Uroczystosci ku czci ofiar Krwawej Środy w Zbędowicach

zobacz więcej (9)

Pod pomnikiem ofiar Krwawej Środy w Zbędowicach rozpoczęły się gminne obchody tej tragedii sprzed 74 lat.

Masowa obława zaczęła się w godzinach porannych  18 listopada 1942 r. w Kazimierzu i innych  miejscowościach tzw. Powiśla Lubelskiego. Represje dotknęły blisko 500 osób – źródła mówią o około 140 rozstrzelanych i ponad 300 uwięzionych, większość z nich zginęła w Oświęcimiu.

Najwięcej osób zginęło 22 listopada podczas pacyfikacji Kolonii Zbędowice. 

- Do nas to pamiętam, jak weszli – śniadanie akurat było – i po polsku powiedział jeden z nich „Szlag was trafi dzisiaj!”. Dotąd te słowa mi zostały w pamięci – mówi Marianna Próchniak z domu Murat która jako jedyna ocalała z pogromu. – Ja tu leżałam – mówi pani Marianna, pokazując kotlinkę za pomnikiem ofiar Krwawej Środy, gdzie dziś znajduje się cmentarzyk pomordowanych.

- Babcia była ośmioletnią dziewczynką. Jej rodzina mieszkała tutaj niedaleko i całą jej pięcioosobową rodzinę zagnano do tego dołu i rozstrzelano – uzupełnia Katarzyna Matraszek wnuczka pani Marianny. – Jakimś cudem babcia została nakryta ciałem swojej matki i leżała pod stosem trupów. I jako jedyna ocalała.

Ku czci 88 ofiar z Kolonii Zbędowice co roku pod pomnikiem sprawowana jest msza święta i składane kwiaty. W tym roku w uroczystościach uczestniczyli ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski, burmistrz Andrzej Pisula i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz. Wartę przy pomniku zaciągnął oddział strzelców z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego w Puławach.

Główne uroczystości Krwawej Środy w Kazimierzu będą miały miejsce 18 listopada o godzinie 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. Poprzedzi je msza św. w kaplicy w Bochotnicy.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj sięZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2018/2019? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę