Radni debatowali o parkowaniu

Podczas jednej z ostatnich połączonych komisji Rady Miejskiej w Kazimierzu radni debatowali na temat parkowania. Kwestia gorąca zwłaszcza w sezonie, a ten rozpocznie się już niedługo. Na ile uda się rozwiązać bolączki z parkowaniem w tym roku?
Punktem wyjścia do rozważań o parkowaniu w Kazimierzu była prezentacja wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Nieradki, który przedstawił nowe założenia do parkowania w Miasteczku.

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że przede wszystkim należałoby zapewnić bezpłatne lub niezbyt drogie miejsce do parkowania dla mieszkańców, którzy przyjeżdżają do centrum załatwić sprawy w mieście. Miałby to być jednak jedynie parking czasowy na półtorej – dwie godziny, a nie na cały dzień.

Według Nieradki niedopuszczalne jest, by wynajmujący kwatery w Kazimierzu uporczywie parkowali na ulicach zamiast na swoich podwórkach, które wykorzystują do poszerzenia działalności gospodarczej. Jeden z mieszkańców zaproponował, by urząd zobowiązał przedsiębiorców do zawarcia umów z właścicielami parkingów, o ile nie są w stanie przy swojej kwaterze zapewnić miejsc parkingowych dla swoich gości.

Nieradka postulował, by w mieście obowiązywał bezwzględny zakaz parkowania poza miejscami do tego wyznaczonymi. Ci, którzy się do niego nie będą stosować, muszą się liczyć z zastosowaniem wobec nich blokad czy nawet z lawetowaniemMogłaby się tym zająć firma zewnętrzna pod nadzorem policji. Wiceprzewodniczący nie widzi potrzeby powoływania w Kazimierzu straży miejskiej, na którą urzędu nie stać w związku z sezonowością ruchu turystycznego w mieście.

- To egzekwowanie będzie nam zapełniać parkingi w mieście, czyli przynosić realne dochody – przekonywał wiceprzewodniczący Nieradka. – Pamiętajmy, że każde 10 samochodów parkujących poza miejscami wyznaczonymi to jest strata około 54 tysiące tysięcy zł rocznie.

Kwota ta staje się jeszcze wyższa, jeśli doliczyć koszty wywozu śmieci, które z samych tylko ulic – jak podawał wiceprzewodniczący – sięgają 172 t.

- Licząc po kosztach śmieci zmieszanych, to są potężne pieniądze – mówił Nieradka.

Nie wszyscy są jednak przekonani, że egzekwowanie stosowania tych przepisów uda się bez straży miejskiej.

- Uważam, że bez straży miejskiej sobie nie poradzimy – mówił Leszek Dołęga. – Dotychczasowe formy się nie sprawdziły. Wiadomo, że to będzie kosztować, ale to się zwróci przez to, że wizerunek miasta się zmieni, bo miasto nie będzie zastawione samochodami, turyści docenią porządek w mieście, zwiększą się wpływy z tytułu parkowania. Musimy rozważyć, żeby powołać straż miejską, przynajmniej w okrojonej formie.

W prezentacji Nieradka przekonywał dalej, że nie powinno się zwiększać miejsc parkingowych na terenie miasta. Kolejne parkingi powinny powstawać już tylko na zewnątrz. Parkingi miejskie powinny zostać zautomatyzowane, wyposażone w parkometry, bramki i szlabany, co powinno zlikwidować korki przy wjeździe na parkingi. Obsługa parkingowa bowiem pobiera pieniądze tuż przy wjeździe w obawie przed nieuczciwymi kierowcami, którzy opuszczają parking bez uiszczenia opłat.

Burmistrz zadeklarował przygotowanie jednego z parkingów miejskich do takiej przebudowy w następnym roku. Odniósł się także do kwestii ulicy Puławskiej w okolicach hotelu Król Kazimierz regularnie zastawianej przez parkujące auta.

- Z dolną Puławską jest problem: czy wyłączyć pobocze z parkowania, by go nie rozjeżdżały samochody, czy spróbować wyznaczyć miejsca parkingowe, które mogłyby jednak funkcjonować tylko w tygodniu, bo w weekendy nie możemy pobierać opłat, chyba że w międzyczasie ustawodawca zmieni przepisy, a takie przymiarki są – mówił burmistrz. – Jeżeli jednak zrobimy tam parking, to wpływy z niego będą, bo parkują tam samochody także w dni robocze.

Korki powinny zniknąć także dzięki dobrej informacji internetowej na temat miejsc parkingowych w mieście. Radna Magdalena Grabczak proponowała, by uruchomić specjalną aplikację, która ułatwiłaby korzystanie z parkingów w Kazimierzu.

Pojawiały się też pomysły zamknięcia ścisłego centrum Kazimierza dla samochodów poza autami mieszkańców i zaopatrzenia, a także wyprowadzenia istniejących już parkingów z miasta tak, by auta zostawały na przedmieściach.

Które z tych pomysłów uda się wdrożyć w najbliższym sezonie, okaże się wkrótce.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę