Samą Basztę też warto zwiedzić

Skomentuj (2)

Centrum Informacji Turystycznej informuje, że 11 i 12 maja (czwartek i piątek)  Zamek będzie niedostępny dla zwiedzających.

W najbliższy czwartek i piątek 11 i 12 maja Zamek będzie zamknięty dla zwiedzających. Warto jednak skorzystać z tańszego biletu i odwiedzić Basztę – jeden z piękniejszych punktów widokowych w okolicy.

Rozpościera się stąd widok na dolinę Wisły – Małopolski Przełom Wisły. Przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec nawet Góry Świętokrzyskie.

Widoki te warte są trudu wejścia na Basztę – budowla wzniesiona na wzgórzu ponad Zamkiem ma 20 m wysokości, 10 m średnicy, a grubość murów u podstawy sięga nawet 4 m. Przypuszcza się, że wieża stanowi pozostałość dawnego drewnianego zamku, który nie dotrwał do naszych czasów.

W czasach rozkwitu żeglugi wiślanej na szczycie Baszty palono ogniska – budowlę wykorzystywano jako latarnię rzeczną.

Dolna partia wieży traktowana była jako więzienie. Legenda głosi, że tu właśnie dokonał żywota wojewoda poznański Maćko Borkowic zamurowany żywcem z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego.

Cena biletu na Basztę 2, 50 zł. Kasa obok wejścia na wieżę. Godziny zwiedzania: 10:00 – 19:00. Ostatnie wejście o godzinie 18:30.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Ego Klaudius
    Dawno temu szlachetnie urodzone damy ze swoimi służkami odbywały kary pozbawienia wolności w wieżach. Przeważnie na czas nieokreślony a z reguły dożywotnio. Nowobogackich mamy dostatek ostatnio a zapowiada się dosyć ciekawie w prawodawstwie .
    • pijany znad Grodarza
      nie strasz nas wieżą. Podatki płacimy.

Mapa

Zabytki

Baszta


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę