycy piszą, że „Długosz jest cały zatopiony w Kazimierzu, niczym kronikarz jego pór roku, zmiennych świateł i mroku, odległego czasu niepowrotnych kazimierskich Żydów i dzisiejszego zgiełku popkultury, „Dwu księżyców” Marii Kuncewiczowej i pogawędki nad „piwkiem’ z przyjacielem malarzem.”

„Kazimierz Dolny, to niezwykły pejzaż, bujność przyrody, historia sztuki i kultury oraz ludzie, jacyś tacy szczególniejsi…” – mówi sam Długosz.

Dzięki swej twórczości związanej z Kazimierzem Dolnym Leszek Długosz otrzymał tytuł Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Z tej okazji został zorganizowany specjalny recital w wykonaniu Długosza, a poprowadził go Stefan Kurzawiński, impreza miała miejsce w SARPie. Piosenki, wiersze, żarty, wspomnienia… i gromkie brawa – tak wyglądał ten wspaniały wieczór, pełen śmiechu i wzruszeń. Skaczące płomienie ognia w kominku, dźwięki pianina i zamyślona publiczność, całkiem jakby nieobecna duchem… Bo właśnie taki wpływ ma na słuchaczy poezja Leszka Długosza, będąca częścią dzisiejszego Kazimierza.
Agnieszka Skrzyńska
Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę