Święto Wolnej Niepodległej

Skomentuj (23)

zobacz więcej (22)

Tradycyjnie mszą świętą za ojczyznę, przemarszem przez Rynek i złożeniem wieńców pod pomnikiem Piłsudskiego uczczono 95 rocznicę odzyskania niepodległości w Kazimierzu Dolnym.

Uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, kombatantów, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, jednostek gminnych ochotniczych straży pożarnych i szkół rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą za ojczyznę.

- Żyjemy dziś w kraju wolnym i wolność ta nie może zostać przez nas zmarnowana. Wymaga ludzi świadomych nie tylko praw, ale i obowiązków. Wolność wymaga od nas – od każdego z nas –ustawicznego odniesienia do prawdy Ewangelii oraz do trwałych i wypróbowanych norm moralnych, które pozwalają odróżnić dobro od zła. Miłość do ojczyzny powinna obejmować całość naszego życia, zwłaszcza wszelkie formy za angażowania wżycie społeczno – polityczne. Polska dziś to nas wspólny dom ojczysty, to rzecz pospolita, a nie rzecz prywatna – mówił w homilii ks. Maksymilian Robak.

 Do tych słów nawiązał pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia:

- Dziś słowami, które najczęściej padają to słowa ojczyzna, patriotyzm. Dzisiaj zastanawiamy się, co my dla ojczyzny zrobić możemy, aby być patriotami. W odniesieniu do naszej gminy, naszej miejscowości, do ziemi, na której przyszło nam żyć – do naszej małej ojczyzny również wielkie jest nasze zadanie wspólne jako wspólnoty samorządowej, którą tworzymy, bo żyjemy w miejscu, gdzie przeszłe pokolenia przekazały nam wielkie dobra – dobra historyczne, piękne zabytki, żyjemy w miejscu, gdzie jest piękna przyroda, piękny krajobraz. Nasz patriotyzm – to jest dbać o to, co zostało nam powierzone. Dbać o te piękne zabytki, wspaniałe kościoły, wspaniały zamek, całe wzgórze, wiele pięknych kamienic. Dużo już udało nam się zrobić, ale wiele jeszcze przed nami.

Spotkanie w miejscu pamięci narodowej pod murami klasztoru rozpoczęte wspólnym odśpiewaniem hymnu było także okazją do przypomnienia historii sprzed 95 lat, która zaowocowała przywróceniem na nowo państwowości polskiej po 123 latach niewoli. Przypomniał o tym nauczyciel historii w Gminnym Zespole Szkół i radny powiatowy Marcin Pisula.
 
Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (23)

 • ---
  No i się nam dostało po łapach.
 • ---
  Czy na takie gów..e dyskusje nie szkoda Panom czasu?
  Czy sąsiedztwo zupełnie innego w treści i duchu artykułu nie skłania do refleksji, że osiągnęliście poziom bananów, a może być jeszcze gorzej.
 • Jan Niewysoki
  A w Pernambuko będzie trzydniowa żałoba narodowa po spaleniu budki pod rosyjską ambasadą. Mieszkańcy zbierają banany, które po sprzedaniu na aukcji internetowej zasilą konto odbudowy spalonej budki.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok. Racji to Ty nie masz. Przeczytaj co dzieje się w Wybrzeżu Kości Słoniowej.Rozpoczęli GÓWNIARZE z Polski. Fekalia rozlewają sie.
  Jak to dobrze, że w Kazimierzu mamy nowoczesny kibelek.
 • szok
  Hitem wiadomości podawanych przez lewaków jest to ,że po raz enty spaliła im się''tęcza '', kto by pomyślał że bez tej konstrukcji Polska nie może się obejść, a po drugie podobno CAŁY ŚWIAT jest oburzony zajściami w Polsce .Buaha ha ha całego świata nie interesuje co się dzieje w Polsce , w 39 mordowano nas i nikt nam nie leciał z pomocą .Tym bardziej teraz ich nie obchodzi kto u nas po ulicach chodzi. Zapewne w Pernambuko to było podane jako wydarzenie dnia.
 • Jan Niewysoki
  "Wybrzeże Kości Słoniowej.
  W stolicy kraju tubylcy obrzucili wielbłądzim łajnem wszystkie ambasady w proteście przeciw obrzucaniu innych ambasad racami"
 • pijany znad Grodarza
  @ Laik.
  Nie tylko. Interesuja mnie rownież wydarzenia za granicą.
  "
  Rosyjscy aktywiści z organizacji "Inna Rosja" zaatakowali dzisiaj polską ambasadę w Moskwie - podają rosyjskie media. Budynek został obrzucony racami w proteście przeciwko wydarzeniom podczas poniedziałkowego Marszu Niepodległości w Warszawie."
 • laik
  @Pijany-Kaczyński to twoja obsesja,twoja formacja z uczciwością do pięt mu nie dorasta.napij się mięty i przypomnij sobie "Starachowice",Millera w krawacie samoobrony,to twoi uczciwi idole,a ty wszystko sprowadzasz do Kaczyńskiego i kościoła.
 • pijany znad Grodarza
  @ Gosia
  "
  Ten Kwiatkowski, to ten pułkownik z filmu , co Polskę naprawiał? "
  Dlaczego to wlaśnie ja' mam Ci odpowiedzieć?
  Jeżeli już, to aktualnie STROI się w niego: Zawisza i Winnicki. O Kaczyńskim nie piszę bo to OCZYWISTE..
 • Gosia
  @ Pijany
  Ten Kwiatkowski, to ten pułkownik z filmu , co Polskę naprawiał? Pokazał władzy i politykom, że tam gdzie serce,i człowiek tam jest Polska.
  Nasza młodzież godnie w tym dniu pokazała, że 11 listopada - to Święto----.
  W tym dniu nie trzeba czytać historii, trzeba je poczuć. To , tak jak "szkiełko i oko..."
  @Zbigniew , to cytat z ballady.
 • szok
  Zbigniew a gdzie tu jest napisane że zmuszali do wywieszania flag obywateli w domach prywatnych ? Mnie jeszcze pamięć nie zawodzi a pamiętam świetnie i to że dla żołnierzy podziemia lub żołnierzy gen Andersa przygotowywano małe choragiewki i umieszczano je na grobach .Przypomnę ci że na płytach nagrobnych nie wolno bylo umieszczac napisów np ''Żołniez AK lub uczestnik walk o Monte Casino .Dziwnym trafem nad ranem już tych chorągiewek nie było , ciekawe kto je zdejmował? Chyba ORMO było w to angażowane nieprawdaż ? IPN nie ma tu nic do rzeczy to pamięć ludzka nie zawodzi.Poza tym ludzie bali się wywiesić flagę na 11 listopada czy 3 maja , łeb by SBecy urwali.
 • jaaa
  Ten urzekający młodzieniec i dziewczyna o bardzo długich blond włosach to uczniowie ZESPOŁU SZKÓŁ IM. JANA KOSZCZYCA WITKIEWICZA przy ul. Nadwiślańskiej...ja również chylę czoło przed młodzieżą obecną na wczorajszej uroczystości
 • pijany znad Grodarza
  @ Zbigniew.
  To sie chłopie NARAZIŁEŚ. I te ŁACIŃSKIE. Toż to NAWRACANIE na szperanie.
  Pozdrawiam z Kazimierza Dolnego.
  ps. macie szczęście, że w okresie II RP żył Kwiatkowski. Gdzież by Ty mieszkał. IPN o tym wie?
 • Zbigniew
  Słaba ta znajomość historii. Flagi wywieszały władze, te wyższe, niższe i najniższe. Tak jest też dzisiaj, tylko kasy brak i większość tych wieszających odgórnie jest sprywatyzowana, często zagranicznie. Flag jest więc coraz mniej, nie tylko tych służbowych, ale i prywatnych. Mówię o III RP ogólnie. Nikt w PRL-u nie zmuszał obywateli do wieszania flag w oknach, czy na balkonach. Słaba, jak widać znajomość historii najnowszej. IPN odnosi sukcesy. Uczcie się historii sami. Szperajcie w dokumentach. To się nazywane studiowanie. Jaki dzisiaj mamy patriotyzm? Ten spod znaku "patria o muerte", czy ten spod znaku "pecunia non olet". Warto się nad tym zastanowić, gdy świętujemy.
 • pijany znad Grodarza
  Pozostała mlodzież z pocztów na równi wspaniała z tym ze zdjęcia 7. Gratuluję rodzicom.
 • pijany znad Grodarza
  zdjęcie nr 7. To mlodzieniec, który swoja postawą przypomina co we wspomnieniach Gosi.
  Dzięki chłopie. Osiągniesz wiele. Tego Ci życzę.
 • pijany znad Grodarza
  Teraz rozumiem , dlaczego MAŁO FLAG.
  PRZEKONALI mnie: Emeryt, Jan Klonnica / dziwię sie/, no i OCZYWIŚCIE Szok.
  Moim skromnym zdaniem, NIE MACIE RACJI.
  @ Gosia. Napisałaś pięknie. Mnie osobiście / od dawna / urzeka postawa tego młodzieńca ze sztandarem LO. Panie Burmistrzu. Czy nienależałoby tej postawy uhonorować?. Podobnie z dziewczyną o długich blond włosach.
  Chylę czoło, młodzi ludzie.
 • szok
  Pijany na mojej ulicy było AŻ trzy flagi .
  Polacy w przeciwieństwie do Amerykanów wstydzą się swojej flagi (chyba) bo jaki jest powód że nie wieszają jej ?No chyba że to trauma po nakazywanym obwieszaniu się za komuny przymusowo biało czerwoną i sierpem i młotem.Pamiętam jak kazali w pochodach nosić dzieciom chorągiewki , nikt nie chciał tej czerwonej .
 • Jan Klonnica
  Patriotyzm nie musi byc cierpieniem ani wykazywanym oflagowaniem, dziekuje Emerytowi za madry wpis, przyjemnie spotkac ludzi rozsadnych.
 • Gosia
  Ileś lat temu moje dziecko stało z pocztem sztandarowym . Ja byłam wzruszona . Dzisiaj , w erze emocji, komentarzy , dyskusji, zastanawiam się czy nie trzeba zacząć od początku! Kto Ty jesteś? Polak MAŁY !

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę