Pierwsi mieszkańcy mogą się już budować

Skomentuj (17)

Z końcem stycznia weszła w życie pierwsza część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy Kazimierz. Mieszkańcy miejscowości Dąbrówka, Góry, Wylągi i Jeziorszczyzna mogą się już budować.

Mieszkańcy gminy Kazimierz długo czekali na wytyczenie nowych terenów budowlanych. Najpierw przez długie lata procedowane było studium zagospodarowania, teraz czekają na plan. Pierwsi się już doczekali. To mieszkańcy Dąbrówki, Gór, Wylągów i Jeziorszczyzny. Plan zagospodarowania dla ich miejscowości wszedł w życie z dniem 31 stycznia tego roku.

- Wejście w życie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębów Dąbrówka, Jeziorszczyzna, Wylągi, Góry, to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i właścicieli działek, które w tym planie uzyskały status działki budowlanej – mówi burmistrz Andrzej Pisula. – Należy podkreślić fakt, iż umożliwi to w tych obrębach budowanie domów jednorodzinnych na działkach o powierzchni min. 800 m2. To znacząca zmiana w stosunku do poprzednich zapisów, w których działka budowlana musiała posiadać powierzchnię min. 1500 m2. Poza tym dużo młodych małżeństw czekało na możliwość usamodzielnienia się i wybudowania własnego domu, a co za tym idzie zamieszkania w naszej gminie. Dla przyszłości gminy to bardzo ważny fakt, musimy dbać o możliwości rozwoju młodych ludzi i stwarzać im dobre warunki dla ich rozwoju. Nowy plan daje również możliwości prowadzenia nieuciążliwych działalności gospodarczych na tych terenach, co również otwiera szanse młodym i przedsiębiorczym ludziom.

Pierwsi mieszkańcy z gminy Kazimierz mogą się już na nowo przekształconych działkach budować. Ale jak dotąd – mimo, że plan obowiązuje blisko dwa miesiące – do Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie w Puławach żaden wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jeszcze nie wpłynął. Niektórzy sądzą, że zwiększony ruch w tej kwestii może zacząć się dopiero po pięciu latach, kiedy minie okres obowiązywania wysokich opłat podatkowych, które trzeba by ponieść, gdyby mieszkańcy chcieli sprzedać swoje działki jako budowlane, o ile traktują je jako lokatę kapitału.

Ważną sprawą, którą zapisano w nowym planie, jest zakaz zasypywania wąwozów, dolin i suchych dolin oraz ich grodzenia. Pozwoli to na dalsze funkcjonowanie ścieżek spacerowych tak, jak to w Kazimierzu dawniej bywało…

To dopiero pierwsza część z trzech kolejnych, które składają się na plan zagospodarowania przestrzennego całej gminy. Kiedy wejdą w życie plany dla pozostałych terenów?

- Kolejne plany w wybranych obszarach zarówno miejskim, jak i wiejskich będziemy chcieli uchwalić jeszcze w tym roku – mówi burmistrz Andrzej Pisula.

Jak przewiduje harmonogram prac planistycznych w gminie, plan zagospodarowania przestrzennego dla Kazimierza oraz Mięćmierza – Okala i Cholewianki ma być uchwalony w drugim kwartale tego roku, podobnie jak zmiana punktowa w planie dla Witoszyna. W trzecim kwartale Rada Miejska uchwali plan dla Bochotnicy, Parchatki i Zbędowic oraz dla Wierzchoniowa, Witoszyna, Skowieszynka, Rzeczycy, Rzeczycy Kolonii, a także zmiany punktowe w Kazimierzu.

- Należy zaznaczyć, że powyższe terminy mogą ulec zmianie ze względu na złożony charakter procedur planistycznych – mówi burmistrz Andrzej Pisula.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (17)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę