VI Marleyki już za tydzień

Skomentuj (3)

Świętujemy już po raz szósty. 74. urodziny Boba Marleya już wkrótce!!! Korzeniowy duch gościnnie w Trzecim Księżycu. Specjalne taneczne świętowanie karnawału. Gość specjalny i duchowy przewodnik Święta Wolności Xsiądz Maken Mirosław Maken Dzięciołowski.

Prosto z Jamajki przyjedzie do nas Xsiądz Maken. Mirosław Maken Dzięciołowski. Założyciel jednego z pierwszych polskich DJ’skich kolektywów reggae - funkcjonującego na scenie od 25 lat Joint Venture Sound System. Zagrał tysiące imprez w całej Polsce oraz wielu krajach europejskich. W latach 80. wydawał podziemne pisma muzyczne, potem pisał dla „Bruma”, „Plastika”, współpracował z TVP Kultura. W Programie 4 Polskiego Radia „Czwórka” prowadzi program z muzyką korzeni „Strefa Dread”. Od lat zajmuje się bookingiem gwiazd reggae i world music. Jego oczkiem w głowie jest Ostróda Reggae Festival. Był producentem wykonawczym pierwszych polskich wydawnictw nagranych na Jamajce - Rastasize oraz Star Guard Muffin. Pracował z etnicznymi grupami Kapela Ze Wsi Warszawa oraz Village Kollektiv. Jest współodpowiedzialny za pionierski na naszym rynku cykl kompilacji „Dub out of Poland” oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”. Wielokrotnie był wybierany człowiekiem roku w polskim reggae w plebiscycie czytelników magazynu reggae „Free Colours”. W 2014 za pracę przy Ostróda Reggae Festival został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należy do osób najbardziej zasłużonych dla rozwoju polskiej sceny reggae.

start: 20:00
kiedy: 9 lutego 2019
wjazd: 20 pln
liczba miejsc ograniczona
rezerwacje: sms 502 722432
nie bierzemy jeńców
wygodne buty obowiązkowe


Źródło: Trzeci Księżyc

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • regge
  ....W.Houston - A.Winehouse - J.Morrison - J.Jopin - M.Jackson - E.Presley - J.Handrix..... maleńki wycinek listy wielkich "od muzyki", których przyczyną zejścia na tamten świat były narkotyki, alkohol, prochy. Nie wspomnę o malarzach, pisarzach aktorach. Tworzyli piękne rzeczy - skończyli marnie. I nie chcę słuchać np o życiu, "urodzinach" B.Marley'a - czasami lubię posłuchać regge. Życiorysy w/w np na Wiki są odpowiednio wyperfumowane, bo gwiazda ma być gwiazdą
  • Piotrek
   Bob Marley zmarł po dlugiej walce z rakiem.

   W maju 1977 roku w Paryżu, w ramach europejskiej części trasy Exodus Tour, Marley wziął udział w towarzyskim meczu piłki nożnej z członkami narodowej kadry Francji[109] (zaraz po muzyce, futbol od dziecka był jego największą pasją[110]; jak stwierdził w jednym z wywiadów: "Piłka nożna jest częścią mnie. Gdy gram w piłkę, świat dookoła mnie budzi się ze snu"[111]). W czasie gry poważnie zranił się w duży palec u nogi, tracąc paznokieć[109]. Długo niegojąca się rana wzbudziła niepokój londyńskich lekarzy; dalsza diagnostyka wykazała w niej obecność zmiany nowotworowej (czerniaka złośliwego), wobec czego zalecono amputację palca[112]. Marley stanowczo odmówił, gdyż jako rastafarianin uznawał zasadę jedności ciała, zabraniającą tego typu zabiegów[112].

   20 września 1980 roku Marley zasłabł podczas porannego joggingu w nowojorskim Central Parku; pomocy udzielił mu biegnący razem z nim przyjaciel, Alan "Skilly" Cole[113]. 23 września, w sali Teatru Stanleya w Pittsburghu Marley po raz ostatni wystąpił na żywo[114] (koncert ten został udokumentowany na dwupłytowym wydawnictwie Live Forever[115]). Podczas występu był tak osłabiony, że mimo nacisków ze strony agencji promującej, trasa koncertowa Uprising Tour została następnego dnia niezwłocznie przerwana[114]. W tajemnicy przed mediami, Marley został umieszczony w ośrodku leczenia chorób nowotworowych Memorial Sloan-Kettering Cancer Center na Manhattanie, gdzie przeszedł serię zabiegów radiacyjnych[114].

   Gdy po dwóch dniach pobytu wiadomość o jego leczeniu wyciekła do mediów, Marley natychmiast wypisał się ze szpitala, choć nowojorscy lekarze już wtedy stwierdzili u niego przerzuty nowotworowe do wątroby, płuc i mózgu[114]. Kontynuował leczenie w klinikach onkologicznych w Miami i Ciudad Juárez w Meksyku, jednak wszędzie dawano mu co najwyżej kilka tygodni życia[116]. Wówczas, za namową jamajskiego lekarza Carla Frasera, Marley zdecydował się spróbować terapii alternatywnej doktora Josefa Isselsa, opartej przede wszystkim na specjalnym programie żywieniowym, ziołolecznictwie i szczepionkach z różnymi substancjami; w tym celu wyjechał do kliniki Isselsa w Rottach-Egern w Bawarii[116].

   Kontrowersyjna terapia niemieckiego lekarza zdołała utrzymać Marleya przy życiu o ponad pół roku dłużej niż przewidywały wcześniejsze najbardziej optymistyczne rokowania[116]. Gdy na początku maja 1981 roku dr Issels stwierdził, iż nic więcej nie da się już zrobić, Marley zapragnął, by zabrano go na Jamajkę[117]. Jednak w czasie przelotu nad Atlantykiem zdecydowano się przerwać podróż i lądować w Miami, jako że żaden szpital w Kingston nie był przygotowany na przyjęcie pacjenta w tak ciężkim stanie[117]. Marley zmarł 11 maja w szpitalu Cedars of Lebanon w Miami (obecnie Jackson Memorial Hospital), kilkadziesiąt godzin po opuszczeniu Niemiec[117][118]
  • Wiesiek
   @ Piotrek Całe jego życie to szarpanina z sobą, policją, urzędami, rodziną, lekarzami. Całe życie na walizkach, podróżo-ucieczkach. Całe życie w destrukcji rodziny bliskiej i dalszej. Rytmów reege czasami lubię posłuchać. Słów piosenek niekonicznie. Sam sobie zgotował śmierć w młodym wieku (36 lat) wskutek zaniechań i bagatelizowania zaleceń medycznych skutkującym później chorobą nowotworową (jak podają oficjalnie). Keith Richard (Rolling Stones) ma jeż 3-ą wątrobę. Mick Jagger podobnie. The Beatles cudownie grali do "wycieczki" dwuletniej do Indii - gdzie się tanio i bezkarnie rozćpali. Wszystkich tych i innych lubię słuchać a nie oglądać i czytać ich wypudrowane wspomnienia, życiorysy. A prawie wszyscy bez szkół (tylko co obowiązku) i mają swoje korzenie z bardzo biednych rodzin. Tak się przeważnie dzieje z osobami tego pokroju jak dostaną dużą kasę > nędzarze ze slamsów Sao Paulo zagrają w I lidze brazylijskiej i już sodówka w głowach.

Mapa

Restauracje

Trzeci Księżyc Lokalne Bistro


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę