Abp Józef Życiński nie żyje

Skomentuj (3)

Arcybiskup metropolita lubelski Józef Życiński zmarł 10 lutego w Rzymie. Miał 62 lata.

Metropolita lubelski ksiądz arcybiskup Józef Życiński zmarł nagle 10 lutego w godzinach wieczornych w Rzymie, gdzie przebywał w związku z sesją plenarną Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której był członkiem. W czasie obrad poświęconych duchowości w Internecie zdążył przedstawić projekt dokumentu o roli Internetu w nauce w seminariach. Dwa dni wcześniej został przyjęty przez papieża Benedykta XVI na osobistej audiencji.

Abp Józef Życiński urodził się w 1948 r. w Nowej Wsi. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Był członkiem wielu organizacji kościelnych i świeckich, m.in. Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN, Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Wiedniu, Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, Papieskiej Rady ds. Kultury. Wykładał na wielu uniwersytetach w Polsce i zagranicą. Był autorem ponad 50 książek i ponad 300 artykułów o tematyce filozoficznej, teologicznej, kulturowej, z dziedziny nauk przyrodniczych.

Współpracował z mediami, m.in. z Tygodnikiem Powszechnym, Gazetą Wyborczą, „Rzeczpospolitą”, „Niedzielą” czy regionalno-katolicką rozgłośnią archidiecezji lubelskiej – Radiem eR.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 2005 r. „Tygodnik Powszechny uhonorował go Medalem św. Jerzego, a w 2007 r. Gazeta Wyborcza przyznała mu tytuł Człowieka Roku. Tytułami doctora honoris causa uhonorowały go Akademia Rolnicza w Lublinie (2004) oraz Uniwersytet Jagielloński (2005).

Funkcję arcybiskupa metropolity lubelskiego sprawował od 1997 r.

Arcybiskup ks. Józef Życiński związany był z Kazimierzem nad Wisłą, gdzie często gościł nie tylko podczas uroczystości religijnych, ale również z okazji wydarzeń artystycznych, takich jak m.in. odsłonięcie wystawy „Mistyczny świat Antoniego Michalaka” w 2005 r. czy wystawy „Vasa sacra” w Muzeum Sztuki Złotniczej w 2008 r., które odbywały się pod jego patronatem honorowym.


- Jeżeli pustoszeją muzea, pustoszeją i kościoły, człowiek traci potrzebę kontaktu z absolutem, karłowacieje wewnętrznie - mówił.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • zegnaj
  Pożegnałam Wielkiego Człowieka Intelektualistę, na pewno nie przez wszystich akceptowanego za swoje piękne poglądy...
  Jesteś moim Mistrzem!!!
 • parafianka 2
  "Wiara potrzebuje kultury i kulturę tworzy" - mówił Jan Paweł II w krakowskiej homilii o św. Jadwidze. Śp. Arcybiskup, opiekujący się ludźmi kultury, reprezentował to samo myślenie. Requiescat in pace.
 • parafianka
  Żegnam życzliwego nam, kazimierzanom, duszpasterza - częstego gościa miasta. Requiescat in pace.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę