Szalom Kazimierzu! (wideo)

Piątkowy koncert grupy Szalom Chełm przeniósł gości restauracji Bajgiel w klimaty przedwojennego Kazimierza. Szalom Kuzmir!

Grupa Szalom Chełm koncertująca w lubelskiej Mandragorze, szerszej publiczności znana jest z programu Mam talent’ 2015, gdzie zakwalifikowała się do półfinału. W kazimierskim Bajglu wystąpiła z koncertem klezmerskim, w którym utwory instrumentalne przeplatały się z piosnkami w języku polskim i hebrajskim.

- Postanowiłem sięgnąć do tła świątecznego i świątynnego, a przy okazji opowiadać o obyczajach żydowskich, by koncerty miały wymiar nie tylko muzyczny, ale i edukacyjny – mówi Mariusz Matera lider zespołu Szalom Chełm.

I takich opowieści o przedwojennym wielokulturowym Chełmie zaczerpniętych z opowieści rodzinnych Mariusza Matery i zasłyszanych od Chaima Lendera, spotkanie z którym stało się inspiracją do założenia zespołu, miała okazję posmakować kazimierska publiczność. Nie brakło wśród nich anegdot chełmskich na miarę szmoncesów zebranych przez Horacego Safrina w książce „Przy szabasowych świecach”.

Jednakże dominowała muzyka. Klezmerskie utwory nieznane, mniej znane, ale także bardzo znane, takie jak kazimierska „Rebeka”, „Miasteczko Bełz” czy „Hevenu Shalom alehem” w aranżacjach własnych zespołu „posypanych chełmską kredą”, jak to określił Mariusz Matera, spotkały się z ciepłym przyjęciem kazimierskiej publiczności. Piosenki te – odbierane z perspektywy Małego Rynku – doskonale wpisywały się w klimat Kazimierza, budując klimaty znane tu sprzed wojny, kiedy Miasteczko tętniło życiem nie tylko w sezonie, a o jego kolorycie stanowiło zgodne na ogół współistnienie Polaków i Żydów.

I taka jest misja zespołu Szalom Chełm, wpisana w jego nazwę: nieść pokój, zaspokojenie, pełnię, spełnienie.

- My ten szalom z Chełma, z naszych serc chcemy nieść wszędzie, gdzie jest nam dane śpiewać i koncertować – deklaruje Mariusz Matera.
To był pierwszy koncert Szalom Chełm w Kazimierzu, ale na pewno nie ostatni. Właściciele restauracji Bajgiel już planują kolejne koncerty zespołu co miesiąc, właśnie w piątek.

Skomentuj


Mapa

Restauracje

Restauracja Bajgiel


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę