Wyroby ludowe znów modne

Skomentuj (3)

zobacz więcej (7)

W Kazimierskim Ośrodku Kultury przy ulicy Lubelskiej trwa Kiermasz Wielkanocny. Rzeźby z drewna, koszyki wiklinowe, obrusy, serwety, pisanki i karty świąteczne to tylko niewielka część przedmiotów, które można tam znaleźć.
Dnia 10 marca o godzinie 12.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury rozpoczął się Kiermasz Wielkanocny zorganizowany przez Klub Twórców Ludowych działający przy Ośrodku Kultury w Kazimierzu Dolnym, potrwa on do Świąt Wielkanocnych.

Palmy z kłosów zboża, z ziół, suszonych kwiatów i kolorowej bibuły, wiklinowe kosze o przeróżnych kształtach, koronkowe obrusy i serwety, rzeźby w drewnie, ręcznie malowane pisanki, kartki świąteczne… wszystko to można obejrzeć i zakupić w Ośrodku Kultury.

Klub Twórców Ludowych przy Kazimierskim Ośrodku Kultury powstał w październiku 2005 roku. Członkami Klubu są ludzie z gminy Kazimierz, teraz zrzesza on 25 osób. Wszystko zaczęło się w Bibliotece Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, gdy jedna z czytelniczek pochwaliła się, że podtrzymuje tradycje i nadal zajmuje się wyrobami ludowymi. Wtedy pojawił się pomysł, że może warto byłoby odnaleźć innych twórców ludowych – przedstawicieli zanikających zawodów i przekonać ich do współpracy. I udało się. Na początku były to trzy osoby, potem coraz więcej… i tak inicjatywę przejął Kazimierski Ośrodek Kultury.

Po założeniu Klubu Twórców Ludowych z gminy Kazimierz Dolny w grudniu 2005 roku został zorganizowany kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego swoje prace prezentowało 14 twórców. W czerwcu 2006 roku odbyła się pierwsza wystawa konkursowa Klubu, która będzie odbywać się corocznie. W konkursie wzięło udział 23 twórców, którzy zaprezentowali swoje prace w następujących kategoriach: haft, koronka, plecionkarstwo, plastyka zdobnicza i obrzędowa, rzeźba, wyroby z wosku pszczelego oraz haft krzyżykowy.

Twórcy bardzo chętnie biorą udział w wystawach i kiermaszach, ich prace prezentowane są również na wystawach zagranicznych, np. na Węgrzech, w Niemczech. W Klubie wybrany został zarząd pięcioosobowy, który spotyka się raz w miesiącu, wszyscy członkowie Klubu spotykają się rzadziej, na spotkaniach noworocznych, kiermaszach wielkanocnych i bożonarodzeniowych oraz na wystawach.

W tym roku planowane są kolejne imprezy, np. w czerwcu po raz drugi odbędzie się wystawa konkursowa – twórczość ludowa związana z Kazimierzem Dolnym, podczas tegorocznego Festiwalu Ludowego jedno stoisko na Targach Sztuki zostanie przeznaczone dla Klubu, w sierpniu – na Matki Boskiej Zielnej – być może zorganizowana zostanie jakaś wystawa, podobnie w czasie Święta Jesieni w Muzeum Przyrodniczym. Natomiast już od maja, – jeśli się uda, – co weekend na placu obok Kazimierskiego Ośrodka Kultury organizowane będą Targi Sztuki, gdzie planowane są m.in. pokazy warsztatowe twórców na zasadzie prezentacji.

Kazimierski Klub Twórców Ludowych wspierany jest przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, m.in. poprzez pomoc finansową oraz ciągły przepływ informacji.
Trzy osoby z Klubu zdobyły legitymację i przynależą teraz też do Klubu Twórców Ludowych w Puławach.

Choć świat wciąż pędzi do przodu, a maszyny zastępują ludzi w większości zawodów, nadal są rzeczy, które potrafią wykonać tylko ręce człowieka. Być może właśnie dlatego tak wielkie jest w ostatnich latach zapotrzebowanie na haftowane obrusy i serwety, na wiklinowe kosze i fotele… Bo to, co tradycyjne znów stało się modne. I choćby dlatego warto nadal zajmować się wyrobami ludowymi, podtrzymywać tradycję i przekazywać swoje umiejętności dzieciom i wnukom,… aby nie zaginęła.
Agnieszka Skrzyńska
Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę