Przywrócić pamięci (video)

Skomentuj (4)

Jeden z sześciu najdzielniejszych ludzi XX wieku. Bojownik o wolność z niemieckim i radzieckim najeźdźcą. Ochotnik do Auschwitz. Ofiara mordu sądowego w czasach PRL. Uśmiercony po śmierci 50 – letnim milczeniem. Rotmistrz Pilecki będzie bohaterem wystawy, która w obecności jego dzieci będzie odsłonięta w Farze 14 czerwca około godziny 10.30.

Wystawa poświęcona rotmistrzowi Pileckiemu została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Dolnośląska Inicjatywa Historyczna” dla upamiętnienia 60 rocznicy mordu sądowego na jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Została otwarta po raz pierwszy 25 maja 2008 r. w Warszawie i od tamtej pory podróżuje po Polsce przywracając społeczeństwu pamięć o tym niezwykłym człowieku.

W Kazimierzu wystawa zagości dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz środowiska akowskiego – miejskich kół Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Stowarzyszenia Kombatantów Polskich.

Wystawa ukazuje historię życia rotmistrza Pileckiego od dzieciństwa aż do pokazowego procesu, w którym został skazany na śmierć. Fotografie, które to dokumentują – wiele z nich pochodzi z prywatnych zbiorów rodziny Pileckich – nie były dotychczas poza tą wystawą – pokazywane publicznie.

Z okazji odsłonięcia wystawy w Kazimierzu odbędzie się uroczysta msza święta z udziałem dzieci z Gminnego Zespołu Szkół, które przygotują oprawę artystyczną. Swój przyjazd na uroczystości zapowiedzieli Zofia Pilecka - Optułowicz oraz Andrzej Pilecki – dzieci rotmistrza Pileckiego.

 

Wystawa poświęcona rotmistrzowi Pileckiemu będzie też okazją do wyrażenia poparcia dla inicjatywy środowiska osób związanych z Fundacją Żołnierzy Wyklętych oraz ze Stowarzyszeniem Dolnośląska Inicjatywa Historyczna dotyczącej przemianowania placu Defilad w Warszawie na plac Witolda Pileckiego.

 

„W środku Warszawy (więc blisko środka Europy) znajduje się do dnia dzisiejszego plac, który upamiętnia defilady tych, którzy zamordowali bohaterskiego rotmistrza. Jesteśmy przekonani, że wszyscy Radni Warszawy zjednoczą się, aby poprzeć nasz projekt i z okazji 60 rocznicy śmierci Witolda Pileckiego, wskażą Europie jego postać, jako bohatera godnego naśladowania, nazywając największy plac Warszawy jego imieniem. Będzie to jednocześnie realizacja uchwały senatu Rzeczypospolitej z dnia 7 maja 2008 roku.” – napisano w piśmie przewodnim, które otwiera listę z podpisami poparcia dla tej inicjatywy.

 

Takie poparcie będzie można wyrazić również w Kazimierzu.

 

Witold Pilecki jest uznawany przez historyków europejskich za jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Brał udział w kampanii wrześniowej, w 1940 roku jako ochotnik trafił do obozu w Auschwitz, gdzie zorganizował siatkę konspiracyjną, przygotowując też plany powstania. Ucieczka z obozu – wobec zagrożenia dekonspiracją – uratowała mu życie i pozwoliła, by świat – dzięki jego raportom – dowiedział się o odbywającej się tam zagładzie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Bił się u boku gen. Andersa we Włoszech. Do kraju powrócił tuż po zakończeniu wojny, by zbadać sytuację w opanowanej przez komunistów Polsce. Został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i po sfingowanym procesie oraz torturach został zamordowany 25 maja 1959 r. o godzinie 21.30. w areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Postać Witolda Pileckiego nie jest powszechnie znana, ponieważ w czasach PRL-u zakazano jakichkolwiek publikacji na ten temat.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę