Polska Światłoczuła w Kazimierzu

Skomentuj (13)

Polska Światłoczuła rusza w kolejną trasę. 27 sierpnia zawita także do Kazimierza Dolnego. Drugi rok działalności zainicjowany zostanie filmem nieco starszym, ale bez wątpienia wartym przypomnienia - "Cześć Tereska".

Jak piszą twórcy, projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem oraz odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem.

- Pragniemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego odbywają się one w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach operowych, domach kultury – czytamy w zaproszeniu. - W każdej trasie towarzyszy nam twórca filmu: reżyser, operator, aktor lub producent. Po projekcji każdorazowo zapraszamy na spotkanie z gościem.

Organizatorzy proponują widzom dobre, polskie kino i zapraszają do dyskusji o sztuce filmowej, jak i również szeroko pojętej polskiej kulturze.

- Chcemy widzom zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale – piszą twórcy projektu. - Uczymy widzów rozmawiać o filmach, spierać się, chcemy również o tych filmach słuchać. Ponadto, podczas pokazów i dyskusji korzystamy z pomocy miejscowych animatorów kultury, fascynatów kina, tak, aby wymiana doświadczeń była obopólna. W najbliższym czasie planujemy wzbogacić każdą trasę o warsztaty filmowe z danym twórcą.

Filmy prezentowane są z kopii cyfrowych wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy. Wszystko po to, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy.

Już niebawem, bo na przełomie sierpnia i września Polska Światłoczuła rusza w kolejną trasę. A nowy rok działalności zainaugurowany zostanie 27 sierpnia właśnie w Kazimierzu filmem „Cześć Tereska” w reżyserii Roberta Glińskiego. Obejrzymy go o godzinie 18.00 w sali hotelu "Kazimierzówka" na Górach.

- Naszej ekipie w Kazimierzu towarzyszyć będzie Karolina Sobczak, odtwórczyni roli Renaty – piszą twórcy. - Polskę przemierzamy w dniach 27 sierpnia -4 września 2012 r., a finałem trasy będzie kolejne światłoczułe spotkanie i malowanie światłem na festiwalu „Hommage à Kieślowski” w dniach 7 – 9 września 2012 r. w Sokołowsku.

- Tym razem koncentrujemy się na dwóch częściach Polski - przemierzymy wschodnie i zachodnie rejony – piszą organizatorzy. - Trasę rozpoczynamy powrotem do Kazimierza Dolnego, gdzie gościliśmy podczas festiwalu Dwa Brzegi.

- Przez 355 dni w roku w Kazimierzu Dolnym nie ma kina - mówi Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu. - Kino jest tylko przez te 10 festiwalowych dni. Kiedyś, w miasteczku było kino, ale był to budynek dawnej synagogi, więc w końcu został on odzyskany. 

- Projekt Polska Światłoczuła stawia sobie na celu wypełnienie tej pustki, nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w innych miejscowościach, gdzie nie ma kina – czytamy w zaproszeniu.

Projekt realizowany będzie także w takich miejscowościach jak: Krasnobród, Przecław, Uherce Mineralne, Nowy Wiśnicz, Jaworzno, Kamienna Góra, Kromnów oraz Sokołowsko. Tak więc w imieniu organizatorów – zapraszamy!

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę