Porządkowali cmentarz w Kisielinie

Skomentuj (3)

zobacz więcej (18)

Kazimierzacy po raz kolejny porządkowali polskie groby na Wołyniu. Tym razem znowu w Kisielinie.

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy po raz piąty zorganizowało akcję porządkowania polskich grobów na Wołyniu. Powrócili do miejsca, na którym pracowali rok temu, do Kisielina. To XV – wieczna miejscowość na Wołyniu, gdzie w 1943 r. w miejscowym kościele UPA zamordowała podczas mszy świętej blisko stu Polaków.

Prace prowadzone razem z członkami Centrum Kulturalno-Edukacyjnego z Równego polegały na oczyszczaniu dalszych partii kisielińskiego cmentarza. Razem z nimi pracowała ekipa Telewizji Trwam, która dokumentowała wydarzenie.

- Wspólną pracą uczciliśmy pierwszą rocznicę podpisania umowy o współpracy pomiędzy naszymi stowarzyszeniami – mówi Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy. – To był rok bardzo owocnej współpracy, której efektem były m.in. wspólne porządkowanie cmentarzy w Kisielinie i Tajkurach, organizacja IV Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego w Równem, polsko – ukraiński turniej piłkarski, akcje „Światełko pamięci” oraz „Kresowa paczka”.

Do tych działań dodać należy także udział w konkursie plastycznym poświęconym przyjaźni polsko –ukraińskiej, na który kilkadziesiąt prac za pośrednictwem Stowarzyszenia WRM przekazali także uczniowie polskich szkół z Międzyrzecza i z Gminnego Zespołu Szkół z Kazimierza.

Rocznicę współpracy uczczono poprzez przygotowanie nietypowej – a zarazem bardzo wymownej w swej symbolice – dekoracji ruin kościoła w Kisielinie: w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się ołtarz, zawieszono prosty krzyż, po bokach którego pojawiły się napisy po ukraińsku i po polsku „Bóg nie umarł”.

- Zauważyliśmy dwie drogi. Jedna droga, którą widzieliśmy w kościele: Ukraińcy napisali po ukraińsku „Bóg nie umarł”, Polacy po polsku. Podaliśmy sobie rękę. I druga - wzajemnych animozji. Dwie drogi, jedna prowadząca do pokoju, druga – donikąd. Słowa „Historia magistra vitae” – powinny nas uczyć i pokazać, jaką drogą powinniśmy iść, aby zło się nigdy więcej nie powtórzyło – podsumował wyjazd do Kisielina Marcin Pisula w czasie uroczystości 3 maja w Kazimierzu.

Tych, którzy chcą iść drogą pokoju, na szczęście nie brakuje. Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy już planuje kolejne polsko – ukraińskie przedsięwzięcia.

7 lipca z kazimierskiego Rynku wystartuje VII Wołyński Rajd Motocyklowy.

Na przełomie lipca i sierpnia organizowana będzie szósta akcja porządkowania polskich cmentarzy na Wołyniu. Tym razem – w Maniewiczach, miasteczku przed wojną zamieszkałym głównie przez Żydów i Polaków, a także Ukraińców i Niemców. Znajduje się tu cmentarz legionistów polskich z oddziału, który w Maniewiczach właśnie w 1916 r. założył pierwszą w wojsku polskim drużynę piłkarską. Wkrótce przeniesiono ją do Warszawy, sześć lat później przekształcając ją w Legię Warszawa. Chętni na ten wyjazd – mile widziani.

Do końca czerwca trwa także akcja zbierania podręczników szkolnych do nauki języka polskiego i lektur „Książka na Kresy”. Książki można przynosić do siedziby stowarzyszenia w Puławach ul. Kazimierska 10 a.

 

Fot. Marcin Pisula

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Witek
  Na Mazurach podchorążowie szkół oficerskich Bundeswhery porządkowali stare poniemieckie cmentarze z okresu I WŚ. Wcześniejszy krajobraz ich był bardzo podobny do tych na Wołyniu
 • pijany znad Grodarza
  zdjęcie nr 4.
  Panie Marcinie.
  Koszenie rozpoczynamy od brzegu a nie od środka.
  ps. to taka , z mojej strony mała złośliwość, ale Pan jest wielki. Wyrazy uznania.
  • Czesiek
   Ja najpierw szukam środka lasu jak zbieram grzyby. W naszej remizie strażackiej zawsze tańczę na środku z dziewczyną.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę