Wzgórze Zamkowe niebawem będzie otwarte!

Skomentuj (16)

Sezon zbliża się wielkimi krokami. W Kazimierzu Dolnym na ten czas przygotowywane są różnorodne atrakcje. Największą z nich bez wątpienia będzie otwarcie Wzgórza Zamkowego, które od 2010 roku jest niedostępne dla zwiedzających.

Mamy kalendarzową wiosnę! A to oznacza, że sezon letni tuż tuż. Od długiego weekendu majowego dzieli nas nieco ponad miesiąc. Najwyższy więc czas rozpocząć przygotowania, by odwiedzających nadwiślańskie Miasteczko turystów należycie ugościć. Jak co roku w Kazimierzu Dolnym atrakcji na pewno nie zabraknie. Jednak jedną z tych największych i najdłużej oczekiwanych będzie bez wątpienia otwarcie dla zwiedzających Wzgórza Zamkowego, które od 2010 roku jest nieczynne.

Powodem zamknięcia obiektów wchodzących w skład Wzgórza Zamkowego – Zamku oraz Baszty była realizacja projektu „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym”. Prace prowadzone na Wzgórzu ciągle się wydłużają, dlatego też termin otwarcia tych niezwykle ważnych dla Miasteczka obiektów również ulega przesunięciu. W roku ubiegłym wykonawcy zapewniali, że wiosną 2014 roku Wzgórze Zamkowe będzie dostępne dla zwiedzających. Teraz już wiadomo, że obietnicy tej nie uda się dotrzymać.

- Wieża i teren Wzgórza Zamkowego prawdopodobnie będzie udostępniony dla zwiedzających wcześniej – mówi Beata Gałek z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Natomiast sam dziedziniec nieco później, gdyż od wiosny trwają tam dodatkowe badania archeologiczne, których wykonanie nakazał konserwator zabytków.

Jeden fragment ziemi musi zostać dodatkowo przebadany. Tak więc termin otwarcia Zamku będzie uzależniony od wyników badań archeologicznych. Jednak jak zapewniają urzędnicy, wszyscy dołożą starań, by obiekt ten był gotowy na wakacje.

Kiedy więc pierwsi turyści będą mogli zwiedzić Wieżę i Wzgórze Zamkowe? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może już w pierwszych dniach maja bieżącego roku. Jednak to już jest uzależnione od nadzoru budowlanego, który musi wydać pozwolenie na częściowe użytkowanie obiektu – z wyłączeniem dziedzińca do momentu zakończenia wszystkich prac.

Prace budowlane na Wieży zostały już zakończone. Teraz kompletowana jest dokumentacja, którą do Urzędu Miasta musi przekazać wykonawca.

- Dopiero w momencie otrzymania kompletnej dokumentacji możemy złożyć wniosek o użytkowanie obiektu do nadzoru budowlanego – tłumaczy Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego.  – Trudno przewidzieć, jak sprawnie te formalności uda się załatwić.

Warto dodać, że Wzgórzem Zamkowym zarządzać będzie teraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. W jakiej cenie będą bilety? W jakich godzinach obiekt będzie dostępny dla zwiedzających? Wszystkie szczegóły są dopiero ustalane i będziemy o nich informować.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • Ab-Z
  @Pijany -ten Pan już pracował w kilku firmach i zewsząd wylatywał,ale to zaufany burmistrza,więc jest kompetentny ??? ma inne zadanie.
 • pijany znad Grodarza
  Z Gazety:
  " Gmina Kazimierz Dolny liczy 6986 mieszkańców z czego 2090 mieszka w mieście. /......./ W deklaracjach o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi ..... ujetych zostało 5664 ."
  Różnica poteżna i NIBY wynika ona z faktu pracy, uczenia się poza miejscem zamieszkania. A co z posesjami osób zamieszkalych na stałe poza terenem gminy ?. Są ich dziesiatki.
  Urząd zatrudnił 3 osoby, które mialy mieć baczenie na właściwie spełniana Ustawa Smieciową.
  Codziennie na Rynku widzę Pana, który krok w krok chodzi za dwojgiem sprzatających. To tak ma wygladać ta praca?. Może by tak pojeżdził po gminie i innych ulicach miasteczka np. Szkolna, Słoneczna i tam sprawdził czystość. To ten Pan. A co robia te 2 pozostałe, które to przez rok czasu nie sa w stanie ustalić, które to POSESJE nie " złożyły" deklaracji.?
 • Bolo
  To nie światełko, to pierwsze kroki pseudo-działania w roku wyborczym.
 • Marcin Gradziel
  Z wiosną widać światełko , ulice zaczynają sprzątać , sadzą na skwerze rośliny ,zamek i baszta oświetlone nocą . Reszt, Gdańska itd..wszyscy wiedzą . Mam nadzieje że nasz Wielce Szanowny Pan Burmistrz i rada miasta miło nas zaskoczą i upiększy nam i nie tylko nam miasteczko.
 • Ab-Z
  Okazuje się ,że miasto remontowało wzgórze ,a gdzie zamek?
 • szok
  Nie Żartuj Waldek ,Kazimierz tonie w śmieciach ale nie w liściach , wszędzie walają się butelki po piwie i tzw pety po napojach folie i torebki UM nic z tym tradycyjnie nie robi .
 • Waldek
  Z drzewami nie przesadzajcie, urosną nowe, kiedyś pasły się kozy i ani drzew ani krzaków nie było, wystarczy spojrzeć na ryciny Fogla. W Kazimierzu jest tak brudno od liści, śmierdzi zgnilizną,a od grzybów aż się roi
 • krystyna
  Na wycinkę zgodził się ktoś z KPK...tylko kto tego nie wie nikt. Jak to mówią sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą.
 • Redakcja
  Zdjęcie Zamku zostało zrobione od strony ul. Lubelskiej, stąd te zarośla. Jest aktualne.
 • Marcin Gradziel
  Gdzie znajduje się toaleta na tym zamku bo za Króla pewnie była a za tego Króla ? gdzie .Chyba nie ta na wale ,drzewa do koła wycięto niema gdzie sobie ulżyć , Król Kazimierz pozostawił nam murowany a teraz będzie ob......y Taki to morał.
 • szok
  Jak kończy się idiotyczna wycinka drzew na skarpach widać gołym okiem .Ziemia zsuwa się na chodnik a było i dosyć duże osuwisko na jezdnię .Nie rozumiem kto wpadł na taki pomysł aby ogołocić wzgórza z podtrzymującej ziemię roślinności?
 • krystyna
  Tak mi się zdaje że w XIV wieku był zamek a nie ruiny. Niedawno, całkiem niedawno uległa zniszczeniu tablica informacyjna znajdująca się tuż przed schodami na zamek. Myślałam,że została celowo przez kogoś ziszczona. Okazało się że przez niedbalstwo wykonawcy potężny wapienny kamień stoczył się z góry, prawdopodobnie był gdzieś tuż przy murze i ta nieszczęsna tablica zatrzymała go. Co by się stało gdyby....wolę nie myśleć. Mam nadzieję,że więcej takich dużych, luźnych kamieni nie ma ale mniejsze będą się toczyć bankowo. Rozpędzony kamień + pieszy idący ulicą Zamkową = bezmyślność wykonawcy czy właściciela ale widać musi ktoś paść to może ktoś o tym pomyśli.
 • jorgex
  Zastanawiam się nad argumentacją typu: "tak ma być ponieważ kiedyś tak było". Jeżeli to jest słuszne podejście, to brakuje jeszcze szafotów i stosów :) To, że wycieli drzewa i krzaki to najmniejszy problem. Gorsze jest to, że cała aranżacja otoczenia, włącznie z nasadzeniami ma się nijak do średniowiecznego zamku.
 • szok
  Batman to by nawet pofrunął ,te ''łyse''zbocza są paskudne a fujjj .
  Wygląda to okropnie ,szpetnie po prostu.
 • Łucja
  Proszę zastanowić się czy w XIV wieku zamek obronny byłoby łatwo zdobyć gdyby wzgórze było radoścnie zadrzewione? Bardzo łatwo, można by nawet z drzewa na mury przeskoczyć!
 • krystyna
  Zdjęcie zamku jakieś mocno stare ponieważ wzgórza zamkowe świecą golizną. Nie jest to ani ładniejsze od zarośniętego naturalną roślinnością ani bezpieczniejsze.

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę