Wielkanoc na Prima Aprilis

Skomentuj (3)

zobacz więcej (24)

W tym roku Wielkanoc przypada 1 kwietnia. Prima Aprilis? W żadnym razie!

Liturgia Wigilii Paschalnej w wielką Sobote w kościel katolickim to czas, gdy oczekiwanie wiąże się ze spełnieniem. Chrystus zmartwychwstał! To paschalne zawołanie zabrzmiało w kazimierskiej farze niedługo po północy. Zanim jednak wybrzmiało, wierni – początkowo w zupełnie ciemnej świątyni – słuchali czytań i rozważań ze Starego Testamentu. Z czasem kościół jaśniał coraz bardziej, by w końcu wraz z wejściem w czytania Nowego Testamentu buchnąć pełnym blaskiem wszystkich swoich świateł.

Pięciogodzinne nabożeństwo oczekiwania zakończyło się mszą świętą i procesją wokół kościoła. Liturgia jedyna w swoim rodzaju, zwłaszcza w Kazimierzu, gdzie odbywa się w samym środku nocy.

Fara jak co roku była pełna wiernych, którzy uczestniczyli także w ceremonii poświęcenia ognia – na terenie dawnego cmentarza pomiędzy farą a zamkiem – i wody – w ogromnej chrzcielnicy w kształcie krzyża wewnątrz kościoła. Na najwytrwalszych tuż przed godziną trzecią w nocy czekała uczta paschalna w tortowym barankiem w roli głównej.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Kazimierz
  Ostatnio uczęszczam do klasztoru. Stronie od polityki.
  • bezrozumny
   To nie jest normalne kiedy w Wielki Piątek burmistrz za ołtarzem odśpiewuje kwestie Chrystusa. Niestety obu naszym "głowom" rozumu ubywa. Naprawdę dziwię się proboszczowi, że takie cyrki odprawia.
 • Redakcja
  Komentarz został wyłączony. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę