Paprodziad loves lasy. A my?

Skomentuj (10)

Kochacie lasy? Lovelasy? To głosujcie na piosenkę Włodzimierza Paprodziada Dembowskiego.

Paprodziad, wokalista takich zespołów jak Dziady Kazimierskie, Łąki Łan czy November Project tym razem pod własnym imieniem wypowiada się na temat ostatnio szeroko dyskutowany w mediach – wycinki drzew. Aż trudno uwierzyć, że pomysł piosenki „Lovelasy” zrodził się rok temu, tak bardzo jest na czasie.

- Pomysł zrodził się wiosną zeszłego roku podczas wyprawy do serca Puszczy Kampinoskiej – mówi Włodzimierz Paprodziad Dembowski. – Łażąc po chaszczach i moczarach, przytulając prastare dęby, poczułem, że muszę coś dla nich zrobić, coś powiedzieć niejako w ich imieniu. W czasach, kiedy puszcze są lekką ręką wycinane, lasy państwowe są zadłużone (wiadomo, od lat bezczynnie stoją i nic nie robią), a teraz jeszcze ta nieszczęsna ustawa umożliwiająca rzeź drzew... Wyciąć, usunąć, zabić – łatwo... Ale dać życie – coraz trudniej... Konsekwencje takiego postępowania mogą być niestety dla nas niestety niezbyt sprzyjające...

Piosenka Paprodziada posługuje się grą słów: lowelas to przecież kochanek i zalotnik,. Tu jednak lovelasy to rodzaj hybrydy językowej złożonej z angielskiego słowa „love – miłość” i polskiego „lasy”. Lowelas więc jawi się tu bardziej nie jako kobieciarz, ile miłośnik przyrody.

"Najwyższy czas, by nauka poszła w las
I w starodrzewia dostojnym cieniu
poczęła uczyć się ponownie o istnieniu."


Język polski ceni zaprzeczenie powyższego frazeologizmu, woli raczej, by nauka nie poszła w las, czyli by zdobyta wcześniej wiedza okazała się przydatna; by nabyte wcześniej umiejętności przyniosły komuś wymierne korzyści. Paprodziad zachęca jednak, by odsunąć na bok mądrość ludzką i posłuchać odwiecznych rad przyrody.

- Trzeba uczyć, wychowywać w szacunku i miłości do drzew i przyrody, uświadamiać, jak cennym i niezbędnym są elementem naszego życia. Dla dobra nas i naszych przyszłych pokoleń – mówi Paprodziad. – Love lasy!

Piosenka „Lovelasy” jest w poczekalni listy przebojów Raga Top Radia Olsztyn i pnie się w górę. Warto pomóc jej w tej wędrówce, zwłaszcza że chodzi nie tylko o piosenkę, ale właśnie o … lasy!

Głosować można na stronie Radia Olsztyn.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (10)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2017.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Pokaż stopkę