Płynie Wisła, płynie...

Skomentuj (1)
Już po raz piąty Muzeum Przyrodnicze - Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zorganizowało DNI WISŁY.
Tegoroczne obchody odbywały się w dniach 15 – 17 czerwca. Ich program, który tym razem ograniczał się jedynie do części edukacyjnej (w minionych latach organizowane bywały również konferencje naukowe, a także festyny), obejmował zajęcia oświatowe na wystawie „W przełomowej dolinie środkowej Wisły”, odczyty popularnonaukowe na temat budowy geologicznej, roślinności i ptaków doliny rzecznej pod Kazimierzem, pokazy przezroczy, wycieczki terenowe oraz rejsy statkiem po rzece z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty zaproszono młodzież ze szkół średnich powiatu puławskiego.

Przedsięwzięcie było dotowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, a jego sponsorem były Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A.

Niegdyś zajmowały nas rzeki, potem kolej żelazna, dziś – autostrady. Większe i mniejsze strugi nieustannie przepływającej wody bywają dla większości z nas istotne jedynie na tyle, na ile mogą zagrozić naszemu życiu czy mieniu, lub na ile możemy z nich czerpać wymierne korzyści. Tylko garstka różnej maści pasjonatów dostrzega w nich walory innego rodzaju. Jedni podziwiają ich piękno czerpiąc zeń natchnienie, drudzy badają i starają się zabezpieczać to, co stworzyła przez miliony lat natura, a przez ostatnich kilka tysięcy nasi przodkowie, jeszcze inni szukają nad nimi wytchnienia, odbywają wzdłuż nich wędrówki, pływają po nich kajakami, albo spędzają godziny wpatrzeni w spławik.

A przecież Kazimierz i tysiące innych małych i dużych miejscowości swe powstanie, rozwój, czasem dawno minioną, a czasem trwającą do dzisiaj świetność zawdzięczają rzekom, które dawały utrzymanie, zabezpieczały przed wrogiem, łączyły ze światem. Czy zdajemy sobie dziś z tego sprawę? By umieć z rzek korzystać unikając zagrożeń, a jednocześnie ich nie psuć, nie niszczyć, trzeba je poznać i zrozumieć, z całą ich historią, bogactwem zasobów, rządzącymi nimi prawami, różnorodnością oddziaływań, wielością znaczeń.

źródło:www.muzeumnadwislanskie.pl

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę