Puławy świętują Rok Księżnej Izabeli

Najbliższy weekend przyjdzie podzielić pomiędzy ludowy Kazimierz i sentymentalne Puławy, gdzie odbędą się obchody Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Puławy z okazji Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej zapraszają na weekend wydarzeń poświęconych księżnej, która rozsławiła niegdysiejszą osadę – dziś miasto powiatowe - w całej Polsce, czyniąc ją drugim po Warszawie ośrodkiem kulturalnym w kraju.
Jednym z wydarzeń będzie spektakl „Pielgrzym z Dobromila” w reżyserii Tomasza Mazura na motywach śpiewogry „Pielgrzyma w Dobromilu” autorstwa Izabeli księżnej Czartoryskiej z muzyką Wincentego Lessla przygotowany przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów.

- „Pielgrzym z Dobromila” to sielanka o zabarwieniu czysto komediowym dotycząca zagadnień moralizatorskich. Pomysł spektaklu nie jest pomysłem fundacji, jest pomysłem sprzed kilkunastu lat dr Anny Szałygi rzeszowianki, z pochodzenia dobromilanki, która natknęła się na ten utwór Izabeli Czartoryskiej w jednym z antykwariatów, postanowiła nadać temu dziełu nowy wymiar i przy pomocy znajomych, przyjaciół doprowadziła do rekonstrukcji, która była poprzedzona poszukiwaniem pozostałych dzieł Wincentego Lessla. Premiera spektaklu miała miejsce w Rzeszowie w 2004. Następnie sztuka ta miała jeszcze przeszło 20 wykonań w całej Polsce, w tym w 2006 r. została wystawiona w Puławach – mówi reżyser spektaklu Tomasz Mazur z Fundacji Wincentego i Franciszka Lesslów.

– Natomiast my chcemy nadać temu dziełu trochę inny wymiar i przenieść akcję w lata 20. XX w. Zaadaptowaliśmy tekst do naszego wykonania. Muzyka – w wykonaniu kwintetu smyczkowego z towarzyszeniem fletu – jest rekonstruowana w oparciu o utwory autorstwa Wincentego Lessla puławskiego kapelmistrza, kompozytora i pedagoga na dworze książąt Czartoryskich.

Spektakl realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca jest dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp wolny. Po raz drugi wystawiony zostanie 7 września w Warszawie na Zamku Królewskim.

W programie:
29 czerwca sobota

9:00 – 17:30 konferencja naukowa „Izabela Czartoryska dux femina facti” cz. 1
19:00 „Pielgrzym z Dobromila” rekonstrukcja śpiewogry Wincentego Lessla przygotowana przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów (sala balowa pałacu ks. Czartoryskich)
30 czerwca niedziela
10:00 – 13:40 konferencja naukowa „Izabela Czartoryska dux femina facti” cz.2
16:00 Rekonstrukcja historyczna "Pamiętny i chlubny Rok 1809". Początek w Sali Gotyckiej Pałacu książąt Czartoryskich*
18:09 Koncert Bóg, Honor, Ojczyzna” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

W niedzielę uczestnicy wydarzeń będą mieli okazję zobaczyć oryginalną Księgę podpisów Wojsk Polskich, którą w 1809 roku wystawiła w Świątyni Sybilli księżna Izabela Czartoryska. Księga po raz pierwszy będzie prezentowana we wnętrzach pałacu Czartoryskich.

*Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesor Piotr Gliński
Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski
Paweł Maj - Prezydent Miasta Puławy
„Spotkania z Zabytkami”
Rodzinny Związek Czartoryskich Herbu Pogoń Litewska

Współpraca:
Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym
Towarzystwo Stanisławowskie
8 Pułk Piechoty Xięstwa Warszawskiego
KEN Plus
IUNG - Państwowy Instytut Badawczy
Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego (RZAWP)
Puławski Park Naukowo-Technologiczny
Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"
BUW/ 200 lat Gabinetu Rycin BUW

 

* "Przodem jechało dwunastu młodych ludzi na dzielnych koniach, w pancernych i husarskich stalowych zbrojach, z kopią lub proporcem w ręku. Za nimi postępowało pieszo kilkudziesięciu obywateli, nowo obsadzonej prowincji, w narodowym stroju; nieśli buławy, pałasze i inne insygnia wojenne Zamoyskich, Chodkiewiczów, Żółkiewskich, Czarnieckich hetmanów, marszałkowskie laski, kanclerskie pieczęcie, biskupie pastorały, zdobyte na Szwedach, Turkach i Tatarach chorągwie, buńczuki i inne łupy zwycięskie. Dalej młode, piękne, i całe w bieli ubrane dziewice niosły na bogatych wezgłowiach pamiątki po panujących u nas Piastach, Jagiellonach, Wazach i obieralnych królach, a na ich czele hrabianki Matuszewiczówna i Mirówna, włosy królowej Jadwigi wydobyte z jej grobu. O kilka kroków z tyłu szła poważnym krokiem Izabela z Flemingów Czartoryska, miała w ręku złoty klucz od Sybilli....." - wspomina jeden z uczestników wydarzeń.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę