Samą Basztę też warto zwiedzić

Skomentuj (2)

Centrum Informacji Turystycznej informuje, że 11 i 12 maja (czwartek i piątek)  Zamek będzie niedostępny dla zwiedzających.

W najbliższy czwartek i piątek 11 i 12 maja Zamek będzie zamknięty dla zwiedzających. Warto jednak skorzystać z tańszego biletu i odwiedzić Basztę – jeden z piękniejszych punktów widokowych w okolicy.

Rozpościera się stąd widok na dolinę Wisły – Małopolski Przełom Wisły. Przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec nawet Góry Świętokrzyskie.

Widoki te warte są trudu wejścia na Basztę – budowla wzniesiona na wzgórzu ponad Zamkiem ma 20 m wysokości, 10 m średnicy, a grubość murów u podstawy sięga nawet 4 m. Przypuszcza się, że wieża stanowi pozostałość dawnego drewnianego zamku, który nie dotrwał do naszych czasów.

W czasach rozkwitu żeglugi wiślanej na szczycie Baszty palono ogniska – budowlę wykorzystywano jako latarnię rzeczną.

Dolna partia wieży traktowana była jako więzienie. Legenda głosi, że tu właśnie dokonał żywota wojewoda poznański Maćko Borkowic zamurowany żywcem z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego.

Cena biletu na Basztę 2, 50 zł. Kasa obok wejścia na wieżę. Godziny zwiedzania: 10:00 – 19:00. Ostatnie wejście o godzinie 18:30.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Ego Klaudius
    Dawno temu szlachetnie urodzone damy ze swoimi służkami odbywały kary pozbawienia wolności w wieżach. Przeważnie na czas nieokreślony a z reguły dożywotnio. Nowobogackich mamy dostatek ostatnio a zapowiada się dosyć ciekawie w prawodawstwie .
    • pijany znad Grodarza
      nie strasz nas wieżą. Podatki płacimy.

Mapa

Zabytki

Baszta


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę