Zadurzeni w Zadurze (video)

W sobotnie popołudnie w centrum Kazimierza dużo się działo. Kilkaset metrów dalej, u wylotu malowniczego wąwozu, gdzie cisza sprzyja rozmowom o poezji, odbyło się spotkanie autorskie Bohdana Zadury.

W sobotnie popołudnie w Kazimierzu dużo się działo. Weekendowe atrakcje przyciągnęły turystów, a większość z nich swoją uwagę skupiła na wydarzeniach w centrum Miasteczka. Kilkaset metrów dalej, u wylotu malowniczego wąwozu, gdzie cisza sprzyja rozmowom o poezji, odbyło się spotkanie autorskie Bohdana Zadury.

Pisarz, tłumacz, krytyk literacki, redaktor naczelny czasopisma „Twórczość”, drugi w historii kierownik Muzeum Nadwiślańskiego. Bohdan Zadura, bo to o nim mowa, w lutym tego roku obchodził swoje 70. urodziny. Z tej okazji oraz dla uczczenia dziesięciolecia istnienia Oddziału Dom Kuncewiczów zorganizowano w Kuncewiczówce literacki wieczór z autorem.

Spotkanie odbyło się w skromnym, kameralnym gronie. Wszyscy przybyli tego popołudnia do Kuncewiczówki to znajomi i sympatycy Bohdana Zadury. Rzec można, że prawdziwie zakochani w jego twórczości.

- Chcemy uczcić nie tylko urodziny Poety. 70 – lecie to jedna sprawa, dziesięciolecie to jest sprawa równie ważna, ponieważ Bogdan jest jednym z kierowników muzeum, które w tej chwili nosi nazwę Muzeum Nadwiślańskiego. I na tę okoliczność umówiłam się z autorem, że przeczyta nam wiersz Małe muzea i opowie o okolicznościach powstania tego utworu. – mówiła Wanda Michalak, kierownik Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – Dom Kuncewiczów

Podczas spotkania Bohdan Zadura zaprezentował zgromadzonym słuchaczom wspomniany wcześniej wiersz Małe muzea. Utwór, choć długi, nie nużył ani przez chwilę. Został ciepło przyjęty przez uczestników spotkania. Część z nich bawiła się nawet w zgadywanie, jakie postaci ze świata rzeczywistego zostały przedstawione w wierszu.

Poeta zaprezentował również inne swoje utwory. Wśród nich nie zabrakło tych pisanych w Kazimierzu i o Kazimierzu. Pojawiły się również ironiczne wiersze powstałe podczas pobytu w szpitalu, które rozbawiły publiczność do łez. Oprócz sytuacji ze swego codziennego życia, Zadura opisywał również te, znane nam wszystkim. Takim utworem jest „Hotel Ukraina” – wiersz o hotelu w Kijowie, który w trakcie krwawych zdarzeń na Majdanie został zamieniony w szpital polowy i kostnicę.

Pomimo niskiej frekwencji spotkanie było wyjątkowo udane. Bo przecież nie potrzeba licznej publiczności, by utwory były atrakcyjniejsze w odbiorze. Jak to mówią niektórzy – dobra poezja sama się obroni.

 

Tekst i foto: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę