Pierwsi mieszkańcy mogą się już budować

Skomentuj (17)

Z końcem stycznia weszła w życie pierwsza część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy Kazimierz. Mieszkańcy miejscowości Dąbrówka, Góry, Wylągi i Jeziorszczyzna mogą się już budować.

Mieszkańcy gminy Kazimierz długo czekali na wytyczenie nowych terenów budowlanych. Najpierw przez długie lata procedowane było studium zagospodarowania, teraz czekają na plan. Pierwsi się już doczekali. To mieszkańcy Dąbrówki, Gór, Wylągów i Jeziorszczyzny. Plan zagospodarowania dla ich miejscowości wszedł w życie z dniem 31 stycznia tego roku.

- Wejście w życie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębów Dąbrówka, Jeziorszczyzna, Wylągi, Góry, to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i właścicieli działek, które w tym planie uzyskały status działki budowlanej – mówi burmistrz Andrzej Pisula. – Należy podkreślić fakt, iż umożliwi to w tych obrębach budowanie domów jednorodzinnych na działkach o powierzchni min. 800 m2. To znacząca zmiana w stosunku do poprzednich zapisów, w których działka budowlana musiała posiadać powierzchnię min. 1500 m2. Poza tym dużo młodych małżeństw czekało na możliwość usamodzielnienia się i wybudowania własnego domu, a co za tym idzie zamieszkania w naszej gminie. Dla przyszłości gminy to bardzo ważny fakt, musimy dbać o możliwości rozwoju młodych ludzi i stwarzać im dobre warunki dla ich rozwoju. Nowy plan daje również możliwości prowadzenia nieuciążliwych działalności gospodarczych na tych terenach, co również otwiera szanse młodym i przedsiębiorczym ludziom.

Pierwsi mieszkańcy z gminy Kazimierz mogą się już na nowo przekształconych działkach budować. Ale jak dotąd – mimo, że plan obowiązuje blisko dwa miesiące – do Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie w Puławach żaden wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jeszcze nie wpłynął. Niektórzy sądzą, że zwiększony ruch w tej kwestii może zacząć się dopiero po pięciu latach, kiedy minie okres obowiązywania wysokich opłat podatkowych, które trzeba by ponieść, gdyby mieszkańcy chcieli sprzedać swoje działki jako budowlane, o ile traktują je jako lokatę kapitału.

Ważną sprawą, którą zapisano w nowym planie, jest zakaz zasypywania wąwozów, dolin i suchych dolin oraz ich grodzenia. Pozwoli to na dalsze funkcjonowanie ścieżek spacerowych tak, jak to w Kazimierzu dawniej bywało…

To dopiero pierwsza część z trzech kolejnych, które składają się na plan zagospodarowania przestrzennego całej gminy. Kiedy wejdą w życie plany dla pozostałych terenów?

- Kolejne plany w wybranych obszarach zarówno miejskim, jak i wiejskich będziemy chcieli uchwalić jeszcze w tym roku – mówi burmistrz Andrzej Pisula.

Jak przewiduje harmonogram prac planistycznych w gminie, plan zagospodarowania przestrzennego dla Kazimierza oraz Mięćmierza – Okala i Cholewianki ma być uchwalony w drugim kwartale tego roku, podobnie jak zmiana punktowa w planie dla Witoszyna. W trzecim kwartale Rada Miejska uchwali plan dla Bochotnicy, Parchatki i Zbędowic oraz dla Wierzchoniowa, Witoszyna, Skowieszynka, Rzeczycy, Rzeczycy Kolonii, a także zmiany punktowe w Kazimierzu.

- Należy zaznaczyć, że powyższe terminy mogą ulec zmianie ze względu na złożony charakter procedur planistycznych – mówi burmistrz Andrzej Pisula.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • klient1265179
  kazimierzacy i okliczni wyprzedadza sie obcym( z wyjatkiem nielicznej bogatej grupy) aby pozniej miec prace jako ciecie i pokojowki w weekendy kiedy panstwo przyjada na weekend
 • mar
  czyli jak ? jak wąwóz jest całkowicie na mojej działce nie mogę działki ogrodzić?
  • Wojtek
   Nie wolno grodzić! Jak quadem jeździć w nim? Po to on przecież jest.
 • www
  to nie porzeczka tylko malina a chmiel zasłoni tak ładny widok na moje kochane brzozki.
 • Beer Kasimir - jasne pełne
  Czyja ta porzeczka ? Tak licho rośnie. Może tak chmiel posadzić.
 • Bolek
  To jest bardzo zła wiadomość. "Młode małżeństwa" można, to wszyscy wiemy, włożyć między bajki. Sedno sprawy to tylko i wyłącznie spekulacja i sprzedaż. Konsekwencją będzie ciąg dalszy koszmarnej suburbanizacji Kazimierza, innymi słowy: będziemy takimi Włostowicami na sterydach. Podjazdy z kostki, iglaki, garaże - i tak długimi kilometrami. Jak to się już dzieje na Górach. Horror. Dzieci, wnuki i prawnuki będą nas za to wyklinać, kiedy o jakimś Pisuli nikt pamiętać nie będzie.
  [link wymoderowano]
  • pijany znad Grodarza
   To nie Pisula. To Radni z ciągłymi UZUPELNIENIAMI o nowe tereny, coby przymilić się wyborcom.
   @ Zig zag

   Tak się też stanie bo to OBOWIĄZEK Gminy. Nie będzie przeproś.
 • Gość
  "Mogą się JUŻ budowac ! "Wniosek o przekształcenie działki składaliśmy bodajże w 2001 roku.Chcieliśmy budować dom,niestety musieliśmy zmienić plany i mieszkamy gdzie indziej.17 lat to trwało...
 • Mieszkaniec
  teraz odnotujemy masową wyprzedaż działek, skąd bidota znajdzie pieniądze na budowę?
  • Zig zag
   Jak ta wyprzedaż będzie masowa to i biedota weźmie mało za te działki ale na kawalerkę w Puławach może i wystarczy.
   Potem powstaną na tych działkach wille jako lokaty kapitału w których może na weekend się ktoś pojawi, a wcześniej trzeba będzie tam utwardzić drogę, odśnieżać, dociągnąć gazociąg itd. i będziemy za to płacić.
   Na tym ma polegać rozwój "miasta" czyli wielkiej wioski?
   Jak kogoś stać na budowę i chce tu mieszkać to są już działki budowlane które może sobie kupić.
 • Ziemia Obiecana
  "Nowy plan daje również możliwości prowadzenia nieuciążliwych działalności gospodarczych na tych terenach,....." Dla mnie to jak znalazł. Bardzo nie lubię pracować a chcę mieć swój zakład. Obleciałem cały kraj i tylko w Kazimierzu znalazłem to co chciałem.
 • pijany znad Grodarza
  Będzie PIĘKNIE. Mięćmierz - Okale, Cholewianka czeka.
 • Tylko
  Terminy mogą ulec zmianie, cały Pisula
 • mieszkaniec
  Bardzo bym prosił burmistrza, by przestał opowiadać bajki, jakby z księżyca spadł. Ile młodych małżeństw w naszej gminie stać na budowę domu? Z pensji kelnerki czy sprzątaczki?
  • dcwccwdc
   Będzie można powoli sprzedawać i się wynieść nawet do Puław

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę