Uroczystosci ku czci ofiar Krwawej Środy w Zbędowicach

zobacz więcej (9)

Pod pomnikiem ofiar Krwawej Środy w Zbędowicach rozpoczęły się gminne obchody tej tragedii sprzed 74 lat.

Masowa obława zaczęła się w godzinach porannych  18 listopada 1942 r. w Kazimierzu i innych  miejscowościach tzw. Powiśla Lubelskiego. Represje dotknęły blisko 500 osób – źródła mówią o około 140 rozstrzelanych i ponad 300 uwięzionych, większość z nich zginęła w Oświęcimiu.

Najwięcej osób zginęło 22 listopada podczas pacyfikacji Kolonii Zbędowice. 

- Do nas to pamiętam, jak weszli – śniadanie akurat było – i po polsku powiedział jeden z nich „Szlag was trafi dzisiaj!”. Dotąd te słowa mi zostały w pamięci – mówi Marianna Próchniak z domu Murat która jako jedyna ocalała z pogromu. – Ja tu leżałam – mówi pani Marianna, pokazując kotlinkę za pomnikiem ofiar Krwawej Środy, gdzie dziś znajduje się cmentarzyk pomordowanych.

- Babcia była ośmioletnią dziewczynką. Jej rodzina mieszkała tutaj niedaleko i całą jej pięcioosobową rodzinę zagnano do tego dołu i rozstrzelano – uzupełnia Katarzyna Matraszek wnuczka pani Marianny. – Jakimś cudem babcia została nakryta ciałem swojej matki i leżała pod stosem trupów. I jako jedyna ocalała.

Ku czci 88 ofiar z Kolonii Zbędowice co roku pod pomnikiem sprawowana jest msza święta i składane kwiaty. W tym roku w uroczystościach uczestniczyli ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski, burmistrz Andrzej Pisula i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz. Wartę przy pomniku zaciągnął oddział strzelców z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego w Puławach.

Główne uroczystości Krwawej Środy w Kazimierzu będą miały miejsce 18 listopada o godzinie 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. Poprzedzi je msza św. w kaplicy w Bochotnicy.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2018 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Pokaż stopkę