Warto się starać

Cezary Kucharski były reprezentant Polski w piłkę nożną spotkał się z młodymi miłośnikami futbolu w Kazimierzu Dolnym.

To nie pierwsze spotkanie Cezarego Kucharskiego w Kazimierzu Dolnym. Cztery lata temu uczestniczył tu w meczu na rzecz odbudowy szkoły. Dziś z młodymi miłośnikami piłki nożnej rekrutującymi się główne spośród uczniów tejże szkoły rozmawiał o swojej karierze sportowca i menagera.

Wspominał początki w Orlętch Łuków, potem grę w Siarce Tarnobrzeg, gdzie uznano go za najlepszego zawodnika z 20 golami strzelonymi w czasie 3 i pół roku gry w tym zespole, co zaowocowało nawet nadaniem mu honorowego obywatelstwa Tarnobrzega. Największe sukcesy jednak osiągnął podczas gry w Legii Warszawa, z którą zdobył mistrzostwo Polski i Puchar Ligi Mistrzów. 17 razy wystąpił w reprezentacji narodowej Polski, dla białoczerwonych zdobywając łącznie trzy bramki.

Podczas spotkania przekonywał młodzież do aktywności fizycznej.

- Sport jest potrzebny każdemu z nas. Niepokojące są statystyki zwolnień z WF. Jeśli nie ćwiczycie, nie uprawiacie sportu, sami siebie krzywdzicie – mówił Cezary Kucharski. – W moich czasach nie było komputerów, telefonów, Internetu i całe dnie spędzaliśmy na podwórku, biegając, grając w piłkę, uprawiając różne sporty. Wy teraz macie inne możliwości, by lenistwo, które w Was siedzi, nakarmić.

Lenistwo… Kucharski podczas spotkania przekonywał, że sukces polega właśnie na przekraczaniu własnych ograniczeń, przezwyciężaniu naturalnego niejako dla człowieka lenistwa. A to oznacza samozaparcie i… pracę!

- Sam talent nie wystarcza. Często jest tak, że osoba, która może jest mniej utalentowana, ale jest bardziej zdeterminowana, zmotywowana, osiągnie więcej niż ten, który ma talent, ale nie lubi pracować – mówił Kucharski.

Dziś Cezary Kucharski, który pożegnał się z karierą sportową blisko dziesięć lat temu, jest menagerem innych piłkarzy. Pod swoją opieką ma około 30 sportowców, między innymi Rafała Wolskiego, Jakuba Koseckiego, Grzegorza Krychowiaka, a przede wszystkim Roberta Lewandowskiego.

- Lewandowski – to jest jego 9. sezon – cały czas idzie do góry – mówi Kucharski. – Nie znam innego polskiego sportowca, który cały czas piąłby się tak nieustannie do góry.

Spotkanie było zachętą nie tylko do tego, by dobrze grać w piłkę nożną.

- Warto grać w piłkę. Jak to się przeradza z pasji w zawód, za który ktoś chce jeszcze nam dobrze zapłacić, to chyba nie ma lepszego połączenia – mówił Kucharski. –  Warto być dobrym piłkarzem. Warto się starać. Tak w ogóle warto być dobrym w swojej dziedzinie.

 

Spotkanie z Cezarym Kucharskim prowadził Maciej Polkowski - dziennikarz sportowy, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego", autor książek o tematyce sportowej, m.in. "Engel - Futbol na tak", były prezes klubu "Orły Kazimierz".

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę