Wieczory Muzyczne - finał

Skomentuj (6)

Koreańska sopranistka Park He-Suk, skrzypek Jan Stanienda i rodzinny kwartet smyczkowy Walasek wystąpili podczas ostatniego w tym roku koncertu w ramach Letnich Wieczorów Muzycznych. Publiczność wysłuchała między innymi arie Antonio Vivaldiego, preludia i mazurka Fryderyka Chopina, melodie cygańskie Antonina Dworzaka oraz koreańskie utwory muzyczne.

PARK HEE-SUK - sopran, urodzona w Daegu w Korei Połud. Ukończyła studia muzyczne w Korei oraz w Polsce (Kei-myung University & School of Music, Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie w mistrzowskiej klasie śpiewu prof. Krystyny Szostek-Radkowej). Z partii wokalnych jakie dotąd wykonywała należy wymienić partie sopranu w „Mesjaszu" Haensla i „Stworzeniu świata" Haydna; w spektaklach operowych kreacje ról w „Telephone" Menotiego, „Rigoletto" i „Traviata" Verdiego, „Don Giovanni", „Wesele Figara", i „Cosi fan tutte" Mozarta, „Napój miłosny" Donizettiego, „Cyganeria" Pucciniego, „Jaś i Małgosia" l lumperdincka, „Manekiny" Z. Rudzińskiego oraz operach koreańskich :The great monk Wonhyo" Jang il-nam i „Mooyoung Pagoda" Lee seung-sun.

Park hi-suk utrzymuje żywe kontakty artystyczne z Polską, przyjeżdżając na występy filharmoniczne oraz na recitale do wielu miast (Warszawa, Częstochowa, Rzeszów, Pałac w Łańcucie, Pałac Ostrogskich w Warszawie. W 1999 roku wystąpiła w Łodzi w rocznicowym programie w 150.lecie śmierci F. Chopina. Obecnie Park hi-suk poza aktywną działalnością koncertowa, sprawuje funkcję dyrektora artystycznego organizacji „The Opera" jest także człomkiem Daegu City Opera Company oraz Korean Art Song Association; również Keimyung - F. Chopin Academy of Musie in Keimyung University, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami.


JAN STANIENDA - skrzypce. Prowadzi klasę skrzypiec w Warszawskiej Akademii Muzycznej. W 1975 ukończył tę uczelnię w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza. W tym samym roku otrzymał wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie im. Paganiniego w Genui. Od 1975 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Z zespołem tym jako koncertmistrz (od 1977) i solista występował w większości krajów Europy oraz na wszystkich kontynentach. Jako solista i dyrygent występował z wieloma znakomitymi muzykami jak: sir Yehudi Menuhi, Michaela Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Nigel Kennedy, Guy Touwron, Barbara Hendricks, Maurice Bourg, Grzegorz Nowak, Ewa Pobłocka, Konstanty A. Kulka. Koncertował m.in. w Carnegie Hali w N. Jorku, Philharmonie w Berlinie, Royal Albert Hali w Londynie. Od 1986 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1991 -92 jako premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Dokonał licznych nagrań dla firn Aperto, Linn Records, Pavane, Dux.


KWARTET SMYCZKOWY WALASEK
jest jedynym ściśle rodzinnym, profesjonalnym kwartetem smyczkowym na świecie. Występuje w składzie: ojciec-wiolonczelista Wojciech Walasek i jego dzieci: skrzypkowie Emilia i Wojciech junior oraz altowiolista Kamil. Głębokie tradycje muzykowania w rodzinie Walasków sięgają XVIII wieku. Ponad dwieście lat istniała kapela Walaska działająca w sąsiedztwie dwóch bliźniaczych miast -Kazimierza i Janowca nad Wisłą - położonych w
jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Rzeka Wisła przedzierając się tutaj przez pas wyżyn środkowopolskich, tworzy wąską dolinę o stromych, wysokich ścianach, a ruiny średniowiecznych zamków usytuowane na skarpach po obu stronach rzeki tworzą niepowtarzalny krajobraz. Ostatnim prowadzącym ten zespół muzyczny był Jakub Walasek - ojciec Wojciecha. Właśnie rodzinny kwartet WALASEK jest pomysłodawcą i organizatorem „Janowieckich Interpretacji Muzyki" - międzynarodowego, mistrzowskiego kursu interpretacji dla instrumentów smyczkowych i akordeonu, który objął swoim patronatem Minister Kultury. Kurs odbywa się rokrocznie w Janowcu nad Wisłą, w drugiej połowie sierpnia. „Janowieckie Interpretacje Muzyki" budzą coraz większe zainteresowanie wśród młodych adeptów sztuki instrumentalnej. Fenomenem tego magnetyzmu jest sam Zamek w Janowcu, w którym odbywają się zajęcia kursu, wytwarzający specyficzną atmosferę pobudzającą wyobraźnię i pracę twórczą. Zespół jest także animatorem życia muzycznego prawobrzeżnej Warszawy. Od wielu lat proponując, organizując i wykonując cykle koncertów na Pradze Północ i Południe zaskarbi! sobie sympatię i uznanie melomanów muzyki kameralnej tej części stolicy.

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę