Polska Światłoczuła w Kazimierzu

Skomentuj (13)

Polska Światłoczuła rusza w kolejną trasę. 27 sierpnia zawita także do Kazimierza Dolnego. Drugi rok działalności zainicjowany zostanie filmem nieco starszym, ale bez wątpienia wartym przypomnienia - "Cześć Tereska".

Jak piszą twórcy, projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem oraz odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem.

- Pragniemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego odbywają się one w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach operowych, domach kultury – czytamy w zaproszeniu. - W każdej trasie towarzyszy nam twórca filmu: reżyser, operator, aktor lub producent. Po projekcji każdorazowo zapraszamy na spotkanie z gościem.

Organizatorzy proponują widzom dobre, polskie kino i zapraszają do dyskusji o sztuce filmowej, jak i również szeroko pojętej polskiej kulturze.

- Chcemy widzom zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale – piszą twórcy projektu. - Uczymy widzów rozmawiać o filmach, spierać się, chcemy również o tych filmach słuchać. Ponadto, podczas pokazów i dyskusji korzystamy z pomocy miejscowych animatorów kultury, fascynatów kina, tak, aby wymiana doświadczeń była obopólna. W najbliższym czasie planujemy wzbogacić każdą trasę o warsztaty filmowe z danym twórcą.

Filmy prezentowane są z kopii cyfrowych wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy. Wszystko po to, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy.

Już niebawem, bo na przełomie sierpnia i września Polska Światłoczuła rusza w kolejną trasę. A nowy rok działalności zainaugurowany zostanie 27 sierpnia właśnie w Kazimierzu filmem „Cześć Tereska” w reżyserii Roberta Glińskiego. Obejrzymy go o godzinie 18.00 w sali hotelu "Kazimierzówka" na Górach.

- Naszej ekipie w Kazimierzu towarzyszyć będzie Karolina Sobczak, odtwórczyni roli Renaty – piszą twórcy. - Polskę przemierzamy w dniach 27 sierpnia -4 września 2012 r., a finałem trasy będzie kolejne światłoczułe spotkanie i malowanie światłem na festiwalu „Hommage à Kieślowski” w dniach 7 – 9 września 2012 r. w Sokołowsku.

- Tym razem koncentrujemy się na dwóch częściach Polski - przemierzymy wschodnie i zachodnie rejony – piszą organizatorzy. - Trasę rozpoczynamy powrotem do Kazimierza Dolnego, gdzie gościliśmy podczas festiwalu Dwa Brzegi.

- Przez 355 dni w roku w Kazimierzu Dolnym nie ma kina - mówi Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu. - Kino jest tylko przez te 10 festiwalowych dni. Kiedyś, w miasteczku było kino, ale był to budynek dawnej synagogi, więc w końcu został on odzyskany. 

- Projekt Polska Światłoczuła stawia sobie na celu wypełnienie tej pustki, nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w innych miejscowościach, gdzie nie ma kina – czytamy w zaproszeniu.

Projekt realizowany będzie także w takich miejscowościach jak: Krasnobród, Przecław, Uherce Mineralne, Nowy Wiśnicz, Jaworzno, Kamienna Góra, Kromnów oraz Sokołowsko. Tak więc w imieniu organizatorów – zapraszamy!

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę