Vasa sacra w Kazimierzu

Skomentuj (2)

W Muzeum Sztuki Złotniczej trwa wystawa „Vasa Sacra. Typy naczyń liturgicznych, ich funkcja i przemiany form na przestrzeni dziejów”. Wystawę objął swoim patronatem sam arcybiskup Józef Życiński metropolita lubelski.

Tuż przed wernisażem wystawy w kościele oo. franciszkanów w Kazimierzu Dolnym odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez arcybiskupa Józefa Życińskiego metropolitę lubelskiego. Na mszy obecni byli przedstawiciele władz Miasteczka, mieszkańcy oraz turyści.

 

Otwarcie wystawy poprzez przecięcie wstęgi miało miejsce tuż po mszy - w Muzeum Sztuki Złotniczej.

Eksponaty znajdujące się na kazimierskiej wystawie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, kościołów Archidiecezji Lubelskiej oraz ze zbiorów własnych Muzeum Nadwiślańskiego.

Jak wielokrotnie podkreślano podczas wernisażu, główną funkcją wyrobów złotniczych na przestrzeni wieków było wizualne podkreślanie rangi danych osób i sprawowanych przez nich czynności dzięki walorom kruszców używanych do ich wykonania oraz nadanej im artystycznej formie. Złotnictwo poprzez kształt i ikonografię naczyń liturgicznych podkreślało sferę świętości i tajemnicy w kulcie religijnym, wskazując na wszechmoc Boga.

Również wystawa w Muzeum Sztuki Złotniczej stara się przybliżyć artystyczne formy tych naczyń i ukazane na nich treści ikonograficzne. Jednym z najstarszych eksponatów, prezentowanych na wystawie jest kielich z XIV wieku z Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Są również późnogotyckie ostensoria wieżyczkowe, monstrancje barokowe oraz rokokowe i klasycystyczne relikwiarze, pacyfikały, krzyże ołtarzowe, naczynia na oleje święte i wiele innych przedmiotów używanych w liturgii Kościoła katolickiego.

Wystawę oglądać można w dni pracy muzeum (wtorek – niedziela, w godz. Od 10.00 do 15.00) do końca czerwca 2009 roku.

 

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Sztuki Złotniczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Szukasz noclegu podczas delegacji, wyjazdu służbowego? Poniżej znajdziesz listę obiektów oferujących nocleg. Znajdź interesującą Cię ofertę i skontaktuj się z właścicielem w celu uzgodnienia...
Szukasz noclegu w ustronnym miejscu? Chcesz odpocząć z dala od tłumu ludzi, zgiełku miasta, w zacisznej okolicy lub na łonie przyrody? Ta oferta jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz listę obiektów...
Pokaż stopkę