Opowieść podręcznej... o czym?

Kazimierskie Soboty Literackie to spotkania przy książce. Jest i herbatka, ale to książka jest tu punktem wyjścia do dyskusji, która zataczając kręgi bardzo nieraz szerokie i odległe od jej treści do książki znów powraca.

Ostatnie spotkanie – które nietypowo miało miejsce nie jak zwykle w ośrodku kultury, ale bibliotece, chociaż to przecież najbardziej typowe miejsce jeśli o książki chodzi – dotyczyło „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood, powieści, która swego rodzaju kazimierską premierę miała na tegorocznym Kazimierskim Kostiumowym Balu Karnawałowym. W przebraniu podręcznej zaprezentowała się wtedy pisarka Maja Wolny.

Podczas ostatniej Soboty Literackiej powieść Atwood stała się punktem wyjścia do rozważań o zagrożeniach, jakie niesie cywilizacja. O tym, że zanieczyszczenie środowiska nie pozostaje bez wpływu nie tylko na zdrowie człowieka, ale i na jego płodność, co może w przyszłości zagrozić dalszemu istnieniu człowieka jako gatunku. O tym, że „zbawienne pomysły” ratowania kogoś lub czegoś wcielane w życie bez konsultacji ze społeczeństwem, z perspektywy kogoś, kto wie lepiej, w rzeczywistości są nie tyle ratunkiem, co niewolą.

- Jeżeli idea przeważa nad człowiekiem, to zawsze dochodzi do nieszczęść, wszelkich – zauważył jeden z uczestników spotkania Wiesław Kątnik.

Dyskutowano o sytuacji kobiet w książce, we współczesnym świecie, w różnych kulturach. O polityce. O religii. O Polsce. Dwie godziny minęły nie wiadomo kiedy. A książka mimo wcześniejszej lektury znów domaga się czytania w kontekście sobotniej dyskusji.

- Pobudzamy ludzi do czytania – mówi prowadząca spotkanie prof. Zofia Mitosek – chociaż przychodzą tu głównie ludzie, którzy czytają. Grono jest coraz mniejsze. Ale dyskusje są zawsze bardzo żywe, jak dzisiaj chociażby, i wykraczają poza tematy literackie, chociaż książka jest cały czas punktem ich odniesienia.

Kolejne spotkanie 22 czerwca o 16:00 poświęcone będzie książce „Boniecki. Rozmowy o życiu” ks. Adama Bonieckiego i Anny Goc.

- Bardzo ciekawe i opiniotwórcze spotkanie literackie w wyjątkowej atmosferze – napisał na Facebooku o ostatnim spotkaniu jeden z jego uczestników Miłosz Kobiałka.

Następne na pewno nie będzie mniej inspirujące. Nazwisko ks. Bonieckiego jest tu najlepszą gwarancją.

Soboty Literackie odbywają się w każdą przedostatnią sobotę miesiaca o godzinie 16:00 w KOKPiT przy ul. Lubelskiej. (W maju i czerwcu wyjątkowo w KOKPiT – Bibliotece Publicznej przy ul. Lubelskiej 32/34)

Soboty Literackie – lektury:
22 czerwca - ks. Adam Boniecki, Anna Goc. Boniecki. Rozmowy o życiu,
27 lipca - Calek Perechodnik, Spowiedź,
24 sierpnia - Maja Wolny, powrót z północy,
28 września - Tomasz Sikora, Dorota Wodecka, Kapitalnie oraz w terminie dodatkowym Jerzy Pilch, Pod mocnym aniołem.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę