Wycieczka do Kazimierza Dolnego - punkty obowiązkowe

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Każdy wie, że to miasteczko jest oblegane przez turystów i prawie każdy słyszał o głównym rynku i bulwarach nadwiślańskich. Artykuł powstał, dzięki współpracy reklamowej z mamtoo.pl.
Jednak Wisła i zabytkowe rynki są w wielu miejscach w Polsce. Co w takim razie sprawia, że Kazimierz Dolny jest taki wyjątkowy i co roku przyciąga tłumy gości oraz ekipy filmowe? To małe miasto, liczące niecałe 3 tys. mieszkańców jest naszpikowane urokliwymi miejscami, gdzie powiew historii jest wręcz namacalny. Jakie miejsca warto odwiedzić żeby przenieść się w czasie?

Rynek w Kazimierzu Dolnym


Jest to główny punkt miasta i atrakcja dla przyjezdnych. Klimat jaki tworzą otaczające kamienice, zabytkowa studnia z XIX w., miejscowi artyści i knajpy jest niezapomniany. Prym na rynku wiodą dwie kamienice: Przybyłowskie (Mikołaja i Krzysztofa) oraz kamienica Gdańską. Kamienice Przybyłowskie wybudowano w 1615. Fasady kamieni-bliźniaków są jedną dużą płaskorzeźbą. Ich zdobienia są tak imponujące, że można się się na nie zapatrzeć przez naprawdę długą chwilę.

Góra Trzech Krzyży


Góra króluje nad miastem i to stamtąd można podziwiać jego niesamowitą panoramę otuloną korytem Wisły. Góra to tak naprawdę wzgórze, które ma wysokość 190 m n.p.m., więc wejście na nią nie powinno nikomu sprawić trudności. Znajdują się tam trzy krzyże wbite w 1708 r. jako upamiętnienie ofiar plagi cholery w XVIII w.

Bulwar Nadwiślański


Bulwar rozciąga się na długość całego miasta. Jest idealnym miejscem dla spacerowiczów. Z jednej strony rozciąga się widok na koryto rzeki, a z drugiej na zabytki m.in. na ruiny zamku. W sezonie bulwar jest zapełniony ulicznymi artystami i dosłownie tętni życiem, podobnie jak rynek w centrum miasta. Tam też cumują statki, którymi można wypłynąć w malowniczy rejs. mamtoo.pl

Pomnik Psa Werniksa


Symbolem miasta są nie tylko wiekowe zabytki, ale też sympatyczny pomnik psa. Autorem pomnika był miejscowy rzeźbiarz Bogdan Markowski, który utrwalił sylwetkę psa Werniksa, towarzysza innego artysty, malarza Zbigniewa Szczepanka. Dzisiaj Werniks waruje u stóp kościoła farnego i cierpliwie pozuje do zdjęć.

Mały Rynek


Oprócz dominującego głównego rynku w Kazimierzu Dolnym znajduje się jego mniejszy sąsiad. Jest to miejsce magiczne z innego powodu - to raj dla miłośników rękodzieła. Kramy artystów i rękodzielników zapraszają turystów do zakupu niepowtarzalnych pamiątek.

Spichlerze


W Kazimierzu znajduje się kilka budynków tego typu. W większości z nich dzisiaj mieszczą się hotele, schronisko młodzieżowe oraz muzeum. Spichlerz Ulanowskich powstał w 1591 r. a dzisiaj jest siedzibą Muzeum Przyrodniczego. Na tej liście znajdują się: spichlerz Feuersteina z końca XVI wieku, spichlerz “Pod wianuszkami”, spichlerz “Pod Żurawiem” oraz spichlerz “Król Kazimierz” oba zbudowany w XVII w.

Ruiny Zamku wraz z basztą


Ruiny zamku zawsze przyciągają turystów. Wzniesiony w latach 40-tych XIV za czasów panowania Króla Kazimierza Wielkiego. Spacer po jego pozostałościach, przy odrobinie wyobraźni może nas przenieść w czasie o 700 lat! Ruiny wież i budynku mieszkalnego oraz fundamenty i obrys zamku, tyle pozostało do dzisiaj. W zamku znajduje się taras widokowy.
Baszta jest najstarszą budowlą w Kazimierzu Dolnym, powstała na przełomie XIII i XIV w. Ma 20 m. wysokości, a grubość jej murów sięga nawet 10 metrów.

Współpraca reklamowa z mamtoo.pl

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę