Zarzuty dla byłej zakonnicy

Skomentuj (3)
Byłe betanki, cudzoziemki wyjechały z Polski. Tymczasem w czwartek zarzuty naruszenia miru domowego ma usłyszeć była przełożona generalna zgromadzenia
- Dwie Rosjanki i trzy Białorusinki przekroczyły granicę polsko - białoruską w Terespolu w ostatni piątek - informuje Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej KWP.

Tę informację we wtorek przekazała policji straż graniczna. Cudzoziemki opuściły terytorium Polski w ostatni piątek wieczorem. W ubiegłym tygodniu były one w grupie kobiet eksmitowanych z domu należącego do Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym. Po eksmisji zostały zobowiązane przez policję do opuszczenia kraju w ciągu tygodnia. Stało się tak, bo pozwolenia na ich pobyt czasowy na terytorium RP wygasły.

Grupę byłych zakonnic widziano w czwartek wieczorem w okolicy klasztoru w Kazimierzu. O. Tomasz Franc z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach uważa, że były to właśnie cudzoziemki, które zostały odrzucone przez grupę. Zakonnik twierdzi, iż widziano je w pobliżu domu w Kazimierzu również w piątek przed południem.

Tymczasem prokuratura pod koniec tygodnia zamierza przedstawić zarzut naruszenia miru domowego (chodzi o bezprawny pobyt w domu betanek w Kazimierzu) byłej przełożonej generalnej zgromadzenia Jadwidze Ligockiej. W środę, tuż po eksmisji, prokuratorzy zrezygnowali z tego zamiaru ze względu na zły stan jej zdrowia.

- W tej chwili nie mamy informacji o miejscu jej pobytu - mówi Dariusz Lenart, prokurator rejonowy w Puławach. - W środę otrzymała wezwanie do stawienia się w prokuraturze następnego dnia. Jeżeli tego nie zrobi możemy zarządzić jej poszukiwania, niewykluczone, że połączone z zarządzeniem o zatrzymaniu.

Jak informowaliśmy, zarzuty naruszenia miru domowego usłyszał już Roman Komaryczko, były franciszkanin. W czasie eksmisji w Kazimierzu, według relacji policjantów, zachowywał się w agresywny i wulgarny sposób. Miał w ręku monstrancję.

- W pewnym momencie chciał nas nawet uderzyć tą monstrancją - wspomina w materiale TVN 24 policyjny negocjator.

Krzyczał pod adresem osób, które weszły do domu: Diabły, chu... sku... Byłego zakonnika wyprowadzono w kajdankach. Prokuratura poprosiła policję o dokumentację akcji.

- Przeanalizujemy je i wówczas ocenimy, czy jest podstawa przedstawienia zarzutów znieważenia policjantów - zapowiada prok. Lenart.
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
Paweł P. Reszka

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę