Szklarska Poręba jak Staufen

Skomentuj (15)

Leży na Dolnym Śląsku. Ma 7 tysięcy mieszkańców i jest miastem od 1959 r. Dawniej Schreiberhau, Pisarzewiec, dziś Szklarska Poręba. To nowe – obok Staufen, Hortobagy i Worpswede – miasto partnerskie Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny ma nowe miasto partnerskie – Szklarską Porębę. To czwarty – i pierwszy w Polsce – partner naszego Miasteczka. Porozumienie w tej sprawie 8 maja w Urzędzie Miasta i Gminy w Kazimierzu Dolnym podpisali burmistrzowie obu miast Grzegorz Dunia i Grzegorz Sokoliński.

Współpraca między Kazimierzem i Szklarską Porębą posłuży „ rozwojowi wielopłaszczyznowych i wzajemnie korzystnych stosunków w dziedzinach: społeczno – kulturalnej, turystyki, oświaty, pogłębiania więzi między organami obu Miast Partnerskich oraz ich mieszkańcami” – jak zapisano w porozumieniu partnerskim. Duży nacisk położony też zostanie na realizowanie wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów i stowarzyszeń. Szklarska Poręba jest podobnie jak Kazimierz kolonią artystyczną i członkiem Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. Z drugiej strony dolnośląskie miasteczko słynie z zimowych imprez promujących aktywny wypoczynek, z których najbardziej znana to „Bieg Piastów” – najstarsza i największa w Polsce impreza narciarstwa biegowego w Polsce.

- Partnerstwo naszych miast daje szansę na ciekawą wymianę doświadczeń właśnie w dziedzinie kultury, ale także turystyki, w tym turystyki  zimowej – mówił podczas swojego wystąpienia 8 maja burmistrz Grzegorz Dunia.

 

Fot. Urząd Miasta i Gminy
w Kazimierzu Dolnym

 

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • Ab-Z
  @REDAKCJA-nie możecie wyzbyć się cenzury,nie usuwacie wpisów Obserwatora który obraża innych wyzywając ich od "chłopków",ale broń boże skrytykować nieudolne władze,...odrobine przyzwoitości.
 • Redakcja
  Niektóre wpisy zostały usunięte. Prosimy o komentarze zgodne z regulaminem dyskusji.
 • krystyna
  Te psychiatra..... czy ty aby nie jesteś pacjentem.
  Oczywiście, głaskać, chwalić...ale za co???
 • Psychiatra
  Gdyby nie Pan Burmistrz to o czym biedactwa pisali byście,Dziękujcie mu że jest , iże wszystkie wasze frustracje macie na kogo wylać,
 • obserwator
  Nie które wpisy są wprost niewiarygodne.@Ab-Z z czym do ludzi.O czym wy chłopki(dziewczynki) marzycie.Czy Wy kiedykolwiek publicznie zabraliście głos?poruszaliście jakikolwiek temat?Nie sadzę.Siedzicie na internecie i wypisujecie bzdury i tylko narzekacie.Aspiracje to za mało.Nie jesteście w stanie dogadać się między sobą,znaleźć dla siebie pracy, a gdzie dopiero pociągnąć za sobą ludzi.
 • Ab-Z
  ZBYSZEK ,możemy ci jeszcze raz zaufać,nie zepsuj tego!
 • Wiesław
  Świetnie Panie Szok (z panem Wacławskim też się zgadzam absolutnie). Gdzie są pieniądze:
 • szok
  My tu gadu gadu o Szklarskiej Porębie a Pan Burmistrz powinien bębnić w tarabany wszak rząd szykuje się na powódź .Donek zawczasu ogłasza że już poważnie myśli o powodzi ,meteorologowie są na 90% pewni że ona nastąpi.Nie wiem zatem czy rząd mojego miasta czuwa ,czy mogę spać spokojnie ?
 • szok
  Pieniądze Krystyna to takie enigmatyczne pojęcie można rzec iluzoryczne ,niby są a kto je ma?turysta zostawia pieniadze w hotelu ,pensjonacie ,restauracji, sklepie, statku ,na kwaterze tu zje tam się napije ,przedsiębiorcy płacą podatek ,mieszkańcy płacą podatek itd itp ten pieniądz krąży krąży a gdzie on fizycznie jest??
 • krystyna
  Musze się zgodzić z tym co napisał Zbyszek Wacławski...co nam mieszkańcom daje takie partnerstwo?
  Panu burmistrzowi stwarza pozory działania a nam .....nie mam pojęcia. Wiem że na pewno nawet tak nieznaczące działania to dodatkowe pieniądze wydane z biednej kasy miasta. Zastanawia mnie dlaczego jest taka widoczna na pierwszy rzut oka bieda w mieście, gdzie są pieniądze, przecież ludzie przyjeżdżają i zostawiają mniejsze lub większe pieniądze.
 • Z miasta
  Strzał w dziesiątkę panie Zbyszku.Szkoda tylko,że pana głos jest osamotniony.W miasteczku od lat brak jest zainteresowania sprawami społecznymi.Na tym żerują charaktery autokratyczne.Stan taki i fakt wykorzystują kolejni włodarze.Dzieje się też tak dlatego,że istnieje przekonanie,że burmistrz do zawód,fach, którego można się wyuczyć np. na eksternistycznych studiach politologicznych.W zapomnienie przeszły czasy gdzie gospodarzami miast byli zazwyczaj ludzie powszechnie szanowani i ludzie gospodarni.Obecnie cechy takie są wręcz przeszkodą do bycia wójtem,burmistrzem.Obecnie liczy się PR,a to z wielką szkoda dla nas wszystkich.
 • pijany znad Grodarza
  Ooo. Poniżej zdecydowany głos SPRZECIWU tejże, i to podpisany z imienia i nazwiska.
  Ja napisałem ENERGIA. Zbigniew Wacławski : stress.
  Kto ma rację?.
  Obaj napisaliśmy to samo.
 • Zbigniew Wacławski
  Zachowanie p. Grzegorza Duni jest symptomem stresu, który objawia się w postaci reakcji na napięcia i silne emocje związane z niepewnością co do przyszłości.Tak można wytłumaczyć zwiększoną aktywność, która jest niczym innym, jak aktem motywacji wewnętrznej."Czytanie" oczekiwań społecznych wyraża się wyrachowaną postawą wobec strategicznego procesu kontynuacji utrzymania władzy.Na ile będą to skuteczne działania, i czy uda się zmienić obraz bezwzględnego autokraty na demokratę dowiemy się po wyborach.
 • pijany znad Grodarza
  Jednak prawdą jest, że Kampania Wyborcza wyzwala ENERGIĘ. Czyżby reelekcja GWARANTOWANA?
 • Dom Kuncewiczów
  W Szklarskiej Porębie jest Dom Carla i Gerharta Hauptmannów - oddział Muzeum Karkonoskiego. Gerhart - literacki noblista z r. 1912 wybudował też dom (obecnie muzeum) w Jagniątkowie, 20 km dalej. Literackie wątki Szklarskiej Poręby i Kazimierza Dolnego (Kuncewiczowie!) także mogą połączyć miasta.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę