Teraz w Korzeniu... Apteka!

Muzyka ma wiele twarzy. Twarz zespołu Apteka jest niezależna, alternatywna, transowa, psychodeliczna i zdecydowanie niepokorna. Korzeniowa mikroscena w piątek 19 czerwca o 19.19 zagra legendarnie. Usłyszymy dźwięki, od których wielu obecnie już dojrzałych słuchaczy rozpoczęła swoją muzyczną alternatywną przygodę.  Kodym i Apteka w Korzeniu.

Apteka to ekscentryczna formacja założona przez Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego. Zespół powstał w latach 80. w Trójmieście. Początkowo miał to być tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, stopniowo jednak przeradzał się w jedną z czołowych polskich przedstawicieli muzyki alternatywnej i niezależnej. Muzyka Apteki to wyjątkowe połączenie transu, psychodelii i rocka wraz z ogromną dawką energii.

Początkowo zespół grał w trójmiejskich klubach, a muzycy nie brali na poważnie tego projektu - bawili się graniem. W tym czasie do zespołu dołączyli Jacek Łada, Siwy, Ewa Golianek i Maciej Wanat. Pod koniec 1988 roku grupa stała się na chwilę duetem, a tworzyli go Kodym i Wanat. Muzycy wybrali się w egzotyczną trasę po Syberii, gdzie zespół występował w ramach "Disco Show Variete". Pierwszą płytę Apteki, zatytułowaną "Big Noise", nagrali właśnie Kodym i Wanat i był to bardziej eksperyment muzyczny, niż studyjny album.

Tymczasem do formacji dołączyli Janusz Sokołowski i Marcin Ciempiel (znany ze współpracy z Tiltem, Maanamem i Oddziałem Zamkniętym). W takim składzie Apteka nagrała dwa albumy: "Narkotyki" i "Urojonecałemiasta". Ten drugi dokładnie pokazywał inspiracje muzyków psychodelicznymi i transowymi dźwiękami i wydany został tylko w formie kasetowej.

W 1993 roku, w wypadku samochodowym, zginął Wanat. Także w tym roku Apteka wystąpiła na festiwalu w Jarocinie, po czym zawiesiła działalność. Kodym podjął pracę jako fotoreporter pisma "Metal Hammer" i w czasie swojego służbowego wyjazdu do Berlina spotkał Olafa Deriglasoffa. Do zespołu dołączyli jeszcze Jacek Stromski i Piotr Nalepa.

Z początkiem 1995 roku powstał krążek "Menda", a rok później podsumowująca dotychczasową działalność "Spirala". Kolejne lata przyniosły Aptece nowe przetasowania personalne i przerwy w działalności, spowodowanie m.in. podróżami zagranicznymi Kodyma. W roku 2003 zespół wznowił działalność i wrócił z dużą trasą koncertową "Zagłada Robactwa Tour '03". Dyskografię Apteki zamyka wydana w 2007 roku płytka "Apteka", wydana nakładem Universal Music. W 2009 Słomińskiego zastąpił Seweryn Narożny. W 2010 muzycy nagrali nową płytę "Tylko dla…", która ukazała się pod koniec czerwca. W 2011 r. Apteka w składzie Jędrzej Kodymowski, Grzegorz Puzio, Jacek Żołądek wystąpiła na XVII Przystanku Woodstock.

 

Tekst: Korzeń

 

Skomentuj


Mapa

Restauracje

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę