Warsztat złotniczy w Muzem Nadwiślańskim

To będzie nie lada gratka dla miłośników sztuki złotniczej. Już w najbliższy weekend w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym zostanie otwarta nowa wystawa stała – rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego.

Jak zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia, będzie to jedyna ekspozycja w kraju pokazująca warsztat złotniczy z jego oryginalnym wyposażeniem.  Wszystkie zbiory eksponowane na wystawach stałych Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, na które składają się zabytki dawnego złotnictwa – srebra kultowe i stołowe – oraz kolekcja polskiej biżuterii współczesnej pokazują efekty pracy mistrzów sztuki złotniczej. Trudno jednak wyobrazić sobie, jak wygląda miejsce, w którym te wszystkie piękne przedmioty powstały.

- Warsztat złotniczy był zawsze miejscem otoczonym aurą tajemniczości, z pogranicza alchemii i magii, w którym unosiły się charakterystyczne zapachy smoły repuserskiej, żywicy, węgla drzewnego, w którym intrygowały zagadkowe szklane kule ustawiane przy oknie, rzędy różnego kształtu fiolek, flaszek, tygli – czytamy w informacji prasowej. – Był miejscem, w którym posługiwano się przedziwnymi narzędziami o trudnych do rozszyfrowania nazwach, jak cybank, cajzyn, babka, anka, czy cycęgi, w którym dawni mistrzowie sztuki złotniczej potrafili „wyczarować” z twardego metalu kunsztowne, finezyjne przedmioty zachwycające do dziś formą i maestrią wykonania.

Od 2004 roku Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej posiada unikatowy zespół zabytków – niemal kompletne wyposażenie dawnego warsztatu złotniczego. Pochodziło ono z pracowni założonej w roku 1858 przy Rynku w Krakowie przez znanego złotnika, medaliera i społecznika krakowskiego Wacława Głowackiego.

Już w najbliższą niedzielę, 21 października o godz. 14.00 otwarta zostanie nowa wystawa stała - rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego.

Obecnie, w roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stało się możliwym od dawna oczekiwane urządzenie w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej ekspozycji stałej, pokazującej rekonstrukcję wnętrza dawnego warsztatu złotniczego – zapowiadają organizatorzy. – Ta unikatowa wystawa utworzona na bazie wyposażenia pracowni krakowskiej jest jedynym w kraju autentycznym zespołem tego rodzaju zabytków, tym cenniejszym, że jednorodnym, należącym przez pokolenia do jednej rodziny złotników i jedną z nielicznych w Europie ekspozycji muzealnych uzupełniających wystawy zabytków dawnego złotnictwa o prezentacje urządzeń i narzędzi stosowanych niegdyś w warsztacie złotnika.

Wystawę można zwiedzać codziennie po 21 października, w godz. 10.00 – 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku, w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę