Zakończyły się warsztaty złotnicze

Muzealnicy z Wilanowa,  Warszawy, Krakowa, Konina, Legnicy, a także z Białegostoku i Bydgoszczy uczestniczyli w Kazimierzu nad Wisłą w IV Ogólnopolskich Warsztatach Złotniczych dla Muzealników. Organizatorem spotkań jest Muzeum Sztuki Złotniczej oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

IV Ogólnopolskie Warsztaty Złotnicze dla Muzealników w Kazimierzu odbywały się od 7 do 13 maja w oparciu o unikatowy zespół blisko 300 zabytkowych narzędzi, maszyn, urządzeń, wzorników, stanowiących wyposażenie dawnego warsztatu złotniczego, które kazimierskie Muzeum Sztuki Złotniczej pozyskało kilka lat temu od rodziny złotników krakowskich, założonej w 1858 roku przez Wacława Głowackiego, znanego złotnika, medaliera i miłośnika Krakowa.

- Muzeum Sztuki Złotniczej, jako jedyne o takim profilu muzeum w Polsce, organizując te działania warsztatowe, stwarza możliwość poszerzenia dotychczasowej wiedzy muzealników; historyków sztuki i konserwatorów zajmujących się w swej profesji zabytkami sztuki złotniczej, poprzez teoretyczne i praktyczne zapoznanie ich z zagadnieniami warsztatowymi dawnego złotnictwa, z dawnymi technikami złotniczymi oraz z tematyką znaków występujących na zabytkowych srebrach – mówi Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz kierownik Muzeum Sztuki  Złotniczej w Kazimierzu. – Tego rodzaju wiedza jest niezbędna przy opracowaniu naukowym, określaniu proweniencji czy datowaniu wyrobów dawnego złotnictwa, a programy studiów nie uwzględniają tej problematyki w należytym zakresie. Celem warsztatów jest także wymiana doświadczeń dotyczących różnych aspektów tej tematyki między uczestnikami oraz pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, jakie  napotykają muzealnicy podczas pracy z zabytkami.

Warsztaty prowadzili, podobnie jak w latach ubiegłych, wybitni znawcy dawnego złotnictwa: Michał Gradowski – historyk sztuki, współtwórca  i wieloletni kustosz Muzeum Sztuki Złotniczej, autor wielu niezwykle cennych publikacji i opracowań naukowych dotyczących dawnego złotnictwa  oraz Jacek Rochacki – artysta plastyk i złotnik, mający również swój udział w tworzeniu Muzeum Sztuki Złotniczej, autor tekstów i programów edukacyjnych realizowanych w kraju i za granicą, z zakresu teorii praktyki sztuki złotniczej. Z wykładem wystapiła również dyrektor Okręgowego Urzędu Probierczego w Warszawie Maria Magdalena Ularczyk, a pracowanicy tegoż urzędu  podzielili się z uczestnikami warsztatów swoim doswiadczeniami z zakresu cechowania srebra.

 

Fot. Z archiwum Muzeum Sztuki Złotniczej
w Kazimierzu Dolnym

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę