Spotkajmy się w pół drogi. Konkurs I

Skomentuj (1)

Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza na długi weekend majowy do Kazimierza na WpółDrogi Festival. To już druga edycja tej imprezy, która odbywa się w synagodze – sali o niespotykanych walorach akustycznych.

Festiwal WpółDrogi 2018 w Kazimierzu to siedem koncertów – po jednym każdego dnia długiego weekendu. W programie wydarzenia muzyczne i teatralne związane z klimatem miejsca, chociaż – skoro to festiwal wpół drogi – nie tylko.

- Nazwa festiwalu wyraża kilka wątków – mówi prezes Fundacji ArtBiz Krzysztof Kutarski. – Kazimierz jest symbolicznie w połowie drogi między Warszawą, Radomiem a Lublinem. Repertuar, który proponujemy, prowadzi do syntezy różnych gatunków, form, działań artystycznych – mamy monodram, koncerty, sztuki plastyczne – jest łatwy w percepcji i na pewno zainteresuje publiczność. Na tle artystów o znanych nazwiskach jak Tadeusz Kwinta z Piwnicy pod Baranami – wielu młodych, utalentowanych artystów, jak chociażby Kaja Mianowana, która współpracowała z warszawskim Teatrem Roma w spektaklu „Upiór w operze”.

W klimat żydowskiej synagogi wpisują się trzy wydarzenia.

Koncert znanej w Kazimierzu grupy Szalom Chełm, która znane klezmerskie pieśni łączy z żydowską anegdotą i opowieścią, nawiązuje do tradycji typowego żydowskiego miasteczka – sztetl, gdzie muzyka była wszechobecna, towarzysząc wszystkim ważnym i mniej ważnym uroczystościom.

Na prawdziwą perełkę zapowiada się koncert śpiewanych w języku ladino pieśni sefardyjskich Kai Mianowanej, której na skrzypcach towarzyszyć będzie Marcin Król.

- Pieśni w wykonaniu Kai Mianowanej to kobiece intymne zwierzenia o niespełnionych marzeniach, tęsknotach i tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie – czytamy w zapowiedzi. – To opowieść o niezaspokojonych pragnieniach, orientalny lament oddający hołd dawnym czasom.

W klimacie żydowskiego Kazimierza pozostaje także opowieść krawca z Homla, którego wiatr historii porwał w szeroki świat. Spektakl pełen muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy przedstawi Tadeusz Kwinta z Piwnicy pod Baranami jako monodram „Gdzie jest mój Homel?” według Ilji Erenburga „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca”.

W klimat polskiego międzywojnia wpisuje się program swingowo – kabaretowy Łukasza Jemioły „Piosenka przedwojenna”. Usłyszymy znane utwory Tuwima, Hemara, Własta w nowych swingowo – kabaretowych aranżacjach.

- Łukasz Jemioła to niesamowita osobowość sceniczna. Nawiązuje świetny kontakt z publicznością zawsze i wszędzie! – mówi Krzysztof Kutarski. – Tutaj będzie troszkę bardziej romantycznie, bardziej delikatnie, w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Nie zabraknie także i innych akcentów patriotycznych – wpisujących się w obchody rocznicy Konstytucji 3 maja. Soliści scen polskich Dorota Laskowiecka (sopran) i Patrycjusz Sokołowski (bas) podczas koncertu "Vivat Patria Polonia!" wykonają najbardziej znane arie operowe Moniuszki, w tym kultową arię Skołuby z opery „Straszny dwór”  oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Paderewskiego czy Wieniawskiego.

WpółDrogi Festival będzie także okazją do przypomnienia postaci polskiej aktorki, piosenkarki i artystki kabaretowej Kaliny Jędrusik. Jej piosenki w monodramie muzycznym „Kalina” wykona Patrycja Zywert – Szypka.

Festiwal zakończy poetycki koncert jazzowy „O zapomnieniu” w wykonaniu zespołu Mellusya, w którym ponownie usłyszymy Kaję mianowaną.

- Twórczości zespołu nie da się łatwo zaszufladkować – mówi Krzysztof Kutarski. – Jest to połączenie smooth jazzu, klasyki i muzyki popularnej z poezją. Utwory na długo pozostające w pamięci słuchaczy dzięki niepowtarzalnym kompozycjom Vlasty Traczyk gwarantują, ze będziecie Państwo do nich wracać.

Uwaga! Konkurs!


Mamy dwuosobową wejściówkę na inaugurację festiwalu 28 kwietnia o godzinie 20.00 i koncert „Kalina” dla tych z Państwa, którzy udzielą poprawnej odpowiedzi na zadanie:

Wymień przynajmniej dwóch artystów, którzy wystąpili w Kazimierzu podczas pierwszej edycji WpółDrogi Festival.

Odpowiedź wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu należy przesłać na adres: redakcja@kazimierzdolny.pl do soboty 21 kwietnia włącznie. W tytule maila należy umieścić adnotację „Konkurs”. Ogłoszenie wyników w sobotę 21 kwietnia o godzinie 15.00 na łamach naszego portalu. Regulamin konkursu.


Program WpółDrogi Festival 28 kwietnia - 5 maja

28 kwietnia sobota godz. 20.00 – Patrycja Zywert-Szypka w monodramie „Kalina”

Bilety
Ceny: 40,00 zł (przedsprzedaż), 45,00 zł w dniu koncertu

29 kwietnia niedziela godz. 19.00 – Piosenka przedwojenna – program swingowo- kabaretowy – koncert Łukasza Jemioły

Bilety w cenie: 40,00 zł (przedsprzedaż), 45,00 zł w dniu koncertu

1 maja wtorek godz. 20.00 Koncert grupy Szalom Chełm

Bilety w cenie:: 50,00 zł (przedsprzedaż), 55,00 zł w dniu koncertu

2 maja środa godz. 19.00 Gdzie jest mój Homel? Monodram Tadeusza Kwinty (Piwnica Pod Baranami)

Bilety w cenie:: 50,00 zł (przedsprzedaż), 55,00 zł  w dniu koncertu

3 maja czwartek godz. 19.00 – Viva Polonia! Pieśni i arie polskie – uroczysty koncert z okazji święta 3 maja

Bilety w cenie:: 35,00 zł (przedsprzedaż), 40,00 zł w dniu koncertu

4 maja piątek godz. 19.00 Pieśni sefardyjskie – koncert Kai Mianowanej

Bilety w cenie:: 30,00 zł (przedsprzedaż), 35,00 zł w dniu koncertu

5 maja sobota godz. 20.00 – koncert zespołu MelluSya


Bilety w cenie:: 40,00 zł (przedsprzedaż), 45,00 w dniu koncertu

Bilety do nabycia w Dawnej Synagodze na 2 godziny przed koncertami.
Na portalach: KupBilecik.pl, Eventim.pl, Ekobilet.pl
Rezerwacje przyjmowane są w Dawnej Synagodze tel.: 81 881 08 94, 692 578 677, e-mail: kazimierz@jewish.org.pl

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę