VII Ogólnopolski Turniej Nalewek

Skomentuj (6)
W miniony czwartek miłośnicy trunków tradycyjnych, a nie powalających z nóg, spotkali się na VII Ogólnopolskim Turnieju Nalewek. Tym razem przyjmowani byli przez Państwa Annę i Kazimierza Gajków w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich. Było to chyba najbardziej wystawne przyjęcie w historii tej imprezy...

Jury miało niezwykle ciężkie zadanie. Spróbowanie 126 (!) nalewek to wyczyn godny księgi Guinnessa. Próbowano produktów 50 wystawców (producentów?). Oceniający znali tylko numery napitków - producenci (wystawcy?) zostali ujawnieni dopiero podczas werdyktu.

Smakowa komisja pod przewodnictwem Piotra Bikonta i Roberta Makłowicza wyszła z tajnego pokoju obrad w dobrej kondycji. Uśmiechnięci wręczali nagrody i wyróżnienia, jednak obserwatorów zastanawiała kolejność degustacji... Bo jak uśmiechać się, kiedy po spróbowaniu ratafii przełyka się za moment czosnkówkę? Panowie jednak trzymali fason, więc kolejność prób musiała być zupełnie inna.

Cała impreza była chyba największą i najbardziej wystawną w historii. Pomysłodawca turnieju Waldemar Sulisz był lekko przerażony tym do czego doprowadził: "To za duże przyjęcie, nie jestem tego w stanie objąć moimi zmysłami!" - przebąkiwał na boku, lecz każdy z gości widział jak oczy mu się radują na widok paru setek zachwyconych miłośników nalewek.

Podczas imprezy były akcenty kazimierskie. Najważniejszy to I-sze wyróżnienie dla Jerzego Zielińskiego za dereniówkę. To nie pierwszy laur w historii tej imprezy dla pana Jerzego.

Nie samymi nalewkami człowiek żyje... Karmili goście z Trawnik, Biłgoraja (słynny piróg biłgorajski), Hades z Lublina (kuchnia kresowa), mistrz Czerniec z Wojciechowa (pyszny pieczony baran), oraz gospodarze - Dwór Anna (wspaniałe wyroby masarskie i wykwintny stół w tzw. "patio"). Redakcja Dziennika Wschodniego uhonorowała właśnie ten ostatni przybytek tytułem "Najlepsza restauracja Lubelszczyzny". Gratulujemy!

Nasze Miasteczko reprezentowała "Knajpa u Fryzjera", podając pieczone faszerowane gęsi, ajercwibele, karpia po żydowsku i żydowski kawior, po spróbowaniu którego Robert Makłowicz powiedział do swojego towarzysza: "Piotrze, skosztuj - wyborne!"

Wyniki obrad:

I miejsce - pigwówka - Lech Cwalina
II miejsce - czosnkówka - Marek Wróbel i Stanisław Smardzich
III miejsce - ratafia - Nalewki Staropolskie, Karol Majewski i wspólnicy (prawdziwe nalewki, choć z akcyzą)

Wyróżnienie I - dereniówka - Jerzy Zieliński
Wyróżnienie II - czereśniówka - Małgorzata Łobodzińska
Wyróżnienie III - miodówka - Anna Gajek

Nagroda Kresowej Akademii Smaku -  pigwówka - Lech Cwalina
Nagroda Artystów i Dziennikarzy - pigwówka -Jan Szymaniak
Nagroda Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich - nalewka kresowa - Czesława Zawadzka.

autor: tatar

Skomentuj


Dodane komentarze (6)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę