Rekordowa liczba turystów w Kazimierzu

Skomentuj (11)

Piękna pogoda, niehandlowe niedziele i wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych przyczyniły się do tego, że w tym roku Kazimierz odwiedziła rekordowa liczba turystów. Pierwsze podsumowania kończącego się sezonu już za nami.

Podczas październikowego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki odbyło się pierwsze podsumowanie mijającego sezonu turystycznego. W spotkaniu oprócz radnych wchodzących w skład komisji wzięli udział także zaproszeni goście, m.in.: Mariusz Płoszaj – Mazurek – dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, Konrad Banaszek – kierownik Zamku oraz Krystyna Ścibior z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym.

- To kolejny rok, kiedy odnotowujemy wzrost turystów – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Samo Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło w tym roku 26 tys. osób. Dla porównania, w roku ubiegłym: 23 tys.

Zdaniem wszystkich uczestników spotkania, mijający sezon można uznać za udany. Kazimierz Dolny znów odwiedziła rekordowa liczba turystów. Na Wzgórzu Zamkowym sprzedano do tej pory ponad 170 tys. biletów. A pogoda nadal dopisuje, więc zwiedzających na pewno nie zabraknie.

- Sierpień i wrzesień, to są te miesiące, kiedy liczba turystów jest największa – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek. – I ona z roku na rok wciąż wzrasta. O kilka tysięcy zwiększyła się liczba turystów na kazimierskim zamku. Mimo tego, że w sierpniu, pierwszy raz oddaliśmy na 10 dni zamek na potrzeby Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Warto tu dodać, że nie spotkaliśmy się w związku z tym z żadnymi słowami krytyki. Festiwal jest już tak mocno zakorzeniony w Miasteczku, że nikt z tego powodu nie ubolewał.

Podobnie sytuacja wygląda na Górze Trzech Krzyży, którą zarządza Miejski Zakład Komunalny w Kazimierzu. W minionym roku sprzedano tam 167 tys. biletów.

- W minionym roku sezon bardzo szybko się skończył – mówi Krystyna Ścibior z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym. – W zasadzie już na początku września. Teraz piękna pogoda jest cały czas, już od kwietnia. Do końca września na Górze Trzech Krzyży sprzedaliśmy 195 610 tys. biletów. To jest i chyba będzie rok rekordowy. Piękna pogoda i niehandlowe niedziele – te dwa czynniki zdecydowanie przyczyniły się do wzrostu turystów.

Nie możemy jednak zapomnieć o różnorodnych imprezach, które również przyciągają do Miasteczka tłumy turystów. A większość z nich to imprezy cykliczne: festiwal ludowy, filmowy czy Kazimiernikejszyn... A dodatkowo spora ilość koncertów organizowanych m.in. na kazimierskim zamku. Przyszły rok pod tym względem także zapowiada się ciekawie.Planowany jest koncert Edyty Górniak iminifestiwal, w skład którego wchodzą koncerty: Muniek Staszczyk i przyjaciele, Waglewski, Fisz Emade i Julia Marcell. Organizatorzy są w trakcie analizy umów. Jeśli wydarzenia te dojdą do skutku i znane będą konkretne daty, będziemy o tym informować.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • chuck norris
  Uważam, że do podsumowania sezonu należy zaprosić przedsiębiorców, wtedy mielibyśmy wnioski i następny sezon mógłby być lepszy, a tak, jedynym czynnikiem, który wpływa na większą liczbę turystów w naszym mieście to pogoda, a to czynnik niezależny od nas...
  ... a gdzie promocja, celowe działania, skierowane do konkretnego turysty ?
 • Kaktus
  Z Edytą Gorniak to chyba jakiś żart,czy Kazimierz stać na taką DIVĘ , nie obiecujmy głupot,przecież juz po wyborach.
 • karol
  Mnie interesuje ile pieniędzy wpływa do kasy Kazimierza od tej masy turystów. Czy to są tylko zyski dla parkingowców, gastronomii i "hotelarzy".
  • Iza
   Pytanie czy czołowe pensjonaty, folwarki i hotele mają problem z uczciwym oddaniem opłaty klimatycznej. Jeśli tak to zawsze my jako społeczność będziemy mieli poczucie krzywdy i wyzysku.
  • reflektor
   @karol
   :) :) a to jeden z prezesów komunalki ma na imię Kazimierz ? :)
   a co my zagłębie węglowe, że na węglu mamy zarabia ?
   jesteśmy miastem turystycznym, to branża turystyczna zarabia - PROSTE
 • ROMA
  Ale ilość turystów przekłada się na ilość kebabów pod psem/
  To jest synonim miasta malarzy,poetów i sztukmistrzów.Szmira pomieszana z chałturą.
  • kucharz
   @ROMA
   zawsze możesz warzyć żur :) i sprzedawać
 • Jak?
  Bardzo przepraszam, ale nie ilość turystów, a liczba turystów.
  • Redakcja
   Dziękujemy za uwagę :-)
 • Tadek
  Bardzo mi miło, że wraz z Żoną i psem się przyczyniłem do tego wyniku. P.S.- czy pies też się liczy?
 • Mieszkanka
  Wspaniale!!!

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę