Teraz w Korzeniu... Apteka!

Muzyka ma wiele twarzy. Twarz zespołu Apteka jest niezależna, alternatywna, transowa, psychodeliczna i zdecydowanie niepokorna. Korzeniowa mikroscena w piątek 19 czerwca o 19.19 zagra legendarnie. Usłyszymy dźwięki, od których wielu obecnie już dojrzałych słuchaczy rozpoczęła swoją muzyczną alternatywną przygodę.  Kodym i Apteka w Korzeniu.

Apteka to ekscentryczna formacja założona przez Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego. Zespół powstał w latach 80. w Trójmieście. Początkowo miał to być tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, stopniowo jednak przeradzał się w jedną z czołowych polskich przedstawicieli muzyki alternatywnej i niezależnej. Muzyka Apteki to wyjątkowe połączenie transu, psychodelii i rocka wraz z ogromną dawką energii.

Początkowo zespół grał w trójmiejskich klubach, a muzycy nie brali na poważnie tego projektu - bawili się graniem. W tym czasie do zespołu dołączyli Jacek Łada, Siwy, Ewa Golianek i Maciej Wanat. Pod koniec 1988 roku grupa stała się na chwilę duetem, a tworzyli go Kodym i Wanat. Muzycy wybrali się w egzotyczną trasę po Syberii, gdzie zespół występował w ramach "Disco Show Variete". Pierwszą płytę Apteki, zatytułowaną "Big Noise", nagrali właśnie Kodym i Wanat i był to bardziej eksperyment muzyczny, niż studyjny album.

Tymczasem do formacji dołączyli Janusz Sokołowski i Marcin Ciempiel (znany ze współpracy z Tiltem, Maanamem i Oddziałem Zamkniętym). W takim składzie Apteka nagrała dwa albumy: "Narkotyki" i "Urojonecałemiasta". Ten drugi dokładnie pokazywał inspiracje muzyków psychodelicznymi i transowymi dźwiękami i wydany został tylko w formie kasetowej.

W 1993 roku, w wypadku samochodowym, zginął Wanat. Także w tym roku Apteka wystąpiła na festiwalu w Jarocinie, po czym zawiesiła działalność. Kodym podjął pracę jako fotoreporter pisma "Metal Hammer" i w czasie swojego służbowego wyjazdu do Berlina spotkał Olafa Deriglasoffa. Do zespołu dołączyli jeszcze Jacek Stromski i Piotr Nalepa.

Z początkiem 1995 roku powstał krążek "Menda", a rok później podsumowująca dotychczasową działalność "Spirala". Kolejne lata przyniosły Aptece nowe przetasowania personalne i przerwy w działalności, spowodowanie m.in. podróżami zagranicznymi Kodyma. W roku 2003 zespół wznowił działalność i wrócił z dużą trasą koncertową "Zagłada Robactwa Tour '03". Dyskografię Apteki zamyka wydana w 2007 roku płytka "Apteka", wydana nakładem Universal Music. W 2009 Słomińskiego zastąpił Seweryn Narożny. W 2010 muzycy nagrali nową płytę "Tylko dla…", która ukazała się pod koniec czerwca. W 2011 r. Apteka w składzie Jędrzej Kodymowski, Grzegorz Puzio, Jacek Żołądek wystąpiła na XVII Przystanku Woodstock.

 

Tekst: Korzeń

 

Skomentuj


Mapa

Restauracje

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę