Wąskotorówka nie pojedzie do Nałęczowa

Choć plany były ogromne, nie zostaną one zrealizowane. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa, mimo wieloletnich starań, nie pojedzie do Nałęczowa...
Niestety, inwestycja, o której pisaliśmy na łamach portalu, nie dojdzie do skutku. Chodzi o modernizację kolejki wąskotorowej, a dokładniej kapitalny remont ponad dwudziestu kilometrów torowiska z Karczmisk aż do stacji w Nałęczowie, budowę nowych peronów, remont trzech mostów, wiaduktu, ponad 20 przejazdów kolejowo-drogowych i blisko 40 przepustów. W 2017 roku Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim na realizację inwestycji pozyskało ponad 5,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Pozostałą cześć kwoty dołożyć mieli  wspólnie: powiat opolski oraz gminy: Nałęczów, Poniatowa, Wąwolnica i Karczmiska. Zakończenie prac miało nastąpić w tym roku. Nie nastąpi, gdyż prace wcale nie ruszyły.

Jak tłumaczą opolskie władze, inwestycja nie może zostać zrealizowana, gdyż samorządu zwyczajnie nie stać na takie wydatki. Kosztorys sporządzony w momencie przygotowywania projektu, a obecne ceny na rynku bardzo się różnią. Przetargi na wykonanie poszczególnych prac były ogłaszane, jednak wartości kosztorysowe mocno różniły się od rynkowej wyceny zlecanych zadań.

- Zamiast kosztorysowych 5,5 mln zł, przetargi przyniosły ceny rzędu 13,5, a następnie 16 mln zł. Biorąc pod uwagę dotację unijną, na jaką mogliśmy liczyć, musielibyśmy dołożyć ze swoich środków ponad 7 mln zł. Do tego przetargu podchodziliśmy czterokrotnie, ale jesienią uznaliśmy, że naszego ubogiego powiatu na taki gest nie stać - tłumaczy na łamach Dziennika Wschodniego Dariusz Piotrowski, starosta powiatu opolskiego.

Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim dotację będzie musiało zwrócić. Czy kiedyś pojawi się jeszcze szansa na rozwój Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej? Trudno to przewidzieć. Jednak już niebawem, wraz z początkiem maja, wąskotorówka powróci na tory. Pociąg pojedzie swą stałą trasą, także atrakcyjną.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę