Wielkanoc na Prima Aprilis

Skomentuj (3)

zobacz więcej (24)

W tym roku Wielkanoc przypada 1 kwietnia. Prima Aprilis? W żadnym razie!

Liturgia Wigilii Paschalnej w wielką Sobote w kościel katolickim to czas, gdy oczekiwanie wiąże się ze spełnieniem. Chrystus zmartwychwstał! To paschalne zawołanie zabrzmiało w kazimierskiej farze niedługo po północy. Zanim jednak wybrzmiało, wierni – początkowo w zupełnie ciemnej świątyni – słuchali czytań i rozważań ze Starego Testamentu. Z czasem kościół jaśniał coraz bardziej, by w końcu wraz z wejściem w czytania Nowego Testamentu buchnąć pełnym blaskiem wszystkich swoich świateł.

Pięciogodzinne nabożeństwo oczekiwania zakończyło się mszą świętą i procesją wokół kościoła. Liturgia jedyna w swoim rodzaju, zwłaszcza w Kazimierzu, gdzie odbywa się w samym środku nocy.

Fara jak co roku była pełna wiernych, którzy uczestniczyli także w ceremonii poświęcenia ognia – na terenie dawnego cmentarza pomiędzy farą a zamkiem – i wody – w ogromnej chrzcielnicy w kształcie krzyża wewnątrz kościoła. Na najwytrwalszych tuż przed godziną trzecią w nocy czekała uczta paschalna w tortowym barankiem w roli głównej.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Kazimierz
  Ostatnio uczęszczam do klasztoru. Stronie od polityki.
  • bezrozumny
   To nie jest normalne kiedy w Wielki Piątek burmistrz za ołtarzem odśpiewuje kwestie Chrystusa. Niestety obu naszym "głowom" rozumu ubywa. Naprawdę dziwię się proboszczowi, że takie cyrki odprawia.
 • Redakcja
  Komentarz został wyłączony. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę