Puławy świętują Rok Księżnej Izabeli

Najbliższy weekend przyjdzie podzielić pomiędzy ludowy Kazimierz i sentymentalne Puławy, gdzie odbędą się obchody Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Puławy z okazji Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej zapraszają na weekend wydarzeń poświęconych księżnej, która rozsławiła niegdysiejszą osadę – dziś miasto powiatowe - w całej Polsce, czyniąc ją drugim po Warszawie ośrodkiem kulturalnym w kraju.
Jednym z wydarzeń będzie spektakl „Pielgrzym z Dobromila” w reżyserii Tomasza Mazura na motywach śpiewogry „Pielgrzyma w Dobromilu” autorstwa Izabeli księżnej Czartoryskiej z muzyką Wincentego Lessla przygotowany przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów.

- „Pielgrzym z Dobromila” to sielanka o zabarwieniu czysto komediowym dotycząca zagadnień moralizatorskich. Pomysł spektaklu nie jest pomysłem fundacji, jest pomysłem sprzed kilkunastu lat dr Anny Szałygi rzeszowianki, z pochodzenia dobromilanki, która natknęła się na ten utwór Izabeli Czartoryskiej w jednym z antykwariatów, postanowiła nadać temu dziełu nowy wymiar i przy pomocy znajomych, przyjaciół doprowadziła do rekonstrukcji, która była poprzedzona poszukiwaniem pozostałych dzieł Wincentego Lessla. Premiera spektaklu miała miejsce w Rzeszowie w 2004. Następnie sztuka ta miała jeszcze przeszło 20 wykonań w całej Polsce, w tym w 2006 r. została wystawiona w Puławach – mówi reżyser spektaklu Tomasz Mazur z Fundacji Wincentego i Franciszka Lesslów.

– Natomiast my chcemy nadać temu dziełu trochę inny wymiar i przenieść akcję w lata 20. XX w. Zaadaptowaliśmy tekst do naszego wykonania. Muzyka – w wykonaniu kwintetu smyczkowego z towarzyszeniem fletu – jest rekonstruowana w oparciu o utwory autorstwa Wincentego Lessla puławskiego kapelmistrza, kompozytora i pedagoga na dworze książąt Czartoryskich.

Spektakl realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca jest dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp wolny. Po raz drugi wystawiony zostanie 7 września w Warszawie na Zamku Królewskim.

W programie:
29 czerwca sobota

9:00 – 17:30 konferencja naukowa „Izabela Czartoryska dux femina facti” cz. 1
19:00 „Pielgrzym z Dobromila” rekonstrukcja śpiewogry Wincentego Lessla przygotowana przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów (sala balowa pałacu ks. Czartoryskich)
30 czerwca niedziela
10:00 – 13:40 konferencja naukowa „Izabela Czartoryska dux femina facti” cz.2
16:00 Rekonstrukcja historyczna "Pamiętny i chlubny Rok 1809". Początek w Sali Gotyckiej Pałacu książąt Czartoryskich*
18:09 Koncert Bóg, Honor, Ojczyzna” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

W niedzielę uczestnicy wydarzeń będą mieli okazję zobaczyć oryginalną Księgę podpisów Wojsk Polskich, którą w 1809 roku wystawiła w Świątyni Sybilli księżna Izabela Czartoryska. Księga po raz pierwszy będzie prezentowana we wnętrzach pałacu Czartoryskich.

*Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesor Piotr Gliński
Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski
Paweł Maj - Prezydent Miasta Puławy
„Spotkania z Zabytkami”
Rodzinny Związek Czartoryskich Herbu Pogoń Litewska

Współpraca:
Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym
Towarzystwo Stanisławowskie
8 Pułk Piechoty Xięstwa Warszawskiego
KEN Plus
IUNG - Państwowy Instytut Badawczy
Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego (RZAWP)
Puławski Park Naukowo-Technologiczny
Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"
BUW/ 200 lat Gabinetu Rycin BUW

 

* "Przodem jechało dwunastu młodych ludzi na dzielnych koniach, w pancernych i husarskich stalowych zbrojach, z kopią lub proporcem w ręku. Za nimi postępowało pieszo kilkudziesięciu obywateli, nowo obsadzonej prowincji, w narodowym stroju; nieśli buławy, pałasze i inne insygnia wojenne Zamoyskich, Chodkiewiczów, Żółkiewskich, Czarnieckich hetmanów, marszałkowskie laski, kanclerskie pieczęcie, biskupie pastorały, zdobyte na Szwedach, Turkach i Tatarach chorągwie, buńczuki i inne łupy zwycięskie. Dalej młode, piękne, i całe w bieli ubrane dziewice niosły na bogatych wezgłowiach pamiątki po panujących u nas Piastach, Jagiellonach, Wazach i obieralnych królach, a na ich czele hrabianki Matuszewiczówna i Mirówna, włosy królowej Jadwigi wydobyte z jej grobu. O kilka kroków z tyłu szła poważnym krokiem Izabela z Flemingów Czartoryska, miała w ręku złoty klucz od Sybilli....." - wspomina jeden z uczestników wydarzeń.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę