Spotkajmy się w pół drogi. Konkurs I

Skomentuj (1)

Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza na długi weekend majowy do Kazimierza na WpółDrogi Festival. To już druga edycja tej imprezy, która odbywa się w synagodze – sali o niespotykanych walorach akustycznych.

Festiwal WpółDrogi 2018 w Kazimierzu to siedem koncertów – po jednym każdego dnia długiego weekendu. W programie wydarzenia muzyczne i teatralne związane z klimatem miejsca, chociaż – skoro to festiwal wpół drogi – nie tylko.

- Nazwa festiwalu wyraża kilka wątków – mówi prezes Fundacji ArtBiz Krzysztof Kutarski. – Kazimierz jest symbolicznie w połowie drogi między Warszawą, Radomiem a Lublinem. Repertuar, który proponujemy, prowadzi do syntezy różnych gatunków, form, działań artystycznych – mamy monodram, koncerty, sztuki plastyczne – jest łatwy w percepcji i na pewno zainteresuje publiczność. Na tle artystów o znanych nazwiskach jak Tadeusz Kwinta z Piwnicy pod Baranami – wielu młodych, utalentowanych artystów, jak chociażby Kaja Mianowana, która współpracowała z warszawskim Teatrem Roma w spektaklu „Upiór w operze”.

W klimat żydowskiej synagogi wpisują się trzy wydarzenia.

Koncert znanej w Kazimierzu grupy Szalom Chełm, która znane klezmerskie pieśni łączy z żydowską anegdotą i opowieścią, nawiązuje do tradycji typowego żydowskiego miasteczka – sztetl, gdzie muzyka była wszechobecna, towarzysząc wszystkim ważnym i mniej ważnym uroczystościom.

Na prawdziwą perełkę zapowiada się koncert śpiewanych w języku ladino pieśni sefardyjskich Kai Mianowanej, której na skrzypcach towarzyszyć będzie Marcin Król.

- Pieśni w wykonaniu Kai Mianowanej to kobiece intymne zwierzenia o niespełnionych marzeniach, tęsknotach i tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie – czytamy w zapowiedzi. – To opowieść o niezaspokojonych pragnieniach, orientalny lament oddający hołd dawnym czasom.

W klimacie żydowskiego Kazimierza pozostaje także opowieść krawca z Homla, którego wiatr historii porwał w szeroki świat. Spektakl pełen muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy przedstawi Tadeusz Kwinta z Piwnicy pod Baranami jako monodram „Gdzie jest mój Homel?” według Ilji Erenburga „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca”.

W klimat polskiego międzywojnia wpisuje się program swingowo – kabaretowy Łukasza Jemioły „Piosenka przedwojenna”. Usłyszymy znane utwory Tuwima, Hemara, Własta w nowych swingowo – kabaretowych aranżacjach.

- Łukasz Jemioła to niesamowita osobowość sceniczna. Nawiązuje świetny kontakt z publicznością zawsze i wszędzie! – mówi Krzysztof Kutarski. – Tutaj będzie troszkę bardziej romantycznie, bardziej delikatnie, w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Nie zabraknie także i innych akcentów patriotycznych – wpisujących się w obchody rocznicy Konstytucji 3 maja. Soliści scen polskich Dorota Laskowiecka (sopran) i Patrycjusz Sokołowski (bas) podczas koncertu "Vivat Patria Polonia!" wykonają najbardziej znane arie operowe Moniuszki, w tym kultową arię Skołuby z opery „Straszny dwór”  oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Paderewskiego czy Wieniawskiego.

WpółDrogi Festival będzie także okazją do przypomnienia postaci polskiej aktorki, piosenkarki i artystki kabaretowej Kaliny Jędrusik. Jej piosenki w monodramie muzycznym „Kalina” wykona Patrycja Zywert – Szypka.

Festiwal zakończy poetycki koncert jazzowy „O zapomnieniu” w wykonaniu zespołu Mellusya, w którym ponownie usłyszymy Kaję mianowaną.

- Twórczości zespołu nie da się łatwo zaszufladkować – mówi Krzysztof Kutarski. – Jest to połączenie smooth jazzu, klasyki i muzyki popularnej z poezją. Utwory na długo pozostające w pamięci słuchaczy dzięki niepowtarzalnym kompozycjom Vlasty Traczyk gwarantują, ze będziecie Państwo do nich wracać.

Uwaga! Konkurs!


Mamy dwuosobową wejściówkę na inaugurację festiwalu 28 kwietnia o godzinie 20.00 i koncert „Kalina” dla tych z Państwa, którzy udzielą poprawnej odpowiedzi na zadanie:

Wymień przynajmniej dwóch artystów, którzy wystąpili w Kazimierzu podczas pierwszej edycji WpółDrogi Festival.

Odpowiedź wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu należy przesłać na adres: redakcja@kazimierzdolny.pl do soboty 21 kwietnia włącznie. W tytule maila należy umieścić adnotację „Konkurs”. Ogłoszenie wyników w sobotę 21 kwietnia o godzinie 15.00 na łamach naszego portalu. Regulamin konkursu.


Program WpółDrogi Festival 28 kwietnia - 5 maja

28 kwietnia sobota godz. 20.00 – Patrycja Zywert-Szypka w monodramie „Kalina”

Bilety
Ceny: 40,00 zł (przedsprzedaż), 45,00 zł w dniu koncertu

29 kwietnia niedziela godz. 19.00 – Piosenka przedwojenna – program swingowo- kabaretowy – koncert Łukasza Jemioły

Bilety w cenie: 40,00 zł (przedsprzedaż), 45,00 zł w dniu koncertu

1 maja wtorek godz. 20.00 Koncert grupy Szalom Chełm

Bilety w cenie:: 50,00 zł (przedsprzedaż), 55,00 zł w dniu koncertu

2 maja środa godz. 19.00 Gdzie jest mój Homel? Monodram Tadeusza Kwinty (Piwnica Pod Baranami)

Bilety w cenie:: 50,00 zł (przedsprzedaż), 55,00 zł  w dniu koncertu

3 maja czwartek godz. 19.00 – Viva Polonia! Pieśni i arie polskie – uroczysty koncert z okazji święta 3 maja

Bilety w cenie:: 35,00 zł (przedsprzedaż), 40,00 zł w dniu koncertu

4 maja piątek godz. 19.00 Pieśni sefardyjskie – koncert Kai Mianowanej

Bilety w cenie:: 30,00 zł (przedsprzedaż), 35,00 zł w dniu koncertu

5 maja sobota godz. 20.00 – koncert zespołu MelluSya


Bilety w cenie:: 40,00 zł (przedsprzedaż), 45,00 w dniu koncertu

Bilety do nabycia w Dawnej Synagodze na 2 godziny przed koncertami.
Na portalach: KupBilecik.pl, Eventim.pl, Ekobilet.pl
Rezerwacje przyjmowane są w Dawnej Synagodze tel.: 81 881 08 94, 692 578 677, e-mail: kazimierz@jewish.org.pl

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę