Rekordowa aukcja

Skomentuj (9)
59 obrazów wystawiono na aukcji charytatywnej na rzecz Andrzeja Jałowińskiego. W ten sposób kazimierska brać malarska udziela wsparcia swojemu koledze w ciężkiej chorobie.
Andrzej Jałowiński ur. w 1941 w Lublinie z zawodu jest fotografikiem i konserwatorem, z wyboru – malarzem, którego – jak mówią – stworzył Kazimier. Z nim związany jest od wielu lat na tyle, że stał się tu postacią charakterystyczną – nie tylko jako artysta, ale także jako animator i uczestnik kazimierskiego życia towarzyskiego.

W swoich obrazach operuje szerokimi płaszczyznami, zbliżającymi jego obrazy do abstrakcji.
- Inspirując się pejzażem, czy siostrzaną martwą naturą, komunikuje swoje zastanowienia, rozterki, emocje – tak o malarstwie Andrzeja Jałowińskiego wyraził się Daniel de Tramecourt. – W charakterystyczny, rozpoznawalny sposób dzieli przestrzenie obrazów na części nieba i ziemi przynależne sobie w ten sposób, by można domyślić się, że nie chodzi tu jedynie o urodę pejzażu wynikającą z natury, lecz o coś więcej, coś co zastanawia i niepokoi, jest niejednoznaczne.

Prace Andrzeja Jałowińskiego niejednokrotnie wystawiane były na różnego rodzaju aukcjach charytatywnych, także na tej, którą kazimierscy konfratrzy wsparli w chorobie właśnie Daniela de Tramecourt. Teraz, kiedy pomoc potrzebna jest Jałowińskiemu, taka aukcja została zorganizowana na jego rzecz. Jeszcze trzy dni przed aukcją mówiło się o 30 wystawianych obrazach, dzień przed aukcją było ich już około 40, by 30 grudnia osiągnąć liczbą 59 płócien, grafik czy zdjęć. Niektórzy ofiarowywali więcej niż jedną swoją pracę, ci, którzy nie mogli tego zrobić osobiście, prosili o przekazanie tych swoich prac, które były wystawione w kazimierskich galeriach. Tak zrobił Daniel de Tramecourt, który jako jeden z pierwszych odpowiedział na akcję zbiórki dzieł sztuki na aukcję.

Aukcję zorganizowała Galeria Izdebska – Łazorek w sali SARP – u, korzystając z uprzejmości dyrektora tej instytucji. Licytację prowadzili prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – dr Waldemar Odorowski i Karel Bystroń – z Galerii Izdebska Łazorek. Najwyżej wylicytowano obraz Janusza Oskara Knorowskiego, który osiągnął sumę 3200 zł, za 2000 zł sprzedano obraz Jana Wołka. Oleje tradycyjnie licytowane były od sumy 100 zł Z 59 prac pozostała jedna, która już znalazła swego nabywcę.

W najbliższym czasie Andrzejowi Jałowińskiemu zostanie przekazana kwota około 30 tysięcy złotych. To wynik przedsylwestrowej aukcji – rekordowej jak do tej pory aukcji charytatywnej w Kazimierzu – i samorzutnej zbiórki pieniężnej wśród malarzy i osób życzliwych, którą zorganizowano jeszcze przed aukcją.

Teraz pozostaje już tylko trzymać kciuki za szybki powrót malarza do zdrowia.

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • Anonim (gość)
  Andrzeju Drogi na pewno wszystko będzie dobrze jesteśmy bardzo z Tobą głęboko w to wierzymy
  i oczekujemy Cię na naszym kolejnym plenerze w Slesinie.Trzymaj się Halinka,Zbyszek i cała reszta przyjaciół z Konina.
 • Andrzej J. (gość)
  Do Panów Macieja i Piotra: Dziękuję serdecznie za pamięć i dobre chęci! Jeśli chodzi o kontakt ze mną to proszę pisać na bajap@wp.pl
  Pozdrawiam Andrzej J.
 • piotr (gość)
  Wlasnie, jaki jest numer konta? Chcialbym wspomoc Andrzeja.
 • Maciej (gość)
  Czy można wspomóc Andrzeja w walce z chorobą inaczej niż biorąc udział w aukcji? Innymi słowy czy jest jakiś nr konta??? Może umieszczenie go na tej stronie umożliwyłoby osobom, które podobnie jak ja nie mogły w tym czasie być w Kazimierzu.
 • p (gość)
  Czy Andrzej wróci do Kazimierza na lato ???
 • Dominik (gość)
  A anonimowych amatorów kaszanki i golonki ostrzegam: PEWNE "WIRTUALNE" CHOROBY POTRAFIĄ WYRZĄDZIĆ REALNĄ KRZYWDĘ...
 • Dominik i Bożena (gość)
  Serdeczne Podziękowania w imieniu swoim oraz Bożeny dla wszystkich znanych i nieznanych mi artystów, Panu R. Zdonkowi za miejsce, dr. W. Odorowskiemu za współprowadzenie licytacji a w szczególności KAROLOWI I MIECI za organizację aukcji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!... .
 • Dominik i Bożena (gość)
  Serdeczne Podziękowania w imieniu swoim oraz Bożeny dla wszystkich znanych i nieznanych mi artystów, Panu R. Zdonkowi za miejsce, dr. W. Odorowskiemu za współprowadzenie licytacji a w szczególności KAROLOWI I MIECI za organizację aukcji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!... .
 • Robert (gość)
  Na marginesie tej wspaniałej aukcji pytanie : poza jego skandalicznym zachowaniem,czy Rudolf uiścił wpłatę za wylicytowane prace ??? Mam nadzieję że obrazy nie zostaną mu wydane przed wpłatą,bo ona może nigdy nie nastąpić...Takie zachowanie trudno nazwać pomocą.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę