Rekordowa liczba turystów w Kazimierzu

Skomentuj (11)

Piękna pogoda, niehandlowe niedziele i wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych przyczyniły się do tego, że w tym roku Kazimierz odwiedziła rekordowa liczba turystów. Pierwsze podsumowania kończącego się sezonu już za nami.

Podczas październikowego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki odbyło się pierwsze podsumowanie mijającego sezonu turystycznego. W spotkaniu oprócz radnych wchodzących w skład komisji wzięli udział także zaproszeni goście, m.in.: Mariusz Płoszaj – Mazurek – dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, Konrad Banaszek – kierownik Zamku oraz Krystyna Ścibior z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym.

- To kolejny rok, kiedy odnotowujemy wzrost turystów – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Samo Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło w tym roku 26 tys. osób. Dla porównania, w roku ubiegłym: 23 tys.

Zdaniem wszystkich uczestników spotkania, mijający sezon można uznać za udany. Kazimierz Dolny znów odwiedziła rekordowa liczba turystów. Na Wzgórzu Zamkowym sprzedano do tej pory ponad 170 tys. biletów. A pogoda nadal dopisuje, więc zwiedzających na pewno nie zabraknie.

- Sierpień i wrzesień, to są te miesiące, kiedy liczba turystów jest największa – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek. – I ona z roku na rok wciąż wzrasta. O kilka tysięcy zwiększyła się liczba turystów na kazimierskim zamku. Mimo tego, że w sierpniu, pierwszy raz oddaliśmy na 10 dni zamek na potrzeby Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Warto tu dodać, że nie spotkaliśmy się w związku z tym z żadnymi słowami krytyki. Festiwal jest już tak mocno zakorzeniony w Miasteczku, że nikt z tego powodu nie ubolewał.

Podobnie sytuacja wygląda na Górze Trzech Krzyży, którą zarządza Miejski Zakład Komunalny w Kazimierzu. W minionym roku sprzedano tam 167 tys. biletów.

- W minionym roku sezon bardzo szybko się skończył – mówi Krystyna Ścibior z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym. – W zasadzie już na początku września. Teraz piękna pogoda jest cały czas, już od kwietnia. Do końca września na Górze Trzech Krzyży sprzedaliśmy 195 610 tys. biletów. To jest i chyba będzie rok rekordowy. Piękna pogoda i niehandlowe niedziele – te dwa czynniki zdecydowanie przyczyniły się do wzrostu turystów.

Nie możemy jednak zapomnieć o różnorodnych imprezach, które również przyciągają do Miasteczka tłumy turystów. A większość z nich to imprezy cykliczne: festiwal ludowy, filmowy czy Kazimiernikejszyn... A dodatkowo spora ilość koncertów organizowanych m.in. na kazimierskim zamku. Przyszły rok pod tym względem także zapowiada się ciekawie.Planowany jest koncert Edyty Górniak iminifestiwal, w skład którego wchodzą koncerty: Muniek Staszczyk i przyjaciele, Waglewski, Fisz Emade i Julia Marcell. Organizatorzy są w trakcie analizy umów. Jeśli wydarzenia te dojdą do skutku i znane będą konkretne daty, będziemy o tym informować.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • chuck norris
  Uważam, że do podsumowania sezonu należy zaprosić przedsiębiorców, wtedy mielibyśmy wnioski i następny sezon mógłby być lepszy, a tak, jedynym czynnikiem, który wpływa na większą liczbę turystów w naszym mieście to pogoda, a to czynnik niezależny od nas...
  ... a gdzie promocja, celowe działania, skierowane do konkretnego turysty ?
 • Kaktus
  Z Edytą Gorniak to chyba jakiś żart,czy Kazimierz stać na taką DIVĘ , nie obiecujmy głupot,przecież juz po wyborach.
 • karol
  Mnie interesuje ile pieniędzy wpływa do kasy Kazimierza od tej masy turystów. Czy to są tylko zyski dla parkingowców, gastronomii i "hotelarzy".
  • Iza
   Pytanie czy czołowe pensjonaty, folwarki i hotele mają problem z uczciwym oddaniem opłaty klimatycznej. Jeśli tak to zawsze my jako społeczność będziemy mieli poczucie krzywdy i wyzysku.
  • reflektor
   @karol
   :) :) a to jeden z prezesów komunalki ma na imię Kazimierz ? :)
   a co my zagłębie węglowe, że na węglu mamy zarabia ?
   jesteśmy miastem turystycznym, to branża turystyczna zarabia - PROSTE
 • ROMA
  Ale ilość turystów przekłada się na ilość kebabów pod psem/
  To jest synonim miasta malarzy,poetów i sztukmistrzów.Szmira pomieszana z chałturą.
  • kucharz
   @ROMA
   zawsze możesz warzyć żur :) i sprzedawać
 • Jak?
  Bardzo przepraszam, ale nie ilość turystów, a liczba turystów.
  • Redakcja
   Dziękujemy za uwagę :-)
 • Tadek
  Bardzo mi miło, że wraz z Żoną i psem się przyczyniłem do tego wyniku. P.S.- czy pies też się liczy?
 • Mieszkanka
  Wspaniale!!!

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę