Piękno zbawi świat

Skomentuj (2)
W najbliższą niedzielę, 4 czerwca 2006 r. o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Anny w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa fotograficzna pt. „Piękno zbawi świat”. Prezentować ona będzie dorobek twórczy o. Piotra Cholewki – benedyktyna z opactwa św. Pawła w Wisques we Francji.

Autor zdjęć urodził się w 1922 r. w Marciszowie k. Zawiercia. W 1925 r. wraz z rodzicami wyjechał do Barlin w północnej Francji. Maturę z filozofii zdał w niższym seminarium duchownym w Cambrai w 1943 r. W tym samym roku wstąpił do klasztoru OO. Benedyktynów w Wisques, gdzie w 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1961 r. otrzymał indult papieski pozwalający na naukę i służbę poza klauzurą. W latach 1962-63 służył w klasztorze OO. Karmelitów w Brukseli. W 1963 odbył staż w biurze urbanistyki w Bordeaux, a następnie ukończył studia socjologiczne na Uniwersytecie Katolickim w Lyonie. Od 1971 do przejścia na emeryturę w 1987 r. pracował jako kreślarz, a później dokumentalista w Urzędzie Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Nowego Miasta Melun-Senart pod Paryżem. W latach 1987-90 stał się duchową ostoją grupy polskiej emigracji solidarnościowej w rejonie Paryża. Obecnie mieszka w Lieusaint, pełniąc funkcję kapelana w tamtejszym domu dla starszych osób.

Początkiem drogi twórczej o. Piotra Cholewki były doświadczenia zdobyte w warsztacie ceramicznym w opactwie w Wisques. Około 1953 r. zajął się witrażownictwem. Większość realizacji przypada na lata 1955-63. Poza kilkoma pierwszymi pracami o charakterze figuratywnym, mają one postać abstrakcji. Początkowo wykonywane były tradycyjną technologią oprawy szkła w ołów, potem metodą zalewania grubych płyt szklanych betonem (witraże-mury). W tym czasie autor brał udział w wystawach witraży w Paryżu i Montrealu, gdzie został nagrodzony. W latach 1963-71 jako tworzywo zastosował poliester, będąc prekursorem tej technologii. W niektórych kościołach obok witraży wykonywał także inne elementy wyposażenia: ołtarze, tabernakula, krzyże, świeczniki, pulpity, sedia czy malowidła ścienne. Zajmował się również rysunkiem i fotografią. Organizatorem prezentacji jest Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.

Wystawę można będzie zwiedzać codziennie w godz. 12.00-17.00 do 2 lipca.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Anonim (gość)
    Kultura jest jak kwaśnyny deszcz
  • parafianka (gość)
    Nasza parafia staje się z dnia na dzień silnym centrum kultury. "Wiara potrzebuje kultury i kulturę tworzy" - powiedzial kiedyś Jan Paweł II na dziedzińcu krakowskiego Collegium Maius.

Mapa

Zabytki

Kościół św. Anny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę