Tomek Sikora na targach fotograficznych w Kolonii

Skomentuj (3)

Międzynarodowe Targi Fotografii Photokina 2016 Kolonia to jak zwykle wielkie święto fotografii. To około 1200 wystawców z 40 krajów prezentujących najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przechwytywania, przetwarzania i przechowywania obrazu. To pokazy, projekcje, wystawy i spotkania. Gościem jednego z nich był mieszkający obecnie w Mięćmierzu wybitny polski fotografik Tomek Sikora.

Odbywająca się co dwa lata Photokina to przygotowywane z ogromnym rozmachem prawdziwe święto fotografii. Dziesięć potężnych rozmiarów hal targowych – na których 1200 wystawców z 40 krajów, w tym 10 firm z Polski, prezentuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie fotografii – łączy wewnętrzna linia autobusowa. Tegoroczne targi zgromadziły około 180 tysięcy widzów.

Targi to także wystawy fotografii i spotkania. Jedno z nich prowadził mieszkający obecnie w Mięćmierzu wybitny polski fotografik Tomek Sikora. Tytuł jego wystąpienia „From reality to creation” nawiązywał do jednego z tematów tegorocznych targów „Virtual reality” i związany był ściśle z uprawianym przez Sikorę stylem.

- Fuji Polska zaproponowało mi zostanie twarzą najnowszego aparatu z serii X Fuji Film XT 2, efektem czego było wsparcie dla mojego projektu wykonanego tym sprzętem „Tribute To Colours” – mówi Tomek Sikora.

Wystawa „Tribute To Colours” i towarzyszący jej piękny zeszyt – album prezentowany był w tym roku w Mięćmierzu w ramach Festiwalu Dwa Brzegi.

- Kolory to najpiękniejszy wynalazek stwórcy tego świata. Różnorodność barw przyrody i ludzi daje nam poczucie przebywania w raju – mówił Tomek Sikora o swojej wystawie podczas tegorocznych Dwóch Brzegów. – Przejęty rosnącą ksenofobią i strachem przed innymi kulturami z jednej strony i zachwycony niezwykle jaskrawą i graficzną kolekcją ubrań inspirowanych Afryką autorstwa Chi-Chi Ude z drugiej strony, zebrałem grupę ludzi, z którą stworzyliśmy tę książeczkę dedykowaną potędze koloru.

I ta miłość do koloru widoczna była podczas całego blisko 40 – minutowego spotkania  „From reality to creation” nie tylko na prezentowanych zdjęciach, ale również w kreacji samego artysty, który wystąpił w korespondującej z jego wystawą fotografii pięknej marynarce autorstwa właśnie Chi-Chi Ude.

Artysta mówił o wzajemnym, pozytywnym wpływie dwóch bardzo różnych gatunków fotografii - dokumentalno – reporterskiej i kreatywnej.

- Fotografia dokumentalno – reporterska pozwala autorowi odpocząć od kreacji, gdy wychodzi na ulicę z aparatem, dokumentując życie na gorąco, po czym wraca do niej ze świeżym, zdystansowanym podejściem. I odwrotnie – mówi o swoim wystąpieniu w Kolonii Tomek Sikora.

Tomek Sikora był podczas tegorocznej Photokiny jednym z 16 fotografów z całego świata – ambasadorów marki X Fuji Film XT 2.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • pijany znad Grodarza
  Apel do Samorządu Mieszkańców.
  Pamiętajcie i korzystajcie z faktu, że Tacy ludzie zamieszkują w miasteczku i jego rejonie. Oni najwięcej mogą i wiedzą czym jest REWITALIZACJA.
  Czy będą chcieli ?. Należy Ich zapytać.
  • Kapsel
   Z całym przekonaniem podpisuję się pod tym apelem! Żeby władza miała dość pokory, chęci i odwagi poprosić o pomoc TYCH, którzy na rewitalizacji naprawdę się znają!
  • skowronek
   Chyba sobie żarty robicie... Cóż ten Pan może wiedzieć o rewitalizacji? Skąd czerpiecie przekonanie, że się na tym zna?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę