Wystawa Dzika Polska w Kazimierzu

Skomentuj (2)
Do początku września br. w Kazimierskim Ośrodku Kultury można oglądać pokazywanąw wielu miekscach Polski i w Irlandii wystawę fotograficzną „Dzika Polska”, która ukazuje najbardziej naturalne obszary Polski, których piękno powinno być zachowane dla przyszłych pokoleń.

Jeśli popatrzymy, jak mapa naszego kraju zmieniała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zobaczymy, że wciąż ubywa miejsc dzikich, nietkniętych przez człowieka, a przybywa zabudowy, dróg, inwestycji. Trwa nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych.

Kolekcja zdjęć pt. "Dzika Polska", które przedstawiają najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski; pokazuje te miejsca, które jeszcze nie zostały przekształcone lub zniszczone. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom, zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych miejsc. Trwa bowiem nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych. Mogą one zostać zniszczone nierozważnymi decyzjami lokalizacyjnymi lub tylko brakiem należytej opieki i ochrony.

Celem wystawy jest zachęcenie jak najliczniejszej rzeszy ludzi do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody oraz propagowanie nauczania Jana Pawła II właśnie w kontekście ochrony stworzonego świata i poszukiwania właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą.

Uzupełnienie wystawy stanowią fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II - także w jęz. Obcych - w kontekście ochrony przyrody oraz odpowiedzialności człowieka za kształt współczesnego świata; cytaty pochodzą m.in. z encyklik, z homilii Ojca Świętego wygłoszonej w Zamościu w 1999 roku.  Jest to skrótowa prezentacja podstawowych idei kwestii ekologicznych podejmowanych przez Jana Pawła II, w kontekście chrześcijańskiej troski za powierzony nam świat. Cytaty opracowano na podstawie publikacji Ruchu Ekologicznego Św. Franciszka z Asyżu (REFA): Antologia Ekologicznych Dokumentów Kościoła, Zielony Zeszyt REFA nr 10/2005 oraz Chrześcijanin a ekologia, Zielony Zeszyt REFA nr 11/2005.

Wystawa jest zbiorem 39 plansz, zawierających około 100 zdjęć, wykonanych podczas terenowych rekonesansów w najcenniejszych naturalnych obszarach Polski.

Autorami pięknych zdjęć są: Wiktor Wołkow, Jan Walencik, Marta Lelek, Janusz Korbel, Jacek Zachara i Ryszard Kulik.

Wystawę można oglądać do 8 września 2006 r.

„WILDES POLEN“ -
Austellung der Naturfotos. Äußerungen des Papstes Johann Paul II zum Thema Umweltschutz, auch in der deutschen Sprache.
Das Kulturzentrum in Kazimierz.

„WILD POLAND” - Wildlife Photographs Exhibition. John Paul’s statements about environment protection, quotations in English. Community Centre in Kazimierz.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot - jedna z najbardziej znanych polskich pozarządowych organizacji ekologicznych, która od 1990 roku zajmuje się ochroną dzikiej przyrody i bioregionalizmem. Stowarzyszenie jest zaangażowane w obronę Tatr, doliny Rospudy, Puszczy Białowieskiej, Masywu Pilska oraz ochronę dużych drapieżników. Wydaje miesięcznik „Dzikie Życie”, książki, prowadzi szkolenia i warsztaty, zdobywało liczne, prestiżowe nagrody za swoją działalność. Popularyzuje wystawę "Dzika Polska".

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
ul. Jasna 17, 43-340 Bystra k. Bielska-Białej,
http://www.pracownia.org.pl, e-mail: biuro@pracownia.org.pl, tel./fax: 033/ 8171468

Firmy wspierające przedsięwzięcie:
DZIUNIA -Hotel na wodzie; FOLWARK WALENCJA - Pensjonat; KSIĘGARNIA w Kazimierzu; KWADRANS - Restauracja; NALEŚNIKI FRANCUSKIE - Restauracja; POD WIETRZNĄ GÓRĄ - Pensjonat i Restauracja.

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę